The following students from west-central Wisconsin have been named to the dean’s list:

Chippewa Valley Technical College

Eau Claire: Mqylei Stencil, Evan Stensen, Christian Stephenson, Abigail Stillwell, Emma Stokka, Cassandra Stowe, Maxwell Stuckert, Emily Susa, Emma Sweet, Genet Tadesse, Amy Tanji, Arin Tepp, Pakou Thao, Tou Bee Thao, Kayla Theiste, Kearston Thibedeau, Emma Thill, Maria Thompson, Stephanie Thompson, Tasmine Thompson, Mandy Thurston, Scott Tjelta, Matthew Travis, Bradley Tumm, Dustin Turner, Cassandra Tyler, Miriam Vajko, Emily VanValkenburg, Jeng Vang, Mai Chee Vang, Nancy Vang, Pada Vang, Julia Verbick, William Verhaagh, Erin Vestal, Tyler Viergutz, William Vincent, Briahna Vlcek, Georgia Vlcek, Elliot Voelker, Kyle Von Der Heide, Kayla Von Ruden, Lang Vue, Tou Vue, Samantha Wackwitz, Mariah Wadman, Cortney Walls, James Warner, Jacob Weber.

Zachary Weekes, Jake Weiland, Doniell Weltzin, Mara Westphal, Katlyn Wettberg, Shawna Whelihan, Danielle Wile, Stephine Wilhelm, Jesse Wilson, Bridgette Winkelmann, Brianna Winnekins, Marisa Winter, Olivia Winters, Morgan Wolf, Chandra Xiong, Jiali Xiong, John Xiong, Lar Kong Xiong, Lynda Xiong, Mai Xiong, Monica Xiong, Pa Houa Xiong, Pa Nhia Xiong, Por Xiong, Sakee Xiong, Vivian Xiong, Yeng Xiong, Geenou Yang, Lee Yang, Shinang Yang, You Yang, Amber Zapp, Samuel Zehms, Kelly Zimmerman, Shannon Zimmerman.

Elmwood: Tanja Gift, Josephine Tiffany, Alexia Waltz.

Emerald: Dakota Phalin, Kristine Sina, Karina Wink.

Fairchild: Tenley Walker, Kaylee Wartella.

Fall Creek: Grace Addie, Sydney Beckfield, Josh Beranek, Bryce Connor, Brandon Conradi, Charlene Conradi, Irene Eigner, Rachel Harriman, Natalya Hays, April Hopkins-Canada, Zachary Kundel, Christian Lemay, Steven Loew, Katherine Madden, Lilyanna Manor, Jessica McMahon, Jake Mink, Isaac Mischke, Derek Mitch, Cassandra Morgan, Jillaine Nicks, Rebecca Sands, Kimberly Schmid, Ethen Schoen, Melissa Schuster, Jordan Soley, Cole Struck, Abigail Wood.

Glen Flora: Tori Winters.

Glenwood City: Kirstin Quaderer.

Greenwood: Shawn Collinson, Brittany Neisius, Dylan Nielsen, Cole Susa, Bryce Walde.

Hager City: Carson Bennett, Joshua Kangar.

Hammond: Mackenzie Anderson, Trinity Carlson, Cortney Dusek, Parker Mishler, Jacob Murtha.

Hillsdale: Kaitlynn Barnes.

Hixton: Hayden Gran.

Holcombe: Malarie Mobry, Kaitlin Pastorius.

Hudson: Josie Bessac, Jake Buell, Nicole Burlingame, Rachel Eastgate, Aura Erickson, Shawna Frank, Dakota Goldbeck, Nicholas Johnson, Richard McGillivray, Joseph Norris, Dakota Paulson, Whitney Schmidt, Lisa Vogt, John Worden.

Humbird: Rudy Janke.

Independence: Aaron Gierok, Mitchell Rebarchek, Jeffery Thronson, Kellie Woychik.

Jim Falls: Lisa Braden, Alexander Gruber, Ray Hardy, Taylor Hubbard.

Knapp: Marlena Boldon, Nichole Cassell, DeAnna Lansing.

Ladysmith: Megan Effertz, Emily Grotzinger, Katelyn Krisik, Nathan Leslie, Jessica Olsen, Mithcell Selvig.

Lake Hallie: Abigail Danielson.

Loyal: Carly Dix.

Lublin: Anthony Guentner, Vanessa Hempleman.

Maiden Rock: Anna Nelson.

Menomonie: Shadow Adam, Alyssa Andrews, Zackary Arvold, Andrew Beuk, Bethany Biederman, April Bland, Sadie Blodgett, Jenna Brantner, Jennifer Brown, Daniel Chase, Emmanuel Christman, Loralee Coulthard, Megan Danzeisen, Cozetta Davis, Hannah Doane, Cassandra Evenson, Justin Ford, Emily Franzen, Anthony Huppert, Ryan Jahr, Robin Johnson, Bailey Kemps, Daniel Kistner, Darren Kistner, Diana Kleven, Amanda Klopp, Kenneth Kriho, Rayanne Kuester, Amber Larson, Stephen Ledo, Kong Meng Lor, Rhiannon Mallow-Spears, Michael Mathison, Joshua McCormick, Justin McLeod, Vallie Meyer, Nicholas Moritz, Kayla Nelson, Jessy Norby, Patrick O’Connell, Michelle Owings, Shane Pecore, Joan Rich, Denver Schleifer, Trinity Silcox, Mariah Skogstad, Payton Spencer.

Mikayla Stai, Sarah Stainer, Kayla Steele, Rachel Swanson, Tanner Teasdale, Leslie Thomas, Xay Vang, Kue Vu, Kayleigh Welsch, Robin West, Skyler Whitney, McKenna Wildner, Mark Winterfeldt, Kong Xiong, Kia Yang, Tracy York.

Merrillan: Kayla Green.

Mondovi: Christa Anderson, Bridget Armagost, Ceara Ball, Logan Bauer, David Baumann, Kaleb Bestul, Hailey Bork, Jordan Bothwell, Angela Clark, Tera Conwell, Bradley Denk, Heath Fremstad, Alison Froelich, Trulyanna Galloway, Marisa Geissler, Trista Greiner, Roxann Halverson, Jaylynn Harschlip, Amalah Hjort, Corey Hovey, Hannal Hubert, James Irwin, Jazzmine Jardine, Dalton Kahler, Kathryn Knuth, Jessica Kovacevich, Coy Myren, Saul Ness, Ethan Palmer, Shantel Patrow, Katelyn Pecha, Mariah Peterson, Chandler Plank, Leandra Sessions, Sarah Turner, Colton Werlein.

Neillsville: Makayla Knuth, Madelyn Koprek, Logan McQuade, Christopher Powell, Kathryn Schmidt, Fredrick Subke, Elizabeth Springer.

New Auburn: Lacee Allen, Katherine Anderson, Austin Cutsforth, Whitley Harelstad, Katrina Hoff, Danniel Jarvinen-Pitts, Erica Mitchell, Laura Perry, Brett Stuckert, YaJuan Woodford.

New Richmond: Michael Bodsberg, Bailey Erickson, Amber Ferrier, Molly Mason, Kiana Murkve, Katie Peterson, Jason Rohow.

Osseo: Kaden Bowman, Abigail Brandt, Madeline Carlson, Leanne Debord, Fiona Fay, Trystan Galloway, Ethan Hall, Megan Huson, Matteson Hynek, Brenda Michels, Bailey Nichols, Kyla Nichols, Anna Oestreich, Peggy Otto, Erica Potter, Parker Ramseier, Jonathan Ross, Hailey Rue, Benjamin Schaefer, Dakota Steinke, Trinity Taylor, Megan Wagner, Melissa Watton, Katie Wykoff.

Owen: Erin Cwikla, Angelica Drietz, Cody Funk, Bailey Karaba, Jessica Much.

Pepin: Michael Albert, Austin George.

Plum City: Nathan Carlson, McCormick Kannel, Luke Longsdorf, Alexis Peterson, Alyssa Peterson.

Prairie Farm: Isabelle Bernal, Curtis Jacobson, Kaden Picknell, Jeremy White.

Prescott: Erin Bauman, River Hughes, Leah King, Michael McCarthy, Desa Rothers, SueAnn Story, Nicole Torgerson, Kimberly Unser.

Rice Lake: Luke Bailey, Kelly Basty, Elaine Breed, Samantha Dachel, Michael Elrod, Emily Foust, Riley Glaze, Jacob Hamilton, Brianna Mackey, Ashley Mickelson.

Ridgeland: Andrea Sarauer.

River Falls: Kaitlin Albarado, Shane Antonson, Olivia Becker, Noah Beenken, Andy Campion, Megan Cernohous, Charles Erickson, Brittany Hanson, Madali Harer, Holly Hastings, Cody Hawkins, Robert Juhnke, Jarid Kerber, Jillian Kinneman, Jonathan Knapp, Joshua Koehn, Lexi Lapoint, Zachary Lohman, Matthew Miller, Agustina Naranjo, Chris Nimtz, Patrick O’Connell, Benjamin O’Neill, Samantha Olsen, Geoffrey Osterbauer, Kaitlyn Parnell, Josie Payfer, Hunter Pesik, Casey Rahmlow, Laura Schlee, Vickie Shedore, Sarah Sippel, Cody Splittgerber, Jenny Stuner, Kimari Suggs-Morgan, Lindsey Swanson, Gerald Swenson, Angela Sylla, Jessica Timme, Dakota Watton, Alicia Whaley, Candice Wold.

Roberts: Max Berger, Karlee Martinez, Tyrell Schoonover, Nathaniel Strader.

Sheldon: Brennan Cegler, Brodey Swoboda, Raleigh Wallace.

Somerset: Cassandra Tollakson.

Spring Valley: Shelby Kuhn, Justin Malean, Lauren Steele, Meghan Walley, Alan Windsor.

Stanley: Nathan Bauer, Kasee Burton, Abigail Denzine, NIcholas Endvick, Tanner Henderson, Amber Kastel, Charles Kohls, Juliana Lahner, Allyssa Mason, Carlie Nelson, Laken Roshell, Ronald Shakal, Jacob Sonnentag, Sara Swope, Elizabeth Symbal, Shauna Wilbur.

Stockholm: Andrea Terpstra.

Strum: Stephanie Brunner, Alexander Dragseth, Baily Giebel, Dena Olson, Jenna Zingshiem.

Thorp: Morgan Barth, Kassandra Browning, Diana Copus, Alexis Grimm, Brittney Hallin, Amanda Hamm, Jennifer Jacque, Nicole Jensen, Rebekka Kott, Melissa Newman, Chanse Rosemeyer, Jacob Sather, Maria Smoczyk, Amanda Swope, Mariah Vojtasek, Wesley Wampole, Kayla Wilbur.

Tony: Tiffany Noel.

Turtle Lake: Andrea Lutz.

Wheeler: Denali Barnett, Keith Gillitzer.

Whitehall: Brittany Carlson, Heidi Ehrat, Megan Kjos, Sunnie Lindberg, Nicole Lyga, Brianna Olson, Mitchell Thompson.

Wilson: Amy Thayer.

Withee: Emily Mercier, John Schmelzer, Heather Zoellick.

Woodville: Colette Auld, Breana Blume, Tara Hines, Leona McCulloch, Jenny Vance.

UW-Eau Claire

Eau Claire: Alexandra Abraham, Faith Adams, Taryn Alexander, Morgan Andersen, Gretchen Anderson, Morgan Anderson, Benjamin Ballard, Connor Barnes, Ali Barrie, Samantha Bauer, Olivia Bautch, Alyssa Becker, Dylan Black, Kayla Black, Krisany Blount, Kinsey Bodenburg, Lindsey Boehm, Alli Bohman, Grace Bowe, Elizabeth Brown, Bridget Brownell, Gregory Bryant, Melody Burch, Meghan Callaghan, Elizabeth Carey, Elise Chapin, Katie Christian, Zoe Copa, Emma Cruciani, Catherine Dalal-Haugen, Jacob Dawson, Logan Dawson, Kaitlyn Dehnke, Alayna Deignan, Jarrett Dement, Elliot Draxler, Parker Eberhardt, Chelsea Ennen, Ashley Esparza, Vanessa Evenson, Ethan Farr, Dana Gebert, Lindsey Gietman, Samantha Gooden, Kaci Gorres, Kameron Gorres, Ruby Gravrok.

Rachael Gruen, Adrianna Gruhlke, Jacob Halls, Aaron Hanson, Andrew Haselwander, Emilia Heeg, Megan Henning, Jeramey Hintz, Grace Hoenisch, Chante Hohman, Kayleigh Horn, Chandler Hulke, Logan Jacobson, Cassandra Jasper, Makenzie Johnson, Zachary Kaiser, Marcus Kamrath, Ryan Keller, Eleanor Kernkamp, Mariah Kewin, Tobias Kinstler, Emma Knutson, Samantha Kroll, Leia Kufahl, Keenan Lantz, Joseph Larsen, Molly Larson, Darin Lau, Sarah Leppert, Sarah Liming, MengTing Lin, Jackson Lindquist, Jenna Luginbill, Vanessa Luther, Matthew Martinez, Samantha Maurer, Anna Meier, Zachary Menter, Johanna Meyer, Joseph Micheel, Mariah Miller, Kirsten Morgan, Madeline Mortimer, Kyle Nelson, Sara Nerbonne, Megan Nicolet, Caleb Noeldner, Claudia Paul, Katie Paulich.

Jaclyn Pederson, Grace Petersen, Gretta Peterson, Brendan Power, Jenna Priest, Kathryn Rhutasel, Emily Ries, Sara Rykal, Samantha Sarkauskas, Corey Sather, Dalton Schroeder, Craig Schunk, Alicia Schwahn, Natalie Schwartz, Christina Scrimshaw, Hannah Shankey, Arik Skifstad, Jasmine Sluis, Kelsey Smith, Luis Solis-Reyes, Zachary Staads, Kaitlyn Stein, Aaron Steines, Beth Strand, Emily Studinski, Katherine Taylor, Victoria Tillotson, Cassandra Todd, Doua Vang, Kong Vang, Mikaela Walters, Madison Weingart, Ciera White, Coua Xiong, Hmong Xiong, Laichia Xiong, Mary Xiong, Zachary Yengo.

Contact: 715-833-9207, dan.holtz@ecpc.com