The following students from west-central Wisconsin have been named to the dean’s list:

Hamline University,

St. Paul

Boyceville: Maddy Bygd.

Chetek: Jackie Moen.

Chippewa Falls: Kayla Markgren.

Durand: Azeb Hayes.

Eau Claire: Kendra Yoder, Martha Seymour.

Hager City: Matthew Williams.

Hudson: Audra Grigus.

River Falls: Miranda Kieren.

Trempealeau: Madeleine Tengel.

Augsburg University, Minneapolis

Eau Claire: Connor Stoik.

Northeast Iowa Community College, Calmar, Iowa

Elk Mound: Brandon Gilbertson.

North Dakota State University, Fargo, N.D.

Chetek: Andrew Nelson.

Chippewa Falls: Allison Lelivelt.

Colfax: Jarrod Rudi.

Eau Claire: Audrey Arrington, Tyler Arrington, Dawson Eilts, Philip Reim, Brooke Rothamer, Brooke Suttles, Kate Taylor, McKenzie Wessels, Tyler Wessels.

Eleva: Zachery Sulzer.

Elk Mound: Alexis Lee.

Ellsworth: Anna Olson.

Hudson: Alexis Cavalier, Rylan Delong, Kyle Schultz, Mackenzie Schultz, John Spaight, Rachel Werner, Maddie Zabel.

New Richmond: Sophia Pena.

Prescott: Peter Brookshaw.

River Falls: Katee Belisle, Tori Belisle, Brianna Connor, Logan Graetz, Jaxon Knotek, Sofia Naranjo Mata, Isabella Nyseth, Jaydon Simonson.

Roberts: Jared Tilton.

Somerset: Anna Rybacki.

University of Iowa,

Iowa City, Iowa

Blair: Hilde Everson.

Eau Claire: Addison Bushnell, Hannah Crowell, Matthew Manas.

Greenwood: Bailey Cichon.

Hudson: Lindsay Tvedt, Sarah Potter.

Menomonie: Nathan Stanley.

Wilkes University,

Wilkes-Barre, Pa.

Eau Claire: Ethan Erickson.

Upper Iowa University, Fayette, Iowa

Black River Falls: Angela Dutton.

Eau Claire: Julia Szepieniec.

Menomonie: Kelly Bundy.

Anderson University, Anderson, S.C.

Eau Claire: Regan Appleby.

Menomonie: Hannah Brown.

St. Cloud State University, St. Cloud, Minn.

Alma: Nathan Lodermeier.

Baldwin: Shelby Hendrix.

Chippewa Falls: Victoria Czech, Victoria Palme.

Colfax: Chyann Erickson.

Eau Claire: Lauren Glassbrenner.

Fountain City: Carlyn Frie.

Hudson: Devin Cicha.

Menomonie: Brock Schlough.

Mondovi: Michael Graese.

Pepin: Sierra Hetrick.

Rice Lake: Parker Buckley.

Spring Valley: Justin Hurajt.

Knox College,

Galesburg, Ill.

Abbotsford: Ean Rau.

University of the Cumberlands, Williamsburg, Ky.

Chippewa Falls: Leah Crist.

University of New Hampshire, Durham, N.H.

Chippewa Falls: Chloe Kofman.

Saint Mary’s University, Winona, Minn.

Alma: Katrina Danzinger.

Black River Falls: Madysen McCormick.

Chippewa Falls: Nathan Hoglund.

Cochrane: Isabelle Ostrem.

Colby: Ashley Streveler.

Eau Claire: Cassandra Barr.

Eleva: Samuel Hanson.

Ellsworth: Isaac Galle.

Fountain City: Lillyann Engstler, Wade Katula, Anthony Thorsell, Joseph White.

Independence: Joseph Pyka.

Maiden Rock: Haley Graham.

Menomonie: Colby Peterson.

New Richmond: Laura Gagnon.

Prescott: Mackenzie Carey, John Regnier.

Roberts: Briana Williquett.

Somerset: Benjamin Schmitt.

Wilson: Daniel Buchal.

Marquette University, Milwaukee

Chippewa Falls: Jarrett Litscher.

Eau Claire: Molly Graaskamp, Emily Haag, Ariana Madson, Megan Pokrandt, Carolyn Schmitz, Adam Webb.

Hudson: Owen Getschel.

Mondovi: Kendra Gilreath.

Neillsville: Joseph Anason

New Richmond: Grant Momchilovich.

Rice Lake: Anna Penzkover.

Carthage College, Kenosha

Colby: Kristina Hull.

Fountain City: Katie Wachowiak.

Hudson: Claire Wulf.

New Richmond: Sydney Ames, Kalley Ladwig.

Owen: Mikayla Vittallo.

St. Cloud Technical & Community College, St. Cloud, Minn.

Cadott: Andrew Hinzmann.

Hudson: Jacob Schroeder.

Edgewood College, Madison

Cameron: Sydney Johnson.

Hammond: Claire Frankiewicz.

Hudson: Emily Schlepp.

Montana State University, Bozeman, Mont.

Eau Claire: Brianna Daniels, Elizabeth Eilen, Maria Neira, Jordan Pauley, Drake Schneider, Izabella Setla.

Fall Creek: Kaija Hudacek.

Minnesota State College Southeast, Winona, Minn.

Alma: Korlen Dittrich.

Arcadia: Gaspar Sanchez Rebolledo, Megan Waletzki.

Bay City: Zachary Manor.

Black River Falls: Brett Geisler.

Buffalo City: Michelle Holliman, Gage Rhyner, Amber Sanborn.

Cochrane: Mathew Chesang, Daniel Krause, Lexie Lorenz.

Ettrick: Hannia Cecenas.

Fountain City: Jacob Boynton, Hunter Duellman, Naomi Fogel, Julia Krueger, Amanda Schabacker, Melani Skroch, Alec Wieczorek, Dylan Wolfe.

Galesville: Gary Benrud, Miranda Hartley, Jonathon Lortie, Robbey Nash, Magan Webster.

Hager City: Elizabeth Swenson.

Hixton: Ryan Nerby.

Independence: Jacob Pronschinske.

Pepin: Hope Baader, Jacqueline Olson.

Roberts: R.J. Feyereisen.

Spring Valley: Elias Koch.

Gonzaga University, Spokane, Wash.

Rice Lake: Isabel Thurston.

Shenandoah University, Winchester, Va.

Eau Claire: Camden Tolar.

Seton Hall University, South Orange, N.J.

Blair: Joseph Capouch.

Kirkwood Community College, Cedar Rapids, Iowa

Ellsworth: Benjamin Lewis.

Rice Lake: Anna Weber.

Contact: 715-833-9207, dan.holtz@ecpc.com