Baseball

Fall Creek 8, Stanley-Boyd 0

Fall Creek 103 010 3--8 9 1

Stanley-Boyd 000 000 0--0 6 2

WP: Marcus Cline (6.2 IP, 6 H, 0 R, 0 ER, 1 BB, 7 K). LP: Lingen (4 IP, 4 H, 4 R, 4 ER, 3 BB, 3 K). Leading hitters — Fall Creek: Marcus Cline 3-3 (2B, 3B, 3 RBI), Isaiah Katz 2-4 (2 RBI). Stanley-Boyd: Noah Gillingham 1-4 (2B).

McDonell 3, Prairie Farm 1

Prairie Farm 001 000 0 — 1 6 3

McDonell 001 011 x — 3 5 3

WP: Noah Hanson (7 IP, 2 H, 1 R, 1 ER, 3 BB, 4 K). LP: Dusty Harren (2 IP, 3 H, 2 R, 2 ER, 1 BB, 5 K). Leading hitters — McDonell: Hanson 3-4 (RBI, R), Tanner Opsal 1-3 (RBI), Brendan Bresina (RBI).

Immanuel 14, Alma Center Lincoln 1

Immanuel 155 30x x — 14 7 1

Alma Center Lincoln 100 00x x — 1 3 9

WP: Austin Williams (5 IP, 3 H, 1 R, 1 ER, 0 BB, 8 K). LP: Toczynski (2 IP, 6H, 10 R, 3 ER, 6 BB, 1 K). Leading hitters — Immanuel: Ryan Zimmerman 2-4 (2B, 3 RBI), Joey Bailey 1-2 (2 RBI), Jonah Mueller 2-2 (RBI).

Immanuel 10 , Alma Center Lincoln 1

Alma Center Lincoln 100 00 — 1 1 2

Immanuel 700 30 — 10 7 1

WP: Christian Schaller (5 IP, 1 H, 1 R, 0 ER, 0 BB, 10 K). LP: Stanley (4 IP, 7 H, 10 R, 8 ER, 4 BB, 3 K). Leading hitters — Immanuel: Seth Miller 2-2 (RBI), Noah Sydow 1-2 (RBI), Stephen Krause 1-1 (RBI).

Thorp 9, Cadott 2

Cadott 000 002 0 — 2 2 1

Thorp 151 011 x — 9 7 1

WP: Chris Komanec (5.1 IP, 0 H, 1R, 1 ER, 2 BB, 9 K). LP: Mason Poehls (2 IP, 6 H, 6 R, 6 ER, 1 BB, 4 K). Leading hitters — Cadott: Nelson Wahl 1-3 (RBI). Thorp: Ryan Stunkel 2-3 (2 RBI, 2 2B), Komanec 1-4 (2 RBI , 2B), Charlie Hauser 2-4 (RBI).

Altoona 5, Prescott 2

Altoona 200 010 2 — 5 6 1

Prescott 000 002 0 — 2 9 2

WP: Rasmussen (3 IP, 6 H, 2 R, 2 ER, 3 BB, 0 K). LP: Dylan Malmlov (4 IP, 3 H, 2 R, 1 ER, 3 BB, 3 K). Leading hitters — Altoona: Jake Nelson 3-4 (2 R), Nate McMahen 1-3 (RBI, R), Jake Varsho 1-4 (RBI).

Augusta 7, Osseo-Fairchild 3

O-F 201 000 0 — 3 6 4

Augusta 016 000 x — 7 4 0

WP: Cole Stensen (1 IP, 3 H, 2 R, 2 ER, 1 BB, 1 K). LP: Pater Gehrman (2.1 IP, 4 H, 7 R, 0 ER, 4 BB, 2 K). Leading hitters — Osseo-Fairchild: Shawn Windhorst 1-3 (2 RBI). Augusta: Logan Brown 1-4 (RBI), Kevin Kitchen 1-3 (RBI, R), Cole Stensen 1-2 (RBI, R).

Mondovi 10, Elmwood/Plum City 0

Elmwood/Plum City 000 00 — 0 2 0

Mondovi 303 40 — 10 11 1

WP: Tanner Marsh (5 IP, 2 H, 0 R, 0 ER, 0 BB, 12 K). LP: Pelzel (3 IP, 7 H, 6 R, 6 ER, 3 BB, 5 K). Leading hitters — Mondovi: Marsh 2-3 (3B, RBI), Ryan Fath 2-3 (2B, RBI), Nolan Seipel 2-2 (2 2B, 2 RBI).

Records: Elmwood/Plum City 2-11; Mondovi 11-7.

Spring Valley 6, Colfax 2

Colfax 101 000 0 — 2 4 4

Spring Valley 200 004 x — 6 9 2

WP: Mike Bauer (7 IP, 4 H, 2 R, 1 ER, 1 BB, 6 K). LP: Caden Erickson (2.1 IP, 6 H, 4 R, 3 ER, 2 BB, 0 K). Leading hitters — Colfax: George Scharlau 1-3 (2B). Spring Valley: Carter Deppa 2-3 (2 2B), Santana Schlegel 2-2 (2 RBI).

Elk Mound 11, Pepin/Alma 2

Elk Mound 001 316 0 — 11 8 3

Pepin/Alma 000 200 0 — 2 2 5

WP: James Javonovich (6 IP, 1 H, 2 R, 1 ER, 2 BB, 4 K). LP: Thomas Milton (3.1 IP, 5 H, 7 R, 3 ER, 3 BB, 2 K). Leading hitters — Elk Mound: Cole Steinhorst 2-3 (4 RBI, R, 2 BB), Ryan Bohl 1-2 (RBI, R). Pepin/Alma: Thomas Milton 1-3 (2 RBI).

Boyceville 11, Glenwood City 0 (5 innings)

Boyceville 005 15x x — 11 14 1

Glenwood City 000 00x x — 0 0 0

WP: Walker Retz (5 IP, 0 H, 0 R, 0 ER, 2 BB, 11 K). LP: Janson (4.1 IP, 14 H, 11 R, 10 ER, 2 BB, 1 K). Leading hitters — Boyceville: Jaden Reisimer 3-4, Retz 2-3, Trent Joels 2-3 (3 RBI), Ira Bialzik 3-3. Records: Boyceville 10-3, 11-3; Glenwood City 4-9, 4-10.

Northwestern 7, Rice Lake 6

Northwestern 402 001 0 — 7 10 2

Rice Lake 000 114 0 — 6 10 5

WP: Klobucher (5 IP, 5 H, 2 R, 1 ER, 1 BB, 2 K). LP: Zack Fisher (3 IP, 6 H, 6 R, 5 ER, 2 BB, 3 K). Leading hitters — Rice Lake: Isaac Rohde 2-3 (2 RBI, R), Joe Kroeger 2-2 (RBI, 2 R), Brady Verbsky 2-3 (BB).

Softball

Hudson 9, Chippewa Falls 5

Hudson 130 010 4 — 9 10 1

Chippewa Falls 120 001 1 — 5 14 3

WP: Grace O'Brien (2 IP, 5 H, 3 R, 2 ER, 1 BB, 1 K). LP: Mallory Sterling (7 IP, 10 H, 9 R, 7 ER, 1 BB, 8 K). Leading hitters — Hudson: Ellie Yaeger 3-3 (HR, 2 RBI), Sydney Gabriel 1-4 (2B, RBI), Paige Meyer 2-3 (2B, 3 RBI). Chippewa Falls: Jayden Hodgson 3-5 (2B), Ava Fries 3-4 (2 2B), Alisia Palms 2-3 (HR, RBI).

Hudson 2, Chippewa Falls 1

Chippewa Falls 100 000 0 — 1 3 1

Hudson 000 020 x — 2 3 0

WP: Gabriel (7 IP, 3 H, 1 R, 1 ER,, 0 BB, 11 K). LP: Mallory Sterling (6 IP, 3 H, 2 R, 0 ER, 1 BB, 7 K). Leading hitters — Chippewa Falls: Mallory Sterling 1-3 (HR, RBI). Hudson: Gabriel 1-2 (2B, RBI).

Wisconsin Rapids 5, Eau Claire North 3

Rapids   031   001   0 — 5 10 0

North   012   000   0 — 3 6 4

WP: Alyssa Banta (7 IP, 6 H, 3 R, 3 ER, 9 K, 2 BB). LP: Mackenzie Gilbert (7 IP, 10 H, 5 R, 4 ER, 6 K, 2 BB).

Leading hitters — North: Annika Olson 1-3 (HR, 2 RBI), Nadia Horn 1-3 (2B, RBI), Taylor Wolter 1-4 (2B).

Wisconsin Rapids 9, Eau Claire North 3

Rapids   402   120   0 — 9 8 1

North   000   003   0 — 3 11 3

WP: Hailey Wilhorn (5.2 IP, 11 H, 3 R, 0 ER, 2 K, 1 BB). LP: Cienna Haller (5 IP, 8 H, 9 R, 3 ER, 4 K, 4 BB).

Leading hitters — North: Mattie Haller 2-4 (RBI), Annika Olson 2-3 (2B, 2 RBI). Makenna Prill 3-3.

Thorp 9, Osseo-Fairchild 0

O-F 000 000 0 — R 4 1

Thorp 100 113 3 — R 8 0

WP: Kaitlyn Tyznik (7 IP, 4 H, 0 R, 0 ER, 1 BB, 11 K). LP: Abby Henke (7 IP, 8 H, 9 R, 5 BB, 3 K). Leading hitters — Osseo-Fairchild: Lacey Frase 2-3. Thorp: Cassidy Stroinski 3-4 (RBI). Records: Osseo-Fairchild 5-11, 3-10.

Immanuel 12, Alma Center Lincoln 0

Immanuel 065 01 — 12 9 0

Alma Center Lincoln — 0 3 3

WP: Faith Kazemba (5 IP, 3 H, 0 R,0 ER, 3 BB, 7K). LP: Emma Fischer (5 IP, 9 H, 12 R, 12 ER, 5 BB, 1 K). Leading hitters — Immanuel: Emma Miller 2-4 (2 2B, 2 3B 4 RBI), Lilly Mayer 2-4 (RBI), Allison Schaller 1-2 (3 RBI), 2B) . Alma Center Lincoln: Sierra Mayer 1-2, Cameron Otto 1-2.

Immanuel 12 , Alma Center Lincoln 0

Alma Center Lincoln 000 00 — 0 1 3

Immanuel 401 70 — 12 12 0

WP: Faith Kazemba (5 IP, 1 H, 0 R, ER, 2 BB, 8 K). LP: Taylor Stanley (4 IP, 12 H, 12R, ER, 2BB, 0 K). Leading hitters — Alma Center Lincoln: Bella Heredla 1-2 . Immanuel: Lilly Mayer 3-4, Claire Schierenbeck 2-3 (3 RBI, 2B), Kaitlyn Buramn 2-3 (3 RBI, 2 B).

Records: Immanuel 11-5, 11-5.

Fall Creek 12, Stanley-Boyd 7

Fall Creek 310 100 7 — 12 15 1

Stanley-Boyd 000 301 3 — 7 13 2

WP: Sarah Kaufman (7 IP, 13 H, 7 R, 7 ER, 0 BB, 5 K). LP: Ashly Zastrow (7 IP, 15 H, 12 R, 11 ER, 3 BB, 3 K). Leading hitters — Fall Creek: Sarah Kaufman 3-5 (2 RBI), Sam Olson 1-3 (HR, 3 RBI), Maren Warner 3-3 (2B, 3 RBI), Madisen Johnson 2-2 (2 2B). Stanley-Boyd: Jada Nye 3-4, Izzy Benson 2-4 (2B), Marissa Gustufson 2-3 (2B).

Records: Fall Creek 6-7, 7-10; Stanley-Boyd 4-9, 7-9.

Colfax 19, Spring Valley 4

Colfax 229 06x x — 19 11 0

Spring Valley 010 30x x — 4 2 2

WP: Anna Geissler (4 IP, 2 H, 4 R, 4 ER, 6 BB, 8 K). LP: Brenna Schreiber (2 IP, 6 H, 12 R, 11 ER, 8 BB, 1 K). Leading hitters — Colfax: Emmie Edwards 2-4 (4 RBI, R), Jenna Goodell 2-3 (2 RBI, 2R), Bailey Bradford 1-2 (2 RBI, 3 R). Spring Valley: Kate Franzen 1-3 (2 RBI), Kristine Miller 1-2 (RBI).

Pepin/Alma 5, Elk Mound 1

Elk Mound   001   000   0 — 1 4 3

Pepin/Alma   002   120   X — 5 6 0

WP: E. Seifert (7 IP, 4 H, 1 R, 1 ER, 1 K, 2 BB). LP: Clare Hallum (3 IP, 4 H, 2 R, 0 ER, 1 K, 2 BB).

Leading hitters — Elk Mound: Abigail Curry 1-3 (2B).

Records: Elk Mound 17-4.

Elmwood/Plum City 5, Mondovi 3

Elmwood/Plum City 011 120 0 — 5 4 2

Mondovi 000 200 1 — 3 7 2

WP: Anna Blanford (7 IP, 7 H, 3 R, 3 ER, 2BB, 13 K). LP: Abby Johnson (7 IP, 4 H, 5 R, 2 ER, 2 BB, 10 K). Leading hitters — Elmwood/Plum City: B. Link 2-3 (RBI), Hannah Baier 1-3 (2B, RBI). Mondovi: Rian Evans 2-4 (RBI), Lyndsey Thompson 1-3 (2B).

Records: Elmwood/Plum City 9-5; Mondovi 6-12, 5-11.

Independence/Gilmanton 9, Whitehall 0

Whitehall 000 000 0 — 0 5 3

Independence/Gilmanton 404 100 x — 9 12 1

WP: Marli Evans (7 IP, 5 H, 0 R, 0 ER. 1 BB, 4 K). LP: I Sarton (6 IP, 12 H, 9 R, 8 ER, 3 BB, 3 K). Leading hitters  Independence/Gilmanton: Geri Fredrickson 2-3 (2B, 3B, 2 RBI), Taylor Hovey 2-3 (2B, 3B, 3 RBI).

Boys golf

Dairyland Meet

At The Valley

Team scores

1, Eleva-Strum 171; 2, Cochrane-Fountain City 173; 3, Gilmanton 196; 4, Blair-Taylor 201; 5, Whitehall 224; 6, Alma/Pepin 250; 7, Independence 318.

Top finishers

1, Nick Higley (E-S) 35; 2, Isaac Larrabe (E-S) 39; 3, Danieul Krause (CFC) 41; 4, Noah Shepherd (B-T) and Jaxon Wiersgalla (CFC) 43.

Other finishers

Alma/Pepin: Cole Herold 60, Jordan Fiekinger 57, Wyatt Johnson 70, Nathan Lodermeier 66, Dylan Fetzer 67, Ethan Graner 75. Blair-Taylor: Nick Shepherd 45, Cody Waldera 54, Josh Olson 60, Colton Lejcher 59, Brayden Burlason 56. Eleva-Strum: Jake Palkowski 45, Riley Sterry 52, Dominic Marco 53, Owen Dunham 51. Gilmanton: Cody Serum 46, Tanner Hovey 51, Carter Rudd 47, Grace Serum 52, Jarin Rudd 54, Emily Olson 48. Independence: Gabe Rombalski 49, Trent Servais 69, Hunter Tullus 118. Whitehall: James Breska 52, Trent Keller 60. Kevin Carrol 55, Kaige Estenson 57, Hannah Stoutner 65.