Tuesday, September 18, 2018

Sports

Prep roundup (Jan. 13): North hockey gets big win on road at Superior

After tying the game with just seconds left in regulation, the Eau Claire North boys hockey team turned around and won in overtime, besting third-ranked and host Superior 4-3 on Saturday afternoon in nonconcference action.

After Jack Echternach scored with time ticking down in the third period to tie things up at 3-all, Sam Stange scored 4:35 into the extra frame to give the Huskies their best in-state win of the season.

Jeff Pippenger and Luke Olson also scored goals for the Huskies. Stange had a pair of assists. 

Dodge County 2, Regis/​Altoona/​McDonell 1: Nolan Hellegers scored in the loss. 

GIRLS HOCKEY

Nonconference

ECA Stars 3, Hayward 0: The Stars knocked off the two-time defending sectional champion with a relentless defensive effort at Hobbs Ice Center.

Charlotte Akervik notched a pair of goals, while freshman Madison Schwengler batted in a rebound goal on the power play.

The second-ranked Stars have won nine in a row. 

BOYS HOOPS

Nonconference

Bloomer 72, La Crosse Logan 71: Payton Dachel hit a 3-pointer at the buzzer as the Blackhawks stayed unbeated with a win over the Rangers at the La Crosse Center.

Dachel poured in 32 points to lead the Blackhawks, who also got 13 from Masen Miller. 

Rice Lake 80, Altoona 66: Averie Habas led the Warriors with 22 points, while Spencer Page chipped in 18. 

Jacob Chilson and Dallas Ystebo both netted 18 points for the Railroaders. 

GIRLS HOOPS

Nonconference

Rice Lake 66, Altoona 51: Brooke Olson scored 19 points to lead the Warriors.

Emma Mickelson paced the Railroaders with 13. 

McDonell 64, Grantsburg 33: Abby Wampler connected on four 3-pointers en route to 18 points as the Macks rolled. 

WRESTLING

Plainview-Elgin-Millville Invite: Eau Claire North senior Mason Phillips, ranked second in his weight class in the latest Division 1 individual polls, won at 138 to improve to 12-2 on the season.

Phillips beat Cochrane-Fountain City’s Max Dascher in a 12-3 major decision in the final. 

Chippewa Falls Invite: Stanley-Boyd senior Ben Turner earned a third-round pin in the finals at 182 to claim the title and improve to 20-6 on the season. 

Clear Lake won the team title after claiming six weight classes. 

Ladysmith Invite: Rice Lake’s Callub Paulson knocked off Bloomer/​Colfax’s Thomas Anderson in the 170 finals with a 10-2 major decision. 


Linked


Click to comment

© 2018 Leader-Telegram, Eau Claire, WI. All rights reserved.

To Top
Applying filter…