The following students from west-central Wisconsin have been named to the dean’s list:

UW-Stout

Independence: Emily Olson, Ariel Schaefer.

Jim Falls: Alec Chapman, William Kunkel.

Knapp: Tara Chavez Perez, Susanna Gauger, Andrew Marshall, Trevor Valdez.

Ladysmith: Brittney Hanson, Dawson Johnson, Hazel Peterson, Curtis Scott, Haley Seifert, Nicole Skrypek, Caleb Zahurones.

Loyal: Jordan Lindner, Jaelynn Young.

Maiden Rock: Jillian Holt, Alyssa Wieser.

Melrose: Devin Lockington.

Menomonie: Meta Adams, Khalid Alzahrani, Colton Amundson, Haley Anderson, Joshua Andrews, Tristan Bagley, Alyssa Bauer, Sarah Bauer, Brenna Bignell, Tanner Blomster, Hilary Brunn, Maggie Budd, Pj Bundy-Wurtz, Baylee Cannon, Austin Casey, Kyle Denver, William Dixson, Emily Doane, Rachel Jo Donley, Connor Donnelly, Joleen Edstrom, Darrin Falk, Alexa Filipiak, Joy Fly, Scott Froelich, Amber Georgakopoulos, Kelsea Goettl, Brianna Graff, Samantha Griffith, Colleen Harmer, Macy Helgeson, Joshua Hill, Samuel Hovland, Grace Jacott, Jared Jasicki, Jordan Jasicki, Ashley Jeske, Myla Johannsen, Nika Johannsen, Dakota Kelnhofer, Jordan Klatt, Claire Kraft, Katie LaBuda, Kimberlie Larrabee, Sarah Larson, Paaj Naag Lee, Vang Neng Lee, Luke Levendowski, Damian Link, Deanna Livingston, Gabriel Loraas, Dimitri Luna, Andrea Miara, Jacob Miller, Alexander Murrey, Megan Nimsgern, Jacob Ohman, Eva Olson, Noah Olson, Megan Pechacek, Jacob Pember, John Pimental, Emily Preston, Christopher Puffe, Wyatt Quilling, Hayley Rich.

Katelyn Sadowski, Amanda Schroeder, Jasiah Scott, Brendon Serrano, Madison Sesker, Rachel Smith, Jenna Sorenson, Hattie Stark, Charles Stephan, Riley Stolen, Aaron Swift, Tyler Tischman, Ryan Vance, Andrew Vang, Sarah Velguth, Alexis Villeneuve, Rachel Vind, Danielle Wagner, Katelynn Walker, Kenneth Waukau, Madeline Weber, Hayden Witucki, Andrew Wolf, Zong Xiong, LiQiong Yang, Mai Yang.

Merrillan: Seth Comstock.

Mondovi: Jessica Anderson, Taylor Dregney, Dustin Dziekan, Katy Halverson, Jocelyn Jacobson, Bryce Parr, Joel Thompson.

Neillsville: Wendy Barth, Charles Scaletta.

New Auburn: Emma Emch, Colton Lunemann.

New Richmond: Olivia Harris, Chiashia Lor, Chad Miller, Troy Nagel, Elizabeth Offerosky, Colton Pahnke, Aimee Powers Viebrock, Neil Scott, Morgan Shepler, Lydia Simpson, Noah Simpson.

Osseo: Kayle Fox, Valerie Gillingham, Tia Olson, Parker Rongstad, Jasmine Thompson.

Pepin: Hannah Bellerive.

Plum City: Andrew Gilles, Abigail Hassing, Shelby Kannel.

Prairie Farm: Chase Hansen.

Prescott: River Christenson, Joseph Haas, Jennifer Kleinschmidt.

Rice Lake: Jacob Bugella, Kelsey Cariveau, Riley Crotteau, Logan Harris, Lorelei Jilek, Megan Katcher, Jacob Mazourek, Amanda Nelson, Bailey Roux, Zachary Schullo, Mackenzie Strohm, Sarah Webber, Mark Zimmer.

Ridgeland: Alyssa Misselt, Kelsey Tireman.

River Falls: Benjamin Bjork, Will Bohnert, Sydney Cernohous, Madison Christensen, Michaela Cook, Alexander Crooks, Benjamin Crooks, Tyler Eliason, Hannah Heimer, Morgan Ista, Jonathon Krueger, Morgan Levi, Katelynn O’Connell, Cecily Ripley, Carleigh Roettger, Marissa Stoffel, Michael Wolff, Gaoying Xiong, Alexis Young.

Roberts: Jaimie Althoff, Joslyn Bower-Nelson.

Somerset: Kylie Anderson, Wilson Gauper, Ashley Hinzman, Talia Rainer.

Spring Valley: Ellen Brorson, Simon Brown, Tyler Ellefson, Rebecca Fesenmaier, Mason Garin, Jordan Jensen, Michael Laffin, Aidan Manley, Linda Minjares, Jason Richardson, Gabriella Stevens.

Stanley: Kailyn Backus, Alaina Soden.

Stockholm: Chloe Cochran.

Strum: Deslyn Hart, Ryan Knudtson, Alexandria Knutson.

Thorp: Juanita McCarter.

Trempealeau: Savannah Delong.

Turtle Lake: Andrew Davis, Bo Rose.

Weyerhaeuser: Regina Anders.

Whitehall: Michael Carroll, Aime Stendahl, Carli Stoutner.

Wilson: Alayna Shaw.

Woodville: Kendra Huston, Hannah Phelps, Alec Robole.

UW-Green Bay

Abbotsford: Adam Budzinski, Tyler Kunze, Autumn Schreiner.

Altoona: Kira Shiffer.

Boyceville: Alyssa Stuart.

Bruce: Brooke Wiles.

Chippewa Falls: Ashli Fox.

Cochrane: Emily Bork.

Eau Claire: Mary Glittenberg, Andrea Lauer, Mae Sommerfeld.

Elk Mound: Britney Bechel.

Elmwood: Allison Glampe.

Ettrick: Logan McNamer.

Galesville: Dallas Glomstad Foster.

Glenwood City: Matthew Wink.

Hammond: Katie Koerper.

Hudson: Kennedy Bilse, Courtney Klatt, Mason Triebold.

Menomonie: Carissa Henderson, Edward Johnson, Erica Kinnard.

Mondovi: Brittany Brantner.

Neillsville: Emily Brekke.

New Auburn: Cheyenne Eastham.

Plum City: Cheyanne Catura.

Prairie Farm: Selene Singerhouse.

Rice Lake: Samantha Soley.

Ridgeland: Lyndsey Mickelson.

River Falls: David Borgerson-Burge, Katelyn Kraemer, Morgan Moe, Danielle Weber.

Sheldon: Morgan Birkenholz.

Somerset: Cade Colbeth.

Stanley: Cora LaMarche.

Thorp: Paola Cortese, Chelsea Neisius.

Contact: 715-833-9207, dan.holtz@ecpc.com