The following students from west-central Wisconsin have been named to the dean’s list:

University of Minnesota-Duluth

Eau Claire: Helen Black, Jaiden Davids, Abigail Derfus, Logan Jacobson, Dane Lew, Anna Nick, Brooke Riley, Laura Samse, Owen Samse, Nicole Seelow, Cooper Shea, Claire Theisen, Jennifer Xiong.

Elk Mound: Cassidy Yakesh.

Ellsworth: Ginger Leonard.

Ettrick: Kari Olson.

Fall Creek: Rylie Cornelissen, Mackenzie Heiman, Lauren Messerschmidt, Esobel Schultz.

Galesville: Chloe Wadman Vehrenkamp, Malorie Wall.

Houlton: Osaac Hatch.

Hudson: Bailey Becker, Colleen Halverson, Mason Hawk, Jordan Jankowski, Greta Knutson, Krista Mathes, Chad Peterson, Emily Provos, Jessica Trettin, Grace Wanner, Madeline Zamzow.

Independence: Hannah Halama.

Ladysmith: Aleya Steckel.

Menomonie: Chandler Gilgenbach, Amanda Kistner, Megan Lauer, Anthony Michels, Sarah Vind, Benjamin Zbornik.

Mondovi: Karissa Halgren, Grant Thielbar.

New Auburn: Zachary Loy.

New Richmond: Sadira Burgess, Sydney Haseleu, Dakotah Johnson, Andres Pena, Herbert Struss.

Prescott: Molly Haus, Samuel Lynner.

Rice Lake: Dana Brettingen, Jocelyn Buckley, Jamie Charron, Ervin Kraft, Samuel Metropulos, Brooke Olson, Emily Peterson, Brooklyn Scheurer, Lauren Shomion.

River Falls: Andrew Armitawge, Sarah Bellrichard, Kyle Cosgrove, Bergen Dolan, Sara Hildreth, Nicholas Miller, Christian Pound, Madelayne Seyffer, Jacob Siroin, Gabriel Wurdell.

Somerset: Kelsey Anderson, Reed Baillargeon, Stephanie Lustig.

Weyerhaeuser: Kennedy Antczak.

Woodville: Eric Bergquist.

Western Technical College, La Crosse

Arcadia: Kendra Bjorge, Donald Kreibich, Katie Neitzel, Jessica Putz, Jacob Robinson, Danielle Thomas.

Augusta: Alexa Stensen.

Black River Falls: Matthew Collins, Shelby Fairweather, Ryan Heath, Darin LaFortune, Tiana LaFortune, Jesse Olson.

Blair: Amber Lambright, Seth Moser, Jeremiah Nimeskern.

Bloomer: Chase Faschingbauer.

Chippewa Falls: Morgan McCann.

Colby: Aaron Morrow.

Eau Claire: Dylan Flaskrud, Matthew Linn.

Ettrick: Jalissa Paulson, Richard Rastall, Andrew Wilson.

Fountain City: Garrison Barum, Brandon Cafferty, Makenna Gabel, Rylee Gabel, Dayne Katula, Kerrigan Lyga, Lexi Schmidtknecht, Michael Stine, Courtney Wilson.

Galesville: Taylor Coulter, Sarah Kleinfeldt, Hunter Kopp, Gregory Kube, Cole Malesytcki, Casey Olson, Susan Skime, Brookes Smith.

Greenwood: Cassandra Elmer.

Hixton: Kathleen Anderson, Lorinda Schwartz.

Hudson: Nicholas Persinger.

Independence: Allison Bragger, Emily Guza.

Melrose: Samantha Kriesel, Abbigail Nelson, Kylie Nordie, Mackenzie Stetzer.

Menomonie: Kelsey Achenbach.

Osseo: Neil Johnson.

Pepin: Lance Johnson.

Trempealeau: Keith Clausen, Danica Densmore, Connor Kramer, Maryelizabeth Norton, Cooper Richason, Drew Stawarz, Alexander Stevens.

Turtle Lake: McKenna Cardinal.

Whitehall: Shad Goplin, Sean Reismann, Benjamin Ritter.

Ripon College

Altoona: Zachery White.

Arcadia: Annika Anderson.

Colby: Morgan Devine.

Eau Claire: Haley Stowell.

Emerald: Maya Petersen, Todd Petersen.

Menomonie: Rebecca Brunstad.

Prairie Farm: Ethan Freiermuth.

River Falls: Micaela Rivera.

Carthage College, Kenosha

Colby: Cara Hull.

Fountain City: Katie Wachowiak.

Hudson: Danielle Borchart.

New Richmond: Sydney Ames.

Central Lakes College, Brainerd, Minn.

Eau Claire: Wyatt Goetsch, Dakota Olson.

North Dakota State University, Fargo, N.D.

Altoona: Erica Becker.

Barronett: Lanae Paulson.

Bay City: Cameron Koplin.

Beldenville: Phoebe Ellis.

Chippewa Falls: Allison Lelivelt.

Eau Claire: Emma Anderson, Tyler Arrington, Dawson Eilts, Cameron Pedersen, Philip Reim, Brooke Rothamer, Tyler Wessels.

Ellsworth: Anna Olson.

Glenwood City: Isabelle Hudson.

Hammond: Colin Schulte.

Hudson: Zachary Biederman, Timothy Burns, Reed Junco, Kyle Schultz, Mackenzie Schultz, John Spaight, Erin Tersteeg, Rachel Werner.

New Richmond: Kaitlyn Johnson, Brittany Silver.

Prescott: Jessica Grones.

River Falls: Brianna Connor.

Somerset: Kathryn DeGeest, Anna Rybacki.

Wisconsin Lutheran College, Milwaukee

Black River Falls: Jacob Markhardt.

Eau Claire: Allison Lindquist.

Ellsworth: April Pabst.

Fall Creek: Jessica Kuula.

Menomonie: Joshua Tietz.

Neillsville: Brady Coulthard.

Osseo: Wynonah Filla

River Falls: Sophia Faustini, Isabel Schmenk.

Trempealeau: Mary Clausen.

Chippewa Valley Technical College

Alma: Paige Dewitt, Chandini Lay, Nathan Lodermeier, Julia Rotering.

Alma Center: Samuel Aguilar.

Almena: Mitchell Koser.

Altoona: Elizabeth Ard, Kaitlyn Bledsoe, Claire Bobick, Chloe Bresina, Annie Camden, Joy Cardenas, Kalie Demars, Naomi Dow, Jennifer Ekblad, Bronwen Fischer, Anthony Franklin, Ricardo Garcia Jr., Rachel Gary, Hannah Gilbert, Hannah Hakes, Tyler Hauge, Austin Johnson, Kaylin Johnson, Brianna Kauranen, Whitley Klatt, Krista Knuth, Andrew Mayer, Doeneah McIntyre, Nathalie Miazza, Jordan Oas, Daniel Onofrio, Lindsay Pedersen, Ian Peterson, Daniel Pillar, John Prindle, Sierra Renderman, Matthew Reynolds, Deven Risler, Abigail Rowe, Sarah Rowe, Mariah Rudd, Jennifer Schindler, Andrea Schmuck, Scott Seebruck, Broc Seigneurie, Natalia Sexton, Tammie Seymour, Ryan Spencer, Max Thoe, Rebekah Thurner, Martin Torres, David Valley, Naketa Waichulis, Alyssa Wozniak, Anderson Yang.

Arcadia: Miranda Konkel, Candy Pape, Noah Rumpel, Matthew Sargeant.

Arkansaw: Kayla Campbell, Brooke Carothers, Benjamin Glaus, Austin Hinrichs, Alex Komro, Tessa Mason, Jonathon Meixner, Anissa Peterson, Blake Sam, Sadie Sievwright.

Augusta: Ann Aldrich, Felicia Deering, Teaera Fabian, Shari Gerken, Kyle Guntner, Bonnie Haas, Nickolas Haralson, Danielle Heath, Melissa Kaeding, Joshua Kunz, Scott Raether, Makayla Seefeld, Evan Stensen.

Baldwin: Tina Anderson, Caitlyn Cody, Taylor Hanken, Alexandria Holldorf, Breanne Mahoney, Heather McGee, Samuel McGrane, Alexander Sazama, Eric Wolle.

Barron: Jacob Polzin.

Bay City: Kristen Albarado.

Beldenville: Jordan Brooks, Kiefer Ekvern-Jamme.

Black River Falls: Andrew Barum, Alison Krahn, Lance Leisgang, Jennifer Leisgang, Ashley Overlien.

Blair: Jace Paulson, Mark Veneziano.

Bloomer: Madalyn Anderson, Skyler Bellrichard, Alethea Brandt, Maggie Burgess, Santiago Cabal Martinez, Amber Caterer, Lisa Cook, Maria Cooper, Brandon Faschingbauer, Laken Gunderson, Chelsea Hahner, Hannah Harelstad, Travis Heintz, Riley Henneman, Heather Holden, Nickolaus Mattieson, Peter McKeen, Karissa Mudgett, Claire Paulus, Brenna Peterson, Seka Rasmussen, Caleb Reischel, Derik Sarauer, Rebekah Sarauer, Hannah Schimmel, Danelle Score, Derek Score, Karlee Sigurdsen, Antoinette Sonnentag, Alexander Szalajka, Joshua Zeman, Tammy Zillmer-Mullen.

Boyceville: Jenna Beyrer, Kaitlyn Dickrell, Kyle Holden, Michaella Kegen, Justin Lamm, Matthew Lunderville, Teala Anne Mayer, Victor Simones, Morgan Wieman, Jordan Zimmerman.

Boyd: Abigail Dubiel, Masen Fredrickson, Katie Gindt, Autumn Harvey, Maria Moeller, Julie Molitor, Tessa Pilgrim, Mariah Podolak, Dylan Vitense, Ben Wald.

Cadott: Bennett Bowe, Corey Brown, Stacey Chance, McKenzie Dachel, Taylor Davis, Autumn Dembowski, Bryce Erickson, Payton Freagon, Shannon Goettl, Lydia Heilman, Abigail Janicki, Brittany Johnson, Brad Kenealy, Kayla Luraas, Kayla Nelson, Cassandra Olson, Brandon Pederson, Samantha Pfeiffer, Kylee Poehls, Stacy Pogodzinski, Dylan Ramseier, Christopher Rice, Candace Sedlacek, Taylor Sikora, Drew Sonnentag, Kaeden Thom, Hilary Wolfe.

Cameron: Kelsey Hanson, Lindy Lidel, Caitlin Solie.

Chetek: Elaine Antieau, Sophia Kieler, Josh Kirkman, Samantha LaRock, Jennifer Lehto, Melissa Thompson.

Chippewa Falls: Adam Altmann, Theodore Amelse, Kayla Anderson, Logan Anderson, Tyler Anderson, Enrico Arroyo Ruiz, Brittney Artac, Ashley Aubart, Patrick Barber, Jessica Barnard, Josi Beaudette, Adam Berg, Mathew Berg, Tyler Berg, Daniel Berry, Miranda Bielecki, Jessica Biggs, Alexis Boehm, Megan Boie, Daniel Bresina, Joseph Brick, Kari Burlum, Hayley Buss, Jon Cahill, Jacob Caldwell, Timothy Calkins, Kailey Chaferm Natasha Cheever, Tyler Cohoon, Todd Condon, Jamie Court, Shelby Cynor, Amanda Dahl, Melanie Daniels, Alexander Davis-Nitz, Jessica DeBauche, Hunter Engstrom, Courtney Erickson, Paige Erickson, Chloe Exner, Megan Fisher, Alyssa Flaten, Kevin Franchek, Trent Fransway, Chantel Frey, Delaney Garry, Drew Gasper, Natalia George, Arabella Germain, Breanna Girard, Chelsea Graffunder, Madelynn Gums, Victoria Hagen, Deborah Hager, Brendan Hall, Dewayne Hanson, Kari Harris, Lauren Hasmuk, Todd Heinz, Chad Helland, Haley Hines, Camee Hladilek, Mandy Hultkrantz, Bridgette Hunter, Daniel Huppert.

Michael Hvizdak, Grace Ingebritson, Suzanne Jerrett, Cathrease Johnson, Mercedes Johnson, Emily Jones, Andrew Kersten, Jordyn Kincade, Brian King, Benjamin Knitter, Teagan Knowlton, Austin Koepp, Douglass Korenuk, Miranda Kozak, Nathaniel Kuepfer, Amira Kuster, Joshua Labs, Jade Lavalier, Julie Le Tendre, Brian Leach, Hans Leenhouts, Marais Loomis, Paja Lor, Ashley Lyberg, Matthew Mahal, Maggie Maloney, Dalton Manning, Madonna Marion, Sarah Markert, Heather Martell, Daniel Marten, Brittany Marticorena, Jana Mattison, Cheyenne McGowan, Elsie McDonald, Taylor Melman, Amanda Misfeldt, Kylee Myher, Cooper Nelson, Jenessa Norem, Dylan Norwood, Sabrina Norwood, Robert Olson, Brandon Orcholski, Douglas Ormson Jr., Sarah Pattenden, Jason Paul, Lisa Paulson, Mark Peck, Nicole Pieper, Cynthia Pierce, Cheyanne Pitzer, Macade Ploederer.

Contact: 715-833-9207, dan.holtz@ecpc.com