The following students from west-central Wisconsin have been named to the dean's list:

UW-Madison

Eau Claire: Austin Abts, Nicholas Alegria, Garrett Balmer, Paige Bernhardt, Alison Bowe, Bailey Bowe, Maggie Brenner, Kailee Brown, Brendan Carmody, Ryan Deyoe, Charlotte Dial, Brendan Dooley, Ty Emberson, Griffin Emerson, Ryan Gorzek, Benjamin Haas, Josie Hansen, Nicholas Hoff, Michaela Holt, Katelyn Huebner, Grace Johnson, Taylor Kemp, Rachel Kent, Katrina Kitzmann, Matthew Kottwitz, Emma Kowieski, Leigh Krieger, Joshua Linn, Tyler Lustek, Julia Machgan, Maria Machgan, Clarice Mettler, Sarah Moskal, Annika Nerbovig, Nicholas Pauley, Amanda Paulson, Colin Porter, Chase Rauckman, Elijah Ruder, Travis Sorenson, Daniel Southard, Jadyn Syverson, Scout Umnus, EMily Way, Allie Weber, Ryan Wirtanen, Kristy Xiong.  

Eleva: Allison Olson.

Elk Mound: Isabella Gilbert, Michael Heltne.

Ellsworth: Sydney Albarado, Margaret Harrington, Jens Lantz.

Emerald: Carter Hagen.

Fountain City: Bradley Scharlau.

Galesville: Julia Oanes, Amanda Zauner.

Greenwood: Tiara Wuethrich.

Hammond: Ryan Knapton, Collin Nelson, Michael Sauer.

Hillsdale: Hannah Feldhacker, David Pintens.

Houlton: Bridget Huepfel.

Hudson: Rachel Anderson, Morgan Armbruster, Ian Arthur, Hannah Bennett, Julia Bennett, Nathaniel Bennett, Nicole Berdusco, Annabella Castiglione, Hannah Cook, Sarah Czupryna, Jordan Daniel, McKenna Daulton, Bryce Ducharme, Jacob Duerst, Kevin Fischer, Joseph Geissler, Thomas Geissler, Isabelle Hanson, Montana Hodur, Annika Ide, Briggam Knott, Benjamin Landry, Jordan Little, Megan Monette, Emily Murphy, Jacob O'Brien, Emma Olson, Jack Porter, Hunter Quade, Mitch Rosiejka, MAdeline Rowe, Alex Shaw, Kiah Tulibaski, Stella Ullom, Claire VanValkenburg, Trevor Wasbotten, Bryce Willaby.

Jim Falls: Zachary Harms, Sara Oliver.

Knapp: Garrett Auth.

Ladysmith: Catherine Cleveland, Payden Long, Makaila Wallin.

Melrose: Monica Brodsky.

Menomonie: Jonah Breneman, Phillip Brunstad, Raina Bundy-Wurtz, Kenadie Cook, Brent Evan, Nathaniel Frank, Samantha Meyer, Brayden Paur, McKenna Register, Rita Simpson, Damek Wellington, Tayia Wik.

Mondovi: Julia Branger, Weston Gumbert, Marc Kluge, Zach Kluge.

Neillsville: Kristen Andrea Apolinario, Alex Mohr.

New Auburn: Maggie Meinen.

New Richmond: James Earley, Allison Gaede, Austin Hansen, Jackson Hellmers, Caitlyn Kizer, Kennedy Kling, Kameryn Kuester, Megan McCarthy, Joseph Pueschner, Nicole Schmidt, Michael Skoyen.

Osseo: Payton Bertrang, Hattie Frieburg, Anna Speckien.

Owen: Malinda Miller, Austin Milliren.

Prescott: Lauren Auleciems, Claire Fasbender, Ian Lapcinski, Aaron Lubich, Ashley Perry.

Rice Lake: Tori Arnevik, William Brown, Kelsey Christianson, Lindsey Christianson, Stephanie Cuskey, Lindsey Draeger, Mitchell Dvorak, Rebecca Henningsen, Madison Johnson, Andrew Osterbauer, Jennifer Terrell.

Ridgeland: Austin Chermack.

River Falls: Aaron Bossen, Lindsey Cardell, Elizabeth Gunderson, Jackson Haskins, Kevin Karras, Madeline Kieren, Bailey Kusilek, Evan Leitch, Anna Luebke, Sylvie Parks, Taylor Rock, Hayley Snell, Annie Wagner, Lindsey Young, Jari Zoller. 

Somerset: Laura Colosky, Joshua Kelly, Devin LeQue, Max McMeeken, Lexi Plourde, River Steen, Nicholas Thoreson.

Spring Valley: Faith Anderson, Julian Davis, Taylor Leach.

Strum: Bailee Kensmoe, Devany Rindy.

Thorp: Paige Edwards.

Turtle Lake: Athena Hiemstra, Andrew Warner.

Withee: Bryce Niemi.

St. Catherine University, St. Paul

Eau Claire: Bethany Karker.

Cornell College, Mount Vernon, Iowa

Baldwin: Mason Wicker.

College of St. Scholastica, Duluth, Minn.

Altoona: Mitchell Adrian, Trent Kruger.

Baldwin: Emma Berndt.

Bloomer: Nora Hassemer.

Boyceville: Brooklyn Hellmann.

Chippewa Falls: Daniel DeLestry.

Colfax: Hailey Durand-Christianson.

Eau Claire: Nicole Larson.

Fairchild: Cynthia Knuth.

Hammond: Michael Valiant.

Hudson: Samantha Evens.

Menomonie: Cassidy Michels.

Rice Lake: Alexis Anderson, Mckenzie Orr.

Ridgeland: Tiarra Tollefson.

River Falls: Amber McWilliams.

Cedarville University, Cedarville, Ohio

Eau Claire: Micaiah Higgins, Ryan Lokkesmoe.

Osseo: Joshua Peterson.

Saint Mary's University, Winona, Minn.

Chippewa Falls: Nathan Hoglund.

Eau Claire: Cassandra Barr, Jada Biermeier.

Ellsworth: Drake Flom, Isaac Galle.

Fountain City: Cassandra Berger, Elizabeth Duellman.

Independence: Joseph Pyka.

Menomonie: John Zweber.

New Richmond: Laura Gagnon.

Osseo: Michelle Dewitz.

Prescott: John Regnier.

Rice Lake: Margaret Klonowski, Olivia Meyer.

Trempealeau: MaKenna Vetsch.

Contact: 715-833-9207, dan.holtz@ecpc.com