The following students from west-central Wisconsin have been named to the dean’s list:

UW-Eau Claire

Mondovi: Makena Easker, Sara Hansen, Julia Hayden, Julia Jehn, Henry Liautaud, Katerina Musgrave, Skylar Newman, Gregory Poeschel, Haley Poeschel, Cassandra Shafer, Johanna Wulff, Sadie Wulff.

Neillsville: Rita Donahue, Chase Ehlers, Haley Holger, Lexi Opelt, Lindsey Opelt, MeKenna Ruzic.

New Auburn: Emily Bischel, Cole Michaelsen, Kansas North.

New Richmond: Loni Bauer, Cole Birch, Noah Cork, Kaitlin Croes, Chloe Fankhauser, Kayla Harle, Madeline Kestner, Morgan Meskill, Emily Miller, Sara Nagel, Shaylee Parnell, Austin Preece, Adam Schoepke, Laura Seeger.

Osseo: Hannah Mehtala, Isaiah Steig.

Plum City: Kailee Broeckert, Katherine Hassing.

Prescott: Laura Pryor, Madelynne Stites.

Rice Lake: Shanyn Ambrozaitis, Carolyn Bauer, Grace Baumgarten, Allison Buchli, Cady Buchli, Dana Covey, Michelle Dahlberg, Corwin Deetz, Anakah Denison, Victoria Drost, Megan Hutera, Calli McCullough, David Meznarich, Mason Nolin, Sophie Page, Spencer Page, Jacqueline Robarge, Colten Schmidt, Sophia Schmitz, Christopher Schwarz, Michael Semon, Sarah Slayton, Anna Taylor, Katelyn Van Gilder, Amberlyn Voiles.

River Falls: Isaac Gabriel, Katherine Keller, Olivia Kittleson, Tyler Kliszcz, Annika Kornmann, Matthew Kramolis, Jessica Pacheco, Jordan Sather, Roman Somogy, Mackenna Welke, Madeline Wiger, Xupeng Xiong.

Roberts: Joshua Cleary, Jami Ruvelson, Audra Scott, Nicole Smith, Karin Sollom, Rebecca Thomas.

Somerset: Kaylee Erickson, Ashlynn Giossi, Lucinda Hobbs, Kendall Isaacson.

Spring Valley: Lauren Peabody.

Stanley: Austin Burzynski, Taylor Burzynski, Saylor Lechleitner, Abby Quinnell, Brandy Slowiak, Benjamin Turner.

Stockholm: Margaret Prokosch.

Strum: McKenzee Bellesbach, Jennifer Booth, Jacob Erickson, Benjamin Hallis, Megan McLean.

Taylor: Austin Elvaker, Preston Guttenberg.

Thorp: Rachael Burzynski, Ashley Gillett, Rachel Goebel.

Trempealeau: Carlee Shimek.

Turtle Lake: Elizabeth Anderson, Cassidy Fredrick, Dana West.

Wheeler: Jonathan Kettler.

Whitehall: Kayley Blaha, Elaine Kruswicki, Camille Miles, LeAnn Ring, Alec Wozney.

Wilson: Hanna Zevenbergen.

Woodville: Anna Devlin, Megan Jacobson, Jessica Johnson, Hanna Zevenbergen.

Ripon College

Eau Claire: Haley Stowell.

Emerald: Maya Petersen.

Galesville: Jacob Jumbeck.

Knapp: Brandon Nunnery.

River Falls: Micaela Rivera.

Taylor: Danyelle Waldera.

University of Kentucky, Lexington, Ky.

Hudson: Raina Albores.

Augustana University, Sioux Falls, S.D.

Cochrane: Gracianna Rothering.

Ladysmith: Gedion Alemayehu.

Roberts: Brady Williquett.

Hamilton College, Clinton, N.Y.

New Richmond: Sophie Auvin.

UW-Stout

Abbotsford: Nathalie Bonilla, Taylor Hanson, Logan Ruesch.

Alma: Maya Brommer, Jordan Neitzel, Kaydence Ruff.

Alma Center: Tim Leis.

Altoona: Janessa Gould, Heather Kent, Skyler Kleinschmidt, Nikki Ruf, Danika Tollefson, Megan Vatland, Tyler Weltzin, Madison Wendt, Benjamin Wislinsky, Emily Wolf.

Arcadia: Katie Killian, Michael Sonsalla.

Augusta: Megan Kunz, Madalaine McConville.

Baldwin: Andrea Aaby, Austin Buhr, Natalie Maino, Rebecca Morton, Evan Nielsen, Bailey Peterson, Britney Serafina.

Barron: Tatiana Bakken, Molly Boe, Kora Church, Leila Coleman, Emily Gilles, Dana Hilbert, McKylie Hoff, Hannah Holst, Adam Oleson.

Barronett: Colten Wilson.

Bay City: Jeanna Krause, Rachael Sullivan.

Beldenville: Guillaume Ekvern-Jamme, Joshua Goodreid, Teresa Mark.

Black River Falls: Alyssa Hansen, Lance Leisgang.

Blair: Whitney McDougall-Saxe.

Bloomer: Jacob Anderson, Stephen Arton, Jessica Barr, Alethea Brandt, Dirk Bruxvoort, Rachel Erickson, Tyler Luke, Bradley Sarauer, Sawyer Tealey, Chandler Zwiefelhofer.

Boyceville: Marki Lagerstrom.

Boyd: Brady Booth, Michael Eslinger, Samantha Nitz.

Bruce: Emily Venables.

Cadott: Delaney Eslinger, Kaitlyn Eyerly, Adrianne Kelly, Leona Sonnentag, Alecia Warring, Jacob Wiensch, Cole Yohnk.

Cameron: Kylie Amundson, Jasmyn Collins, Maddy Otto, Caitlin Solie.

Chetek: Mikayla Eraquam, Kaitlyn Jennings, Cody Stauner.

Chippewa Falls: Chase Booth, Tanner Brun, Zachary Cole, Kailey Dresel, David Dvoracek, Nicholas Guest, Ross Hebert, Cory Hoglund, Briana Hunt, Erin Jackson, Dylan Jaquish, Kaylen Kammers, Brody Klund, Sandra Koss, Carl Krumenauer, Ellen Kuss, Andrew Lahr, Tjorven Landwehr, Parker Lehmann, Jason Merkel, Jordan Merrell, Choua Moua, Luke Moua, Jordan Moulton, Madeline Nettell, Brock Normand, Taylor Pierson, Meredith Pomietlo, Rachael Pomietlo, Johnathan Raschke, Bronson Rosell, Gina Roznak, Makaya Ruhe, Brooke Stoman, Jenny Strand, Austin Sykora, Korah Walla.

Cochrane: Ryan Palma.

Colby: Kayli Donahue, Mackenzie Huber, Hannah Kobs.

Colfax: Sarah Bartlett, Katie Christoffel, Elizabeth Cone, Laura Elmer, Jeff Frawley, Peyton Hellmann, Isaac Lee, Nicholas Leland, Zachary Meyer, Haleigh Styer.

Comstock: Kelly Catlin.

Conrath: Alyssa Read.

Cornell: Brett Clark, Jacob Hillebrand, Bianca Jordan, Zach Ruf.

Cumberland: Dury Nelson, Skyler Ruetz.

Downing: Corey Klatt.

Durand: Kathryn Blue, Tina Danzinger, Dylan Fedie, Payton Schneider, Ryan Wayne, Kylee Wieland.

Eau Claire: Abby Berthiaume, Laurel Bieritz, Lucas Bonney, Caylee Boone, Benjamin Bryans, Nate Chellman, Dalton Christopherson, Dylan Christopherson, Traysha Donate, Connor Erwin, Markella Fiore, Jackson Gardner, Erin Garney, Carla Haley, Hailey Hansen, Ben Hanson, Nathan Hastreiter, Markeysha Hazelton, Tou Her, Ashley Hinke, Daunte Holmes, Logan Horn, Mitchell Johnson, Breannin Joles, Noah Jordan, Morgan Justmann, Anna Kent, Mariah Kent, Kennedy Kleist, Cade Knutson, Theresa Krongmadee, Amber Larson, Abbegail Lee, Matthew Linn, Vincent Lokken, Aimee Lor, Morgan Ludescher, Jacob Maenner, Natasha Martin, Alexis Mayer, Emily McCormick, Chantanee Moua, Gong Moua, Meagan Myers, Brandon Nelson, Finn Olson, Seth Pecha, Elizabeth Pitsch, Paige Platter.

Cole Portman, Joshua Richter, Sophie Ritsch, Alyssa Roberts, Nolan Sabelko, Joaquin Sabin, Spencer Schlosser, Mitchell Staniszewski, Autumn Tio, Isaiah Traaseth, Autumn Trzaskowski, Andrea Uetz, Amanda Vang, Brock Varty, Chris Vasterling, Matthew Vergin, Alyssa Weber, Candice White, Christopher Woletz, Nicholas Wood, Joel Zachow.

Eleva: Andrew Hanson, Nakia Laufenberg, Evan Torgerson.

Contact: 715-833-9207, dan.holtz@ecpc.com