The following students from west-central Wisconsin have been named to the dean’s list:

North Dakota State University, Fargo, N.D.

Boyceville: Ana Evenson.

Eau Claire: Emma Anderson, Dawson Eilts, Brooke Rothamer, Brooke Suttles, Kate Taylor, Serene Grace Timp.

Ellsworth: Anna Olson.

Hammond: Christopher Harney.

Hudson: Amanda Fetzer, Erin Tersteeg, Pierson Winkelman.

Menomonie: Hunter Pickerign.

New Richmond: Cayden Henning, Sophia Pena.

Prescott: Peter Brookshaw.

River Falls: Jaxon Knotek, Sofia Naranjo Mata, Josie Nelson, Rachel Nowak, Isabella Nyseth.

Somerset: Anna Rybacki, Benjamin Rybacki.

Eau Claire: Devon Bourget, Laurel Studt.

Washburn University, Topeka, Kan.

Hudson: Elsa Wright.

Luther College, Decorah, Iowa

Eau Claire: Devon Bourget, Laurel Studt.

Eleva: Kelsey Nyseth.

Hudson: Scott Rust.

Menomonie: Payten Hardy, Rachel Heinrich, Carly Witucki.

New Auburn: Laura Elmquist.

New Richmond: James Nysse.

Rice Lake: Emily Fell.

River Falls: William Tuchtenhagen.

Strum: Grace Olson.

Trempealeau: Paul Strand.

Whitehall: Riley Frank.

Northern Illinois University, DeKalb, Ill.

Eau Claire: Connor Moos.

College of St. Scholastica, Duluth, Minn.

Altoona: Mitchell Adrian.

Baldwin: Elizabeth Berndt.

Bloomer: Nora Hassemer.

Boyceville: Brooklyn Hellmann.

Colfax: Hailey Durand-Christianson.

Eau Claire: Quinlyn Rubeck, Jason Statz.

Elk Mound: Mikayla Solberg.

Glen Flora: Ethan Martin.

Hudson: Samantha Evens, Alayna Kunshier.

Jim Falls: Luke Schemenauer.

Prairie Farm: Hannah Schaaf, Heidi Schaaf.

Rice Lake: Cailin Capra.

Wheeler: Amanda Berg.

Anderson University, Anderson, S.C.

Menomonie: Bailey Brown, Hannah Brown.

UW-Superior

Abbotsford: Riley Schreiner.

Barron: Jordan Nevin.

Bloomer: Ryan Marcyjanik, Abigale Pieper.

Boyceville: Rachel Becker.

Bruce: Micah Sykes.

Cadott: Lydia Heilman, Jennifer Patten.

Cameron: Caitlin Solie.

Chippewa Falls: Francis Hadley, Dartagnan Pannell.

Colfax: Tiffany Johnson.

Durand: Desiree Anderson, Kennedy Robelia.

Eau Claire: Sherry Gaiser, Heather Harnisch, Camryn Mead, Miranda Pederson, Michelle Vorpahl.

Elmwood: Leslie Williams.

Greenwood: Kayln Szymanski.

Hudson: Amanda Penfield.

Ladysmith: Karsyn Doughty, Jessica Olsen, Shelly Summerfield.

Menomonie: Anthony Michels.

Mondovi: Kaitlyn Johnson, Elizabeth Meier.

New Richmond: Carissa Holdt.

Osseo: Joshua Porter.

Rice Lake: Logan Doe, Kristin Lulich, Erik Nelson.

Spring Valley: Zackary Abt.

Tony: Rebecca Abbiehl.

Wheeler: Melanie Billon.

Woodville: Noah Merritt, Trinity Merritt.

Ripon College, Ripon

Arcadia: Annika Anderson, Skylar Kotlarz.

Colby: Connor Jeske.

Galesville: Jacob Jumbeck.

River Falls: Micaela Rivera.

UW-River Falls

Abbotsford: Madelynn Green.

Alma: Barbara Dittrich, Katie Haeussinger.

Altoona: Malysha MacFarland.

Arcadia: Joie Haines, Kendra Konkel, Emily Kupka, Lexi Noble-Meraz, Collin Weltzien, Curtis Weltzien.

Augusta: Tanner Alix, Sandra Henry.

Baldwin: Emily Branstad, Erin Ellis, Kayla Furrer, Rachel Grothe, Missa Kunde, Ali Lokker, KayLee Lokker, Natalie Maino, Maddy Peterson, Jessica Swenson.

Barron: Danny Akenson, Liz Erb, Jarek Nelson.

Beldenville: Hannah Radkey, Bekah Tschanz.

Bloomer: Annie Dobbs, Isabelle Hillman, Veronica Klenke, Adam Malinowski, Eric Wachtendonk.

Boyceville: Steven Rasmussen, Noelle Wheeldon.

Boyd: Emily Nelson, Allison Raffetto, Grace Williams.

Cadott: Jennifer Sonnentag.

Chetek: Haley Palmer.

Chippewa Falls: Lizzy Bowe, Marah Dunham, Andrea Hiess, Mahryn Leibrandt, Hanna Litscher, Kaitlin Nettell, Helen Rada, Thomas Robarge, Natalie Stewart.

Colby: Samuel Schmitt, Madisyn Schuster.

Colfax: Mandy Christianson, Spencer Herrick, Trey Hovde.

Comstock: Wade Rudick.

Conrath: Courtney Barrois.

Cumberland: Emme Anderson, Hannah Delzer, Frances Pace.

Downing: Leslie Ludtke, Maggie Wallin.

Durand: Ian Schneider, Mariah Weiss.

Contact: 715-833-9207, dan.holtz@ecpc.com