The following students from west-central Wisconsin have been named to the dean’s list:

UW-Stout

New Auburn: Emma Emch, Colton Lunemann.

New Richmond: Olivia Harris, Chiashia Lor, Chad Miller, Troy Nagel, Elizabeth Offerosky, Colton Pahnke, Aimee Powers Viebrock, Neil Scott, Morgan Shepler, Lydia Simpson, Noah Simpson.

Osseo: Kayle Fox, Valerie Gillingham, Tia Olson, Parker Rongstad, Jasmine Thompson.

Pepin: Hannah Bellerive.

Plum City: Andrew Gilles, Abigail Hassing, Shelby Kannel.

Prairie Farm: Chase Hansen.

Prescott: River Christenson, Joseph Haas, Jennifer Kleinschmidt.

Rice Lake: Jacob Bugella, Kelsey Cariveau, Riley Crotteau, Logan Harris, Lorelei Jilek, Megan Katcher, Jacob Mazourek, Amanda Nelson, Bailey Roux, Zachary Schullo, Mackenzie Strohm, Sarah Webber, Mark Zimmer.

Ridgeland: Alyssa Misselt, Kelsey Tireman.

River Falls: Benjamin Bjork, Will Bohnert, Sydney Cernohous, Madison Christensen, Michaela Cook, Alexander Crooks, Benjamin Crooks, Tyler Eliason, Hannah Heimer, Morgan Ista, Jonathon Krueger, Morgan Levi, Katelynn O’Connell, Cecily Ripley, Carleigh Roettger, Marissa Stoffel, Michael Wolff, Gaoying Xiong, Alexis Young.

Roberts: Jaimie Althoff, Joslyn Bower-Nelson.

Somerset: Kylie Anderson, Wilson Gauper, Ashley Hinzman, Talia Rainer.

Spring Valley: Ellen Brorson, Simon Brown, Tyler Ellefson, Rebecca Fesenmaier, Mason Garin, Jordan Jensen, Michael Laffin, Aidan Manley, Linda Minjares, Jason Richardson, Gabriella Stevens.

Stanley: Kailyn Backus, Alaina Soden.

Stockholm: Chloe Cochran.

Strum: Deslyn Hart, Ryan Knudtson, Alexandria Knutson.

Thorp: Juanita McCarter.

Trempealeau: Savannah Delong.

Turtle Lake: Andrew Davis, Bo Rose.

Weyerhaeuser: Regina Anders.

Whitehall: Michael Carroll, Aime Stendahl, Carli Stoutner.

Wilson: Alayna Shaw.

Woodville: Kendra Huston, Hannah Phelps, Alec Robole.

UW-Green Bay

Abbotsford: Adam Budzinski, Tyler Kunze, Autumn Schreiner.

Altoona: Kira Shiffer.

Boyceville: Alyssa Stuart.

Bruce: Brooke Wiles.

Chippewa Falls: Ashli Fox.

Cochrane: Emily Bork.

Eau Claire: Mary Glittenberg, Andrea Lauer, Mae Sommerfeld.

Elk Mound: Britney Bechel.

Elmwood: Allison Glampe.

Ettrick: Logan McNamer.

Galesville: Dallas Glomstad Foster.

Glenwood City: Matthew Wink.

Hammond: Katie Koerper.

Hudson: Kennedy Bilse, Courtney Klatt, Mason Triebold.

Menomonie: Carissa Henderson, Edward Johnson, Erica Kinnard.

Mondovi: Brittany Brantner.

Neillsville: Emily Brekke.

New Auburn: Cheyenne Eastham.

Plum City: Cheyanne Catura.

Prairie Farm: Selene Singerhouse.

Rice Lake: Samantha Soley.

Ridgeland: Lyndsey Mickelson.

River Falls: David Borgerson-Burge, Katelyn Kraemer, Morgan Moe, Danielle Weber.

Sheldon: Morgan Birkenholz.

Somerset: Cade Colbeth.

Stanley: Cora LaMarche.

Thorp: Paola Cortese, Chelsea Neisius.

St. Catherine University, St. Paul

Chippewa Falls: Bailee Sillman.

University of New Hampshire, Durham, N.H.

Chippewa Falls: Chloe Kofman.

UW-Madison

Abbotsford: Dakota Rau.

Alma Center: Mackenzie Finch.

Altoona: Emma Hoff, Olivia Lang.

Arcadia: Cassandra Berg, Alex Glodowski, Chandler Halverson, Alexis Schank, Andrew Sonsalla.

Baldwin: Lillian Kobs, Maddy Kobs, Alexander Kohler, Miranda Rang, Melissa Schmidt-Landin, Maximilian Shakal.

Barron: Megan Knight.

Beldenville: Sawyer Henk.

Black River Falls: John Antonelli, Keoinia Dobson, Kimberly Leadholm, Tillie Moldenhauer, Alisha Quall.

Blair: Samuel Brown.

Bloomer: Sarah Heinze, Samuel Lanzer, Matthew Salm.

Boyceville: Jonathan Talberg.

Bruce: Henry West.

Cadott: Bobbi Burgess, Rachel Manier, Jacob McInnis.

Cameron: Kendall Allen-King, Ellie O’Flanagan.

Chetek: Sara Brady, Luke Garbett, Alfred Holmbeck, Haley Johnson, Rachael Sheehan.

Chippewa Falls: Danielle Baier, Megan Baier, Isaac Colbert, Kyra Coubal, Katy Guhl, Mitchell Haglund, Calvin Henderson, Sydney Hillert, Katrina Hunt, Stephen Ortmann, Samantha Vosters, Sabyn Warrick.

Colfax: Katherine Bartlett, Samuel Hossain.

Durand: Brooke Hallum.

Contact: 715-833-9207, dan.holtz@ecpc.com