The following bankruptcies were filed during January in the U.S. Bankruptcy Court’s Western District of Wisconsin.

Chapter 7

Liquidation of a debtor’s property and distribution of proceeds to creditors.

Almena: Michael A. Austinson, Shannon L. Walther.

Altoona: Vanessa R. Kirby, Branden J. and Hope T. Schmude.

Arcadia: Gregory M. Walske.

Baldwin: Joshua A. and Melissa S. Doornink, Jeremy D. Anderson.

Barron: David A. White.

Black River Falls: Harold D. Charneski.

Bloomer: Michael D. and Kathrine A. Petersen.

Boyceville: Cheyenne M. Gilliland.

Bruce: Russell T. and Donna L. Mayer, Wayne F. Lindemans.

Cadott: Richard K. and Kim L. Herrick.

Cameron: Andrew P. Lancaster.

Chippewa Falls: Kelvin L. Beres, Christopher T. Beckwith.

Clayton: David J. Creviston.

Colfax: Kimberly S. McKnight, Jason A. and Gayle R. Hayton.

Cumberland: Michael L. Roelse.

Dorchester: Eric M. Lambert.

Eau Claire: Jean M. Bomback, 5640 Gables Drive, No. 1; Robert A. and Connie J. Rud, 2046 Schult St.; Lisa R. Johnson, 2719 North Lane; Kong M. and Janny L. Xiong, 519 Mead St.; Adam J. and Sara M. Sears, 1129 Buena Vista Road; William W. Anderson, 2005 W. Mead St.

Hammond: Ole-Bjorn and Tove M.H. Tobiassen.

Ladysmith: Cynthia J. and Michael J. Bryant, Wesley W. Kees, Jacob T. Nelson.

Menomonie: Kyle J. Olson.

New Auburn: Craig J. and Karen J. Edinger.

New Richmond: Jeffrey L. Hofius, Natalie C. Tawney, Shanna L. Pauley, Melissa A. Holland, Joshua M. Clay, Daisy L. Fulk, Joshua J. Parnell.

Oshkosh: Jana H. Beres.

Osseo: Jason D. Bratsven.

Owen: Kenneth L. and April L. Jarocki.

Prairie Farm: Donald W. Osborne, Jr. and Helen I. Stone.

Rice Lake: Susan C. Gureski, Tammy L. Raymond.

Somerset: Kyle R. and Courtney O. Alsteen.

Spring Valley: Leia L. Hoffmann.

Star Prairie: Jason B. Scheibe.

Weyerhaeuser: Joan K. Martin.

Whitehall: Monroe E. and Shirly A. Smith.

Chapter 12

Adjustment of debts for a family farmer.

New Auburn: James H. Brandstatter.

Chapter 13

Adjustment of debts for an individual with regular income.

Baldwin: Michael J. and Samantha J. Eide.

Boyceville: Timothy R. and Becky L. Fasbender.

Colfax: Bradley D. Parent.

Eau Claire: Melissa J. Carter, 2108 Hogeboom Ave.

Hager City: Rick F. Puddu.

Jim Falls: Joseph J. and Kristy J. Rubenzer.

Menomonie: Patricia A. and Cory D. Lee.

Somerset: Matthew J. Lytle.

From staff reports