Sunday, April 22, 2018

Sports

Prep scoreboard (Jan. 13)

  • SN-BBasketball-5a-011318

    Eau Claire North’s Jack Kron passes around Chippewa Falls’ Peyton Rogers-Schmidt during Friday night’s Big Rivers Conference game at the Doghouse. View more photos at LeaderTelegramPhotos.com.

    Staff photo by Spencer Nickel
    Buy This Image

Boys Hoops

DAIRYLAND

ELEVA-STRUM 67,GILMANTON 57

Eleva-Strum — Drew Severson 15, Isaac Larabee 10, Andrew Schoen 8. Isaac Hulberg 3, Sean McRoberts 10, Matthew Tomasello 4, Cade McSorley 5, Nick Thomson 12. Totals: (FGM FTM-FTA TP): 21 20-25 67.

Gilmanton — Jarin Rud 7, Tanner Hovey 24, Carter Rud 15, Chandler Plank 1, Cody Serum 2, Lance Larson 6, Caleb Rud 2. Totals: (FGM FTM-FTA TP): 21 10-21 57.

Half: Gilmanton 33-31. 3-point goals: Eleva-Strum 2 (Severson, Hulberg), Gilmanton 5 (J. Rud, T. Hovey, C. Rud 3). Total fouls: Eleva-Strum 23, Gilmanton 20. Fouled Out: McRoberts (ES), Larson, C. Rud, Hovey (Gil). Records: Eleva-Strum 4-6, 3-3; Gilmanton 3-8, 1-5.

NONCONFERENCE

RICE LAKE 80, ALTOONA 66

Rice Lake — Evan Tilling 9, Peyton Buckly 16, Averie Habas 22, Logan Severson 3, Spencer Page 18, Cole Halverson 3, Billy Brown 9. Totals: (FGM FTM-FTA TP): 28 15-25 80.

Altoona — Mitch Adrian 1, Jake Nelson 4, Gage Eisold 17, Zach Hanson 2, Jacob Chilson 18, Dallas Yestbo 18, Brett Platzek 6. Totals: (FGM FTM-FTA TP): 23 13-22 66.

Half: Rice Lake 36-34. 3-point goals: Rice Lake 9 (Buckel 2, Hobes, Severson , Paige 4, Brown), Altoona 7 (Eisold 5, Platzek 2). Total fouls: Rice Lake 20, Altoona 20. Records: Rice Lake 11-2; Altoona 7-4, 4-1.

Late Friday

OSSEO-FAIRCHILD 79,AUGUSTA 43

Osseo-Fairchild — Priyank Patel 6, Ryan Myhers 2, Alex Watenphul 9, Cooper Ward 2, Logan Mulhern 16, Caden Boettcher 13, Samuel Jacobson 1, Ethan Dahl 8, Jakob Lawrence 2, Cory Myhers 20. Totals: (FGM FTM-FTA TP): 31 9-16 79.

Augusta — Ryan Grunewald 8, Andrew Perkovich 3, Preston Waugh 2, Carter Jacobs 14, Jacob Engstrom 2, Michael Livingston 2, Tanner Alix 11, Brennan Stenson 1. Totals: (FGM FTM-FTA TP): 16 6-12 43.

Half: Osseo-Fairchild 39-23. 3-point goals: Osseo-Fairchild 8 (Patel, Watenphul, Mulhern, Boettcher 3, Dahl 2); Augusta 5 (Grunewald 2, Perkovich Alix 2). Total fouls: Osseo-Fairchild 15, Augusta 16. Fouled Out: Jacobs (A). Records: Osseo-Fairchild 8-3; Augusta 4-6.


 

Boys Hockey

WAUPUN 5, RICE LAKE 0

Rice Lake 0 0 0 0
Waupun 2 1 2 5

First Period: 1, Waupun, Carter Schramm (Cole Kamphuis), 9:02; 2, Waupun, Carter Flegner (Colin Holz),15:46. Second Period: 3,Waupun Caleb Baxter (Schramm,Cam Beek) 11:33. Third Period: 4, Waupun, Baron Buchholz (Jarrett Bucholz) 10:28; 5, Waupun, C. Shramm 16:04.

Shots on goal: Rice Lake 18-9-12—39; Waupun 9-16-17—42. Goalies: Rice Lake: Griffin Van Gilder (35 shots, 32 saves), Matthew Feldt (7 shots, 5 saves); Waupun: Caleb Sauer (39 shots, 39 saves). Records: Rice Lake 7-10, Waupun 12-3-1.

NORTH 4, SUPERIOR 3

North 0 2 1 1 4
Superior 1 1 1 0 3

First Period: 1, Superior, Tucker Stamper (Taylor Burger), 3:02. Second Period: 2, Superior, Max Plunkett (Burger, Blake Hanson), 4:51; 3, North, Jeff Pippenger (Sam Stange, Ryan Venne), 9:00; 4, North, Luke Olson (Stange, Pippenger), 16:24. Third Period: 5, Superior, Superior, Burger (unassisted), 12:42, 6, North, Jack Echternach (Venne), 16:58. Overtime: 7, North, Stange (Pippenger, Echternach), 4:35.

Shots on goal: North 11-10-11-1-33; Superior 10-13-9-1-33. Goalies: North: Tyler Schreiter 33 shots, 30 saves; Superior: Caden Welch 33-29. Records: North 12-3-1; Superior 11-4-1.


 

Girls Hoops

ELMWOOD/​PLUM CITY 50, ALMA/​PEPIN 40

Elmwood/​Plum City — Alyssa Peterson 13, Katie Feuker 7, Tayler Whipple 6, Kendra Kern 2, Rowan Rupakus 7, Lexi Diesing 1, Ellie Funk 14. Totals: (FGM FTM-FTA TP): 19 10-16 50.

Alma/​Pepin — Erin Seifert 11, Maci Luff 11, Laura Brevick 3, Brilyn Brecka 9, Emma Brecka 6. Totals: (FGM FTM-FTA TP): 15 8-12 40.

Half: Elmwood/​Plum City 20-19. 3-point goals: Elmwood/​Plum City 4 (Peterson, Rupakus, Funk 2); Alma/​Pepin 2 (Luff, Seifert). Total fouls: Elmwood/​Plum City 11, Alma/​Pepin 19. Fouled Out: Seifert (A/​P). Records: Elmwood/​Plum City 5-6; Alma/​Pepin 4-8.

MCDONELL 64, GRANTSBURG 33

Grantsburg — Cassidy Chenal 4, Olivia Ohnstad 10, Bonneville 2, Grace Gaffney 2, Robelia 2, Olivia Brock 4, Brook Quimby 9.. Totals: (FGM FTM-FTA TP): 14 4-6 33.

McDonell — Grace Mrozinski 5, Maggie Craker 4, McKenzie Dachel 10, Abby Opsal 11, Abby Wampler 18, Megan Baier 7, Jessica Eisenreich 4, Olivia Kressin 1, Deedra Baughman 1, Mary Roth 3, Anna Geissler 3. Totals: (FGM FTM-FTA TP): 25 7-9 64.

Half: McDonell 36-15. 3-point goals: Grantsburg 1 (Quimby); McDonell 7 (Mrozinski, Wampler 4, Baier, Geissler). Total fouls: Grantsburg 7, McDonell 7. Records: Grantsburg 7-5, McDonell 11-2.

RICE LAKE 66, ALTOONA 51

Rice Lake — Katelyn Daribeau 3, Grace Forsberg 2, Caily McCullough 13, Lexi Orr 7, Paityn Tiefs 8, Brooke Olson 19, Sam Soley 8, Jordan Pagac 6. Totals: (FGM FTM-FTA TP): 25 11-18 66.

Altoona — Daydrean Henrichs 8, Kate Harris 10, Emma Mickelson 13, Izzy Hendricks 12, Kayla Wiggens 8. Totals: (FGM FTM-FTA TP): 20 6-9 51.

Half: Rice Lake 41-27. 3-point goals: Rice Lake 5 (Mcd, Tiefs 2, Olson, Soley), Altoona 5 (Harris 2, Mickelson 2). Total fouls: Rice Lake 14, Altoona 15. Records: Rice Lake 11-2; Altoona 4-9.


Linked


Click to comment

© 2018 Leader-Telegram, Eau Claire, WI. All rights reserved.

To Top
Applying filter…