The following students from west-central Wisconsin have been named to the dean’s list:

Drake University, Des Moines, Iowa

New Richmond: Leah Blader.

Rice Lake: Gary Haack, Aimsley Kadlec.

St. Cloud State University, St. Cloud, Minn.

Altoona: Victoria Navarre.

Baldwin: Alanis Hendrix, Emily Schwintek.

Chetek: Audrey Macone.

Chippewa Falls: Victoria Palme.

Colfax: Chyann Erickson, Nicole Nierenhausen.

Cumberland: Garrett Johnson.

Eau Claire: Lauren Glassbrenner, Jessica Krause, Mason Phillips.

Elk Mound: Noah Zurbuchen.

Menomonie: AnnMarie White.

Mondovi: Michael Graese.

Pepin: Sierra Hetrick.

Prescott: Rebekah Miller.

Rice Lake: Parker Buckley.

Somerset: Mackenzie Marty.

Capital University, Bexley, Ohio

Hudson: Ethan Alberg.

Wheaton College, Wheaton, Ill.

Eau Claire: Marlee Anderson, Christian Erickson.

Eleva: Hannah Roeske.

Hudson: Maxwell Gierke, Taylor Buldra.

UW-Platteville

Arcadia: Jolene Servais, Faith Siewert, Hope Siewert, Korey Diaz, James Werlein.

Baldwin: Mitchell Knegendorf.

Black River Falls: Eric Markhardt.

Cameron: Micaela Murphy.

Chetek: Benjamin Linton.

Chippewa Falls: Taylor Hedrington, Jacob Horan, Ryan Mohr.

Colfax: Anna Drazkowski.

Cumberland: Rebecca Kes.

Eau Claire: Asia Miller, Kyle Priest, Samantha Schermerhorn, Eric Schreiter.

Ettrick: Samuel Bibby.

Fall Creek: Violet Eigner.

Hammond: Katheryn Holter.

Hudson: Kelley Nelson, James Hampton, Anthony Nooren.

Independence: Cody Kabus, Grace Manka.

Loyal: Brandon Timmler.

Menomonie: Jack Blaker, Bryan Boettcher.

New Richmond: Brandon Haag.

Osseo: Tristan Shuttleworth.

Pigeon Falls: Payton Slaby.

Rice Lake: Alex Pederson, Emily Richter, Amanda Stuart, Caleb Weber.

Sheldon: Luke Giwojna.

Thorp: Paige Mertens, Kaleb Windl.

Withee: Julie Benzschawel.

Saint John’s University, Collegeville, Minn.

Eau Claire: Partick Quigley.

Minnesota State College Southeast, Winona, Minn.

Alma: Diane Coates.

Alma Center: Miranda Wyss.

Arcadia: Megan Waletzki.

Cochrane: Brandon Leatherberry.

Fountain City: Jacob Boynton, Hunter Duellman, Naomi Fogel, Kyle Hoesley, Tyler Rieck, Melani Skroch, Nicole Sobotta, Alec Wieczorek.

Galesville: Cavell Bork.

Hager City: Laura Eller, Chantel Hogan, Stacy Larsen, Christopher Wempner.

Independence: Jacob Pronschinske.

Maiden Rock: Shawn Vislosky.

Trempealeau: Bradley Engh, Cordell Kokott.

Withee: Holly Gabbert.

UW-Oshkosh

Augusta: Rocko Hunt.

Black River Falls: Reese Vold.

Bruce: Evyn Engelhardt.

Chippewa Falls: Jasmine Davis.

Cochrane: Brianna Beseler, Michael Oldendorf, Reed Willadsen.

Colby: Emily Kadolph.

Cornell: Grace Thompson.

Cumberland: Steven Hanson.

Durand: Morgan Anibas.

Eau Claire: Emily Behling, McKenzi Christenson-Olson, Brooke Frion, Chelsea Higley, Matelyn Peplinski, Katlyn Xiong.

Elk Mound: Katie Benson, Alexis Schindler.

Ettrick: Chloe Amoth.

Greenwood: Haley Gardner.

Hammond: Hannah Olsen.

Hawkins: Corey Hill.

Hudson: Sigrid Ellingson, Bradley Erdrich, Hannah Johnson, Brynn Martin.

Knapp: Sonja Zupancic.

Ladysmith: Wayne Zillmer.

Loyal: Alexis Dietsche, Sierra Koski, Karsyn Rueth, Ryleigh Wilke.

Menomonie: Brendan Frion, Corrie Gifford, Anastasia Solsaa, Ann Zingsheim.

Merrillan: Kasey Roskos.

Osseo: Andrew Christopherson, Brooke Freitag.

Owen: Derek Larson.

Rice Lake: Karely Rodriguez Jimenez, Timothy Torgerson, Abigail Zook.

River Falls: Christine Bjornstal.

Somerset: Ryan Vang.

Stanley: Willa Hammett-Hayes, Taylor Nelson, Brianna Turner.

Taylor: Erin Hoff.

Bethel University, St. Paul

Baldwin: Zachariah Walker.

UW-Milwaukee

Cadott: Ashley McNamara.

Chippewa Falls: Anthony Fenner.

Colby: Collin Stuttgen.

Eau Claire: Kyra Arendt, Brendan Kwick, Carl Ronnander, David Snow, Mitchell Swanson.

Ellsworth: Chase Gilbertson.

Fountain City: Jeni Burt.

Greenwood: Devin Toburen.

Hudson: Joseph Hernandez, Wesley Hines, Hunter Johnson.

Menomonie: Parker Carlson.

Rice Lake: Elisa Peterson.

Withee: Stefanie Marvin.

Simpson College, Indianola, Iowa

Trempealeau: Emily Jansen.

Washington University, St. Louis, Mo.

Eau Claire: Hannah Gilberstadt.

Trevecca Nazarene University, Nashville, Tenn.

Galesville: Alanna Peters.

Hudson: Leilani Victor.

Northeast Iowa Community College, Peosta, Iowa

Elk Mound: Brandon Gilbertson.

University of Dubuque, Dubuque, Iowa

Ellsworth: Kelsey Betthauser.

Fall Creek: Olivia Costley.

River Falls: Tyler Cernohous.

St. Olaf College, Northfield, Minn.

Eau Claire: Zoe Plewa.

Elk Mound: Alice Langby.

Hudson: Jacob Gillingham, Alex Lien.

Loyal: Ben Zimmerman.

Menomonie: Isak Aarrestad, Rachel Ropella, Beth Westphal.

New Richmond: Burke Meader.

River Falls: Henry Jetmore, Andy Myers, Matthew Myers.

Somerset: Emma Kielsa.

Spring Valley: Tatum Huntress, Annabelle Huntress-Christianson.

Stanley: Ella Koenig.

Strum: Emily Helstrom.

University of Northern Colorado, Greeley, Colo.

Altoona: Carli Olson.

UW-Platteville Baraboo Sauk County

Ettrick: Abigail Omernick.

Galesville: Ryan Huseboe.

Bemidji State University, Bemidji, Minn.

Fall Creek: Jacob Olson.

Hudson: Jacqueline Kaasa, Taylor Peecher.

Menomonie: Hannah Peterson.

Mondovi: Jensine Montreuil.

New Richmond: Alexis Derrick.

Whitehall: Bryn Boland.

University of Minnesota Twin Cities

Alma: Andrew Brevick.

Baldwin: Eva Doornink.

Black River Falls: Allyson McJoynt, Nikolas Pardoe.

Chippewa Falls: Sarah Buck, Samantha Gardow, Isaac Hein, Mitchell Iverson, Molly Schwandt, Claire Zwiefelhofer.

Colfax: James Herrmann.

Cumberland: Nicollett Fox, Elliana Vesely.

Durand: Dylan Bauer.

Eau Claire: Austin Bunce, Julia Carpenter, Samantha Cronin, Mia Emberson, Austin Erickson, Bergen Finn, Chase Hanson, Haley Hartkemeyer, Marni Kaiser, Katey Lace, Emma Lauer, Laura Meier, Julia Olson, Natnael Raehl, Isabel Richardson, Hailey Rose, Eve Sando, Delaney Smith, Christian Sorensen, Serena Sorensen.

Eleva: Jonah Barstad, Kaitlyn Belmont.

Elk Mound: David Ward.

Hammond: Dana Queen.

Hudson: Maxwell Ball, Noah Bennett, Claire Bonhage, Kaitlyn Cardell, Ming Yu Chan, Robert Darragh, Makenzie Drace, Celia Duffee, Rosa Dunn, Kendra Filla, Jack Gallagher, Nicholas Hanson, Luke Holmberg, Parker Holum, Ruby Johnson, Rachel Kadidlo, Thomas Kagan, Molly Malecha, Ashley Mell, Alexa Meyer, Carly Richardson, Dmitri Roth, Michaelem Selissen, Jerritt Smith, Aaron Squires, Lauren Stagg, Stephanie Stoerzinger, John Uchytil, Emma Vik, Max Vitullo, Samuel Weis.

Jim Falls: Samuel Kunkel.

Ladysmith: Taija Walker.

Melrose: Meghan Ramsey.

Menomonie: Grace Braatz, Kennedy Kerg, Abbigail Kiesau, John Liu, Nolan Smith, Kori Terkelsen.

Mondovi: Gina Frenette.

New Richmond: Katelyn Bailey, Tamarah Clemmens, Brenna Connolly, Maxd Skatrud, Jakob Weiss.

Osseo: Lucas Bowerman.

Prescott: Margaret Carpenter.

Rice Lake: Madeline Cuskey, Seth Rowe.

River Falls: Linnea Baerenwald, Britta Carlson, Vanessa Johnson, Kinsey Ruemmele, Aaron Schmidt.

Somerset: Brooke Beuthling.

Stanley: Mason Bichanich.

Taylor: Camryn Subra.

Trempealeau: Laura Bartels.

Weyerhaeuser: Marie Antczak.

Woodville: Sarah Kottwitz.

Minnesota State University-Mankato

Altoona: Jenna Berry, Mitchell Froehlich, Madeline Vatland.

Arcadia: Oscar Andrade Lara.

Bay City: Maggie Engnes.

Chippewa Falls: Lily Borgenheimer, Rachel Ryan.

Eau Claire: Kamryn Gunnes, Cole Parkins, Jillian Vaughan.

Ellsworth: Alesha Flom, Chasse Heiskala, Morgan Steele, Abby Stockwell, Julie Tonsager.

Elmwood: Emily Hoyt.

Glen Flora: Haily Verdegan.

Hager City: Brooklyn Kemmerer.

Hammond: Erika Sheflet.

Houlton: Nicholas Viertel.

Hudson: Jacob Anderson, Chelsea Bates, Lauren Battis, Samantha Deyo, Grady Gornick, Kailee Gregg, Sarah Hagar, August Hoffman, Carly Junco, Gabriella Larson, Harly Lentz, Max McKenzie, Catherine Michel, Jordan Nack, Ellie Olson, Taylor Owens, Devin Paschke, Amy Stiles, Briana Thill, Dalyon Waldner.

Melrose: Chandler DeBerg.

Menomonie: Paige Burke.

New Richmond: Tyler Blattner, Hailey Sager.

Prairie Farm: Gretchen Bygd.

Prescott: Hayley Hillman, Shelby Murphy.

Rice Lake: Stella Knutson.

River Falls: Jonathan Covelli, Taylor Gullickson, Olivia Kittleson, Emma Kozitza, Taylor Lindaman, Arcelia Rivera, Alexandra Rollins, Blake Skogen, Avery Whooley.

Roberts: Ryah Albright.

Somerset: Bennett Baillargeon.

Woodville: Kayla Rimer.

Lewis University, Romeoville, Ill.

Ridgeland: Lucas Mickelson.

Concordia University, Mequon

Baldwin: Sophia Voeltz.

Black River Falls: Kaytlin Johnson.

Cameron: Rachel Bartsch.

Eau Claire: Emma Hartman, Emily Jaenke.

Emerald: Luke Larson.

Hammond: Hailey Schultz.

Hudson: Gabrielle Nelsen, Madalin Schultz.

Menomonie: Ingrid Rich.

Neillsville: Charity Hribar.

Rice Lake: Hannah Arrigoni, Madelyne Arrigoni.

Palmer College of Chiropractic, Davenport, Iowa

Eleva: Jared Bechel.

Lawrence University, Appleton

Bruce: Cristina Errickson.

Eau Claire: Elias Klein, Becca Tibbetts.

University of Northern Colorado, Greeley, Colo.

Eau Claire: Paige Jaquish.

Contact: 715-833-9207, dan.holtz@ecpc.com