Tuesday, September 25, 2018

Sports

Bucksot Run: Age-group winners

2-MILE

FEMALE

16 and under: 1, Rebecca Hornby, Altoona, 14:08; 2, Charlotte Williams, Eau Claire, 14:17; 3, Annabelle Schroeder, Fall Creek, 14:45.

17-28: 1, Bayli Maliszewski, Cadott, 14:35; 2, Ashley Quilling, Elk Mound, 16:55; 3, Crystal Olerglicki, Eau Claire, 17:23.

29-39: 1, Nikki Bowe, Chippewa Falls, 13:24; 2, Nicole Budik, Fall Creek, 14:27; 3, Jenny Mazur, Fairchild, 15:10.

40-50: 1, Mandi Risler, Eleva, 12:57; 2, Jody Oechsle, Eau Claire, 13:30; 3, Susan Rud, Mondovi, 14:10.

51-61: 1, Lynn Ruhland, Eau Claire, 15:57; 2, Pam Hayden, Eau Claire, 16:36; 3, Peggy Becker, Osseo, 17:02.

62-72: 1, Carol Myhre, Augusta, 18:47; 2, Becky Davis, Eau Claire, 19:34; 3, Rosemary Harnly, Red Wing, Minn., 20:07.

73-83: 1, Carol Prescher, Wabasha, Minn., 26:49; 2, Patricia Linduer, Greenwood, 27:07; 3, Susan Gibbs, Eau Claire, 27:55.

MALE

16 and under: 1, Andrew Pathos, Eau Claire, 11:09; 2, Soren O’Rourke, Duluth, 13:50; 3, Seth Hornby, Altoona, 13:51.

17-28: 1, Jase Meyer, Wausau, 11:19; 2, Nicholas Erickson, Eau Claire, 12:18; 3, Patrick Bagan, Fall Creek, 13:52.

29-39: 1, Kyle Dekan, Eau Claire, 12:41; 2, Jason Bryant, Eau Claire, 13:36; 3, Erik Peterson, Bloomer, 15:08.

40-50: 1, Ed Reitz, Colfax, 12:44; 2, Jeremy Harrison, Fall Creek, 13:10; 3, Kevin Williams, Eau Claire, 14:24.

51-61: 1, Randy Aumann, Loyal, 12:26; 2, Tim O’Reilly, Chippewa Falls, 12:59; 3, Nick Pathos, Eau Claire, 14:17.

62-72: 1, John Kann, Rice Lake, 15:38; 2, Gary Ellis, Eau Claire, 17:07; 3, Kenneth Adler, Eau Claire, 18:21.

73-83: 1, Howard Ludwigson, Eau Claire, 28:32; 2, Richard Porn, Eau Claire, 36:07; 3, Don Betthauser, Eau Claire, 38:56.

84 and older: 1, Ron Buckli, Eau Claire, 28:35.

5-MILE

FEMALE

16 and under: 1, Kayla McLain, Strum, 39:24; 2, Hailie Pedersen, Chippewa Falls, 39:33; 3, Sasha Wahman, Duluth, Minn., 40:24.

17-28: 1, Sarah McCall, Eau Claire, 34:40; 2, Bayli Maliszewski, Cadott, 36:37; 3, Jennifer Toutant, Chippewa Falls, 41:31.

29-39: 1, Rebekka Dow, Eau Claire, 30:05; 2, Rachael Ottum, Eau Claire, 33:39; 3, Nikki Bowe, Chippewa Falls, 34:38.

40-50: 1, Kristin Mikula, Chippewa Falls, 36:32; 2, Susan Rud, Mondovi, 38:33; 3, Molly Barnes, Eau Claire, 38:39.

51-61: 1, Carla Swerman, La Crosse, 37:55; 2, Peggy Becker, Osseo, 38:26; 3, Kathi Madden, Duluth, Minn., 39:25.

62-72: 1, Judy Parrott, Chippewa Falls, 44:23; 2, Carol Myhre, Augusta, 47:29; 3, Kerry Toutant, Edina, Minn., 55:58.

MALE

16 and under: 1, Wesley Pronschinske, Mondovi, 31:49; 2, Harlan Reinders III, Strum, 34:23; 3, Sam Aberle, Fall Creek, 36:00.

17-28: 1, Josh Becker, Osseo, 27:40; 2, Tim Kubetz, Loveland, Colo., 28:23; 3, Cole Cloutier, Elk Mound, 29:12.

29-39: 1, Adam Condit, Eau Claire, 25:50; 2, Brent Kann, Eau Claire, 26:01; 3, David Writz, Eau Claire, 29:59.

40-50: 1, Tom O’Rourke, Duluth, Minn., 29:55; 2, Jason Beckermann, Eau Claire, 32:46; 3, Marvin Monte, Eau Claire, 34:55.

51-61: 1, Randy Aumann, Loyal, 31:41; 2, Daniel Duff, Duluth, Minn., 34:24; 3, Jerry Worley, Eau Claire, 34:45.

62-72: 1, Jess Koski, Duluth, Minn., 36:11; 2, Wally Postol, Boyceville, 39:24; 3, Pat Toutant, Edina, Minn., 40:34.

73-83: 1, Rollie Larson, Eau Claire, 43:37; 2, David Johnson, Eau Claire, 48:43; 3, Rick Lecher, Gordon, 49:47.


Linked


Click to comment

© 2018 Leader-Telegram, Eau Claire, WI. All rights reserved.

To Top
Applying filter…