The following students from west-central Wisconsin have been named to the dean’s list:

North Dakota State University, Fargo, N.D.

New Richmond: Kaitlyn Johnson, Brittany Silver.

Prescott: Peter Brookshaw, Jessica Grones.

River Falls: Katee Belisle, Tori Belisle, Megan Brown, Brianna Connor, Jaydon Simonson.

Roberts: Jared Tilton.

Somerset: Anna Rybacki.

Michigan Technological University, Houghton, Mich.

Chippewa Falls: Eric Ottevaere.

Eau Claire: Sam Byrne.

Houlton: Riley Dolan, Nick Yanta.

Hudson: Erin Berglund, Cody Blauwkamp, Nate Broetzman, Nick Janssen, Noah Zins.

Osseo: Elaina Krings.

River Falls: Josh Langlois.

Somerset: Cally Meixner.

UW-Stevens Point

Mondovi: Jason Fath, Grace Pichler.

Neillsville: Dana Bautch, Krista Bryan, Jessica Enstad, Holly Erpenbach.

Nelson: Marianna Loock.

New Auburn: Andrew Loy.

New Richmond: Austin Headlee.

Osseo: Joseph Kastel, Lindsay Steig.

Owen: Stephanie DeCaire, Kasey Kopp.

Rice Lake: Jordan Fader, Karlee Tabor.

River Falls: Tess Bents, Haley Dunn, Sophia Lee.

Somerset: Megan Peterson.

Spring Valley: Liam Dangeur.

Stanley: Lyle Swartz.

Thorp: Morgan Boie, Joshua Hazard, Hannah Tyznik.

Trempealeau: Eve Kramer.

Withee: Steven Krueger.

Ripon College

Arcadia: Annika Anderson, Skylar Kotlarz.

Colby: Morgan Devine.

Ellsworth: Nicholas Taranto.

Emerald: Maya Petersen, Todd Petersen.

Prairie Farm: Ethan Freiermuth.

River Falls: Micaela Rivera.

Southwestern College, Winfield, Kan.

Eau Claire: Michael Wojcik.

College of St. Scholastica, Duluth, Minn.

Altoona: Mitchell Adrian.

Baldwin: Emma Berndt.

Bloomer: Nora Hassemer.

Boyceville: Brooklyn Hellmann.

Colfax: Hailey Durand-Christianson.

Eau Claire: Nicole Larson, Grace Whittlinger.

Hudson: Samantha Evens.

Menomonie: Cassidy Michels.

New Richmond: Genevieve Bowersox.

Rice Lake: Alexis Anderson, Cailin Capra, Mckenzie Orr.

UW-Superior

Abbotsford: Jaelyn Friedenfels.

Boyceville: Myana Dryden, Christina Mittlestadt.

Bruce: Ridgeley Reichert.

Cadott: Jennifer Patten.

Cameron: Ashlee Bayer, Mary Glodowski-Warner.

Chetek: Rachel Hanson.

Chippewa Falls: Julia Jilek, Dartagnan Pannell, Ricci Rudesill.

Colfax: Tiffany Johnson.

Eau Claire: Camryn Mead, Amber Nixdorf, Zoe Peters, Morgan Tschimperle.

Elk Mound: Hannah Brunner, Krystal Nigon.

Fall Creek: Rebecca Lust.

Galesville: Brian Weltzien.

Greenwood: Brianne Brueggen.

Jim Falls: Hannah Clark.

Ladysmith: Bethany Lehman.

Neillsville: Joseph Michalski.

Rice Lake: Jenna Curtis, Matthew Kuebli, Caitlin Mitchell.

Turtle Lake: Krystal Brown.

Woodville: Noah Merritt.

Marquette University, Milwaukee

Eau Claire: Ariana Madson, Madeleine Mathias, Zachary Pederson, Megan Pokrandt, Carolyn Schmitz.

Mondovi: Kendra Gilreath.

New Richmond: Grant Momchilovich.

Owen: Adam Shakal.

Rice Lake: Ian Ritzinger.

UW-Stevens Point at Marshfield

Abbotsford: James Hinrichsen.

Black River Falls: Bailee Ciezki.

Colby: Callie Weber.

Fairchild: Jennifer Mazur.

Greenwood: Brady Sorensen.

Loyal: Blain Schmidt.

Neillsville: Joseph Anason, Jaycee butts, Rita Donahue, Megan King.

Augustana University, Sioux Falls, S.D.

Hudson: Elizabeth Lee.

Roberts: Brady Williquett.

University of Sioux Falls, Sioux Falls, S.D.

Eleva: Nolan Kern.

University of Minnesota Duluth

Black River Falls: Elizabeth Pardoe.

Bloomer: Hannah Bischel, Clara Hassemer.

Cameron: Briana Ramos, Garrete Schleis.

Chippewa Falls: Molly Arbuckle, Autumn Bresina, Hannah Chevrier, Alexis Hanley, Alex Kulzer, Hannah LaBelle, Anna Rasmus, Jacob Runge, Kathryn Webb, Derek Zumbrock.

Colfax: Cheyenne Olson.

Dallas: Amanda Queiser.

Durand: Nathan Siebenaler.

Eau Claire: Benjamin Berthiaume, Abigail Derfus, James Larson, Lauren Larson, Anna Nick, Brooke Riley, Laura Samse, Nicole Seelow, Cooper Shea, Brennon Staves, Claire Theisen, Kyle Waletzki, Jennifer Xiong.

Ellsworth: Ginger Leonard.

Ettrick: Kari Olson.

Fall Creek: Rylie Cornelissen, Mackenzie Heiman, Lauren Messerschmidt, Esobel Schultz.

Galesville: Madison Brenengen, Chloe Wadman Vehrenkamp.

Hammond: Lexus Roth.

Houlton: Isaac Hatch.

Hudson: Bailey Becker, Colleen Halverson, Cole Kaiser, Greta Knutson, Emily Provos, Grace Wanner, Lauren Weiss, Madeline Zamzow.

Jim Falls: Taya Kremer.

Menomonie: Chandler Gilgenbach, Amanda Kistner, Megan Lauer, Sarah Vind, Benjamin Zbornik.

New Richmond: Sydney Haseleu, Dakotah Johnson, Andres Pena, Quintin Schlicht, Sydney Simpson, Herbert Struss.

Prescott: Molly Haus, Nicole Wawra, Jessica Weber.

Rice Lake: Dana Brettingen, Jamie Charron, Samuel Metropulos, Brooke Olson, Jacob Schoenfuss, Lauren Shomion.

River Falls: Andrew Armitage, Christian Bell, Sarah Bellrichard, Bergen Dolan, Sara Hildreth, Christian Pound, Madelayne Seyffer, Jacob Siroin.

Somerset: Kelsey Anderson, Kaitlyn Shelley.

Turtle Lake: Taylor Schneider.

Weyerhaueser: Kennedy Antczak, Abigail Schoonover.

Bellarmine University, Louisville, Ky.

Eau Claire: Anna Hilgedick.

Contact: 715-833-9207, dan.holtz@ecpc.com