The following students from west-central Wisconsin have been named to the dean’s list:

UW-River Falls

River Falls: Amanda Heinen, Cassandra Helmer, Haley Hetchler, Caileen Hughes, Helena Humphreys, Grace Hurst, Sidney Hyet, Cole Jakupciak, Caleb Johnson, Nathan Johnson, Piper Juza, Peter Karavos, Miranda Kieren, Katie Koerper, Makayla Kosmicki, Kate Kraus, Sam Krueger, Rebekah Kucala, Kayla Kurki, Sarah Langlois, Sophie Langlois, Maria Lee, Samantha Lesch, Bryce Linnell, Desi Lucht, Emma Magee, Faith Majors-Culp, Dakkota Mark, Stephen Matz, Casie McAllister, Chelsea McDonald, Marissa Metzler, Lexie Meuers-Cepress, Jami Michel, Christina Miller, Amber Minue, Gi Morello, Madisyn Morrow, Katlynn Mroczenski, Raine Nyberg, Geoff Osterbauer, Wesley Papp, Casey Parmeter, Gage Pederson, Nevaeh Peterson, Madeline Poulos, Abbie Reed, Rebecca Ries, Jaden Riesgraf.

April Rizo, Dan Roever, Grace Ross, Colin Rude, Brittany Rutzen, Cain Schneckenberger, Eva Schrank, Ali Schretenthaler, Kolby Seidl, Morgan Severson, Isaiah Shipp, Natalie Simpson, Charles Singerhouse, Michael Smits, Luke Spaeth, Mike Stern, Maddie Sticha, Marcy Swatek, Anna Tiede, Melissa Timm, Aricka Ullius, Adam Umlor, Hailey Vanden Branden, Caleb Venzke, Taylor Voss, Grace Wachtler, Joey Wachtler, Claude-Auren Walker, Destiny Walker, Blair Wermuth, Alicia Whaley, Ruth Whall, Luke White, Addison Wolman, Josie Yerhot, Riley Zyduck.

Roberts: Austin Albright, Joe Alexander, McKenzie Budrow, Desire Dillon, Naomi Dillon, David Dykes, Emma Erb, Anna Gunderson, Grace Hanson, Trevor Kopacz, Lexi LeFever, Drew Luedke, Julia Miller.

Sheldon: Ori Lebal.

Somerset: Tony Balfanz, Hunter Groth, Grace Haase, Katie Haase, Marie Haase, Stevie Haigh, Briggan Harris, Sophia Hohler, Kayla Huerta, Gabby Kupke, Stephanie Lustig, Zach Lustig, Bethanie Mangine, Ruby Morua-Bromberry, William Piletich, Janae Rothe, Michelle Schmitt, Austin Simma, Cassandra Tollakson, Haley Walters, Lydia Zentzis.

Spring Valley: Holly Anderson, Audrey Bigaouette, Aaron Borgerding, Brock Bune, Taylor Falde, Kenny Fesenmaier, Belle Peterson, Karyn Wood.

Stanley: Carlie Nelson.

Stockholm: Vanessa Seipel.

Strum: Maiya McSorley, Paige Monson.

Thorp: Danielle Stroinski.

Tony: Nadia van Doorn.

Turtle Lake: Lucas West.

Weyerhaeuser: Abby Holt.

Wheeler: Madysn Riek.

Willard: Zena Thomas.

Wilson: Isaac Nilssen.

Withee: Brooklyn Jenness.

Woodville: Tyler Mentink, Spencer Oehlke.

Gonzaga University, Spokane, Wash.

Rice Lake: Isabel Thurston.

St. Cloud State University, St. Cloud, Minn.

Baldwin: Shelby Hendrix.

Black River Falls: Ethan Bible.

Chippewa Falls: Victoria Czech, Patricia Lowry.

Durand: Noah Dodge, Alisha Rinholen.

Eau Claire: Isaiah Katz, Emma Mattison.

Elmwood: Katherine Todd.

Ladysmith: Whitney Hanson.

Menomonie: Brock Schlough.

Mondovi: Michael Graese.

New Richmond: Surya Morusupalli, Kianna Osterbauer.

Thorp: Matthew Anderson.

Turtle Lake: MaKenzi Flettre-Wubben.

University of Iowa, Iowa City, Iowa

Blair: Hilde Everson.

Chetek: Benjamin Hanson.

Chippewa Falls: Tiger Slowinski.

Eau Claire: Hannah Crowell, Abraham Rocksvold.

Fountain City: Mari Crowley.

Greenwood: Bailey Cichon.

Hudson: Sarah Potter.

Menomonie: Suzanne Mason, Regan Smith.

Roberts: Dylan Lane.

Milwaukee School of Engineering

Chippewa Falls: Timothy Buchmann.

Cochrane: Jacob Laduke.

Colfax: Tanner Nierenhausen.

Durand: William Berger.

Eau Claire: Seth Kooiker.

New Richmond: Darrian Garrett.

Chippewa Valley Technical College

Abbotsford: Mary Fischer.

Alma: Ethan Brecka, Emmy Everson, Makayla Johnson, Jessica Meier, Bradley Schowalter, Mackenzie Wick.

Alma Center: Jennifer Blazek, Olivia Steindorf.

Altoona: Sarah Ali-Faldet, Mekayla Andrie, Jordan Becker, Mariah Capra, Suelen Duarte, Megan Effertz, Adaline Engen, Theresa Engen, Emma Engstrom, Elizabeth Harper, Tyler Hauge, Ethan Hrdlicka, Tamsyn Hudack, Danielle Jenneman, Shannyn Kincade, Vanessa Kirby, Tyler Krueger, Matthew Laatsch, Alexander Lanners, Raeleigh Lewandowski, Jarett Londre, Anikan Machusak, Connor Macnicol, Judy Madlon, Sara Mahan, Paul McQuillan, Susan Michels, Justin Moschella, Evan Moss, Alea Norrish, Jessica Peace, Courtney Regenauer, Miah Eric Renteria, Paul Rieck, Heidi Rogers, Kaitlyn Ruthven, Alyssa Sorenson, Aubrey Swenson, Hayley Titel, Trinh Tran, Jean Turk, Gerald Van Ert, Morgan Waters, Zachary Ziegler.

Arcadia: Araceli Carreon Rodriguez, Ian Eckart, Michael Garcia, Cherry Garcia-Salinas, Chase Patzner.

Arkansaw: Mackenzie Anderson, Jacquelyn Chilson, Amanda Klein, Chase Reeser, Dylan Schneider, Owen Sternecker, Bryer Sweeney.

Augusta: Tawnee Berg, Caitlyn Berlin, Patrick Bethke, Alexis Boehm, Cameryn Boettcher, Trisha Buttke, Jonathan Elliott, Breanna Guntner, Melissa Henke, Kyle Hestekin, Timothy McCormick, Kaitlynn Nehring, Michael Nehring, Austin Rasso, Andrew Schulz, Nathan Sobotta, Camron Stensen, Luis Vega Sanchez, Tenley Walker.

Contact: 715-833-9207, dan.holtz@ecpc.com