Saturday, January 20, 2018

Sports

Frigid 8 & Thermal 3 results

Frigid 8

Top Finishers

1. Brent Kann, Eau Claire, 43:19; 2. Sean Craker, Bloomer, 47:12; 3. Joseph Thaler, Chippewa Falls, 47:36; 4. Ken Ellingsen, Osseo, 49:40; 5. Isaac Bohaty, Cornell, 50:31; 6. Cody Buckli, Wausau, 50:38; 7. Andrew Komp, Chetek, 50:42; 8. Tim McManus, Eau Claire, 51:14; Tony Yang, St. Paul, 51:45; 10. Jeffrey Bergeman, Chippewa Falls, 52:19; 11. Jordan Bergeman, Chippewa Falls, 52:19; 12. Lisa Tavares, Colfax, 53:29; 13. Chris Kamrath, Somerset, 53:08; 14. Kevin Larson, Altoona, 54:20; 15. Justin Jablonske, Eau Claire, 54:57; 16. Jacob Nash, Chippewa Falls, 55:09; 17. Sarah Schemenauer, Chippewa Falls, 55:09; 18. Randy Aumann, Willard, 56:18; 19. Chris Huse, Eau Claire, 56:39; 20. Jerry Worley, Eau Claire, 56:52.

Age Class Winners

Female

14-17 — 1. Micah Mills, Eau Claire, 58:08.

18-29 — 1. Karen Swanson, Chippewa Falls, 58:32; 2. Katrina Olichwier, Chippewa Falls, 1:01:44; 3. Camerie Slagel, Savannah, Mo., 1:02:14.

30-39 — 1. Tavares, 53:29; 2. Schemenauer, 55:09; 3. Jennifer Reeves, Eau Claire, 57:14.

40-49 — 1. Kristin Bowe, Chippewa Falls, 59:54; 2. Michelle Brost, Medford, 1:00:15; 3. Melissa Zajec, New Richmond 1:00:46.

50-59 — 1.Traci Messner, Eau Claire, 1:04:56; 2. Jerri Moe, Eau Claire, 1:12:04; 3. Joyce Plummer, Eau Claire, 1:13:15.

60-69 — 1. Linda Odden, St. Paul, 1:09:38; 2. Karen Possley, Chippewa Falls, 1:24:39; 3. Glori Schmidt, Menomonie, 1:24:41.

70-over — 1. Diane Altman, Chippewa Falls; 2. Shirley Stassel, Chippewa Falls.

Male

10-13 — Jeffrey Bergeman, 52:19.

14-17 — 1. Craker, 47:12; 2. Thaler, 47:36; 3. Ayden Strate, Eau Claire,1:19:18.

18-29 — 1. Ellingsen, 49:10; 2. Bohaty, 50:31; 3. Buckli, 50:38.

30-39 — 1. Kann, 43:19; 2. Jordan Bergeman, 52:19; 3. Kamrath, 53:08.

40-49 — 1. Komp, 50:42; 2. Nash, 55:09; 3. Ryan Burr, Eau Claire, 59:47.

50-59 — 1. Yang, 51:45; 2. Aumann, 56:18; 3. Huse, 56:39.

60-69 — 1. Chuck Hull, Chippewa Falls, 1:00:14; 2. William Petsch, St. Paul, 1:07:56; 3. Gary Porter, Hudson, 1:09:19

70-over — 1. Dennis McGraw, Eau Claire, 1:15:36; 2. Rick Lecher, Gordon.

Thermal 3

Top Finishers

1. Adam Smit, Stanley, 18:54: 2. Becca Maxwell, Westby, 19:09; 3. Aaron Eddens, Minneapolis, 19:33; 4. Sabrina Hagstrom, Eau Claire, 20:09; 5. Jack Brost, Medford, 20:14; 6. Betsy Larson, Altoona, 20:43; 7. David Maxwell, Westby, 20:51; 8. Rachel Maxwell, Westby, 21:47; 9. Wade Lambrigsten, Menomonie, 22:04; 10. Stephanie Hoff, Somerset, 22:15; 11. Kevin Potter, Eau Claire, 22:42; 12. Andrew Thaler, Chippewa Falls, 22:45; 13. Michael Cragg, Rice Lake, 22:54; 14. John Kann, Rice Lake, 22:54; 15. Stan Pieterick, Altoona, 23:00; 16. David Christoffel, Colfax, 23:13; 17. Benjamin Kufahl, Eau Claire, 23:13; 18. Brenda Maxwell, Westby, 23:48; 19. Tjorven Landwehr, Chippewa Falls, 24:55; 20. Peter Buckli, Eau Claire, 24:46.

Age Class Winners

Female

10-13 — l. Gabi Augustyn, Eau Claire, 25:47; 2. Riley Komp, Chetek, 34:17.

14-17 — 1. Hagstrom, 20:09; 2. Landwehr, 23:55; 3. Kate Augustyn, Eau Claire, 26:46.

18-29 — 1. B. Maxwell, 19:09; 2. R. Maxwell, 21:47; 3. Signe Thorpe, Eau Claire, 26:08.

30-39 — 1. Larson, 20:43; 2. Hoff, 22:15; 3. Lindsay Cummings, Curtis, 25:42.

40-49 — 1. B. Maxwell, 23:48; 2. Jane Mahoney, Menomonie, 25:54; 3. Erica Larson, Chippewa Falls, 27:30.

50-59 — 1. Ann Knox-Bauer, Medford, 25:37; 2. Ann Phillips, Altoona, 26:23; 3. Joan Koslofsky, Chetek, 27:02.

60-69 — 1. Lynne Blass, St. Paul, 27:11; 2. Joyce Petsch, St. Paul, 28:13; 3. Melissa Porter, Hudson, 30:18.

70-79 — 1. Rosemary Harnley, Red Wing, Minn., 30:12; 2. Ellen Wing, Chippewa Falls, 31:37.

Male

10-13 — 1. A. Thaler, 22:45; 2. Aaron Lambrigtsen, Menomonie, 26:28.

18-29 — 1. Christoffel, 23:13; 2. Kufahl, 23:13.

30-39 — 1. Smit, 18:54; 2. Eddens, 19:33.

40-49 — 1. W. Lambrigtsen, 22:04; 2. Thorsten Landwehr, Chippewa Falls, 24:53; 3. Rolando Del Valle, Eau Claire, 26:55.

50-59 — 1. Brost, 20:14; 2. D. Maxwell, 20:51; 3. Pieterick, 23:00.

60-69 — 1. Potter, 22:42; 2. Cragg, 22:54; 3. J. Kann, 22:54.

70-over — 1. David Roseen, St. Paul, 25:31; 2. Michael Weiser, Altoona, 30:59; Ron Buckli, Eau Claire, 36:14.


Linked


Click to comment

© 2018 Leader-Telegram, Eau Claire, WI. All rights reserved.

To Top
Applying filter…