The following students from west-central Wisconsin have been named to the dean’s list:

UW-Stevens Point

Colfax: Elizabeth Affolter.

Cornell: Alyssa Helland, Jack Porter.

Cumberland: Lauren Green.

Eau Claire: Ellie Atkinson, Melissa Burke, Katherine McClure, Trevor Nockerts, Cole Pecor, Evan Plummer, Esme Reinders, Anastasia Riggs, Karen Scheuer, Nathan Stremcha.

Eleva: Emily Ruth.

Elk Mound: Victoria Fasbender, Alyssa Lauer.

Fall Creek: Samantha Beckfield.

Fountain City: Kyler Ernst.

Galesville: Joshua Jumbeck.

Glenwood City: Peter Hill.

Greenwood: Korinna Johnson, Kelly Nielsen.

Hammond: Kolbi Juen.

Hudson: Samantha Hanlon, William Mahler.

Knapp: Kari Hybben.

Loyal: Remi Geiger, Rebecca Walter.

Melrose: Mikenzie Conrad.

Menomonie: Hayley Bird, Andrea Loscher, Nicole Luoma, Marcie Nelson.

Mondovi: Morgan Benjamin-Ede, Grace Boley, Raven Killian, Grace Pichler.

Neillsville: Caden Ehlers, Jayda Harris, Brooke Magnus, Terren Stockheimer, Alycia Zickert.

New Auburn: Nicholas Walker.

Osseo: Melissa Pohle.

Rice Lake: Samuel Bliese, Kade McCann, Derek Penzkover, Teagan Stager.

River Falls: Samantha Gregor, Sophia Lee, Emily Meyer, Robert Tulgren.

Sheldon: Alyssa Baselt, Mya Baselt.

Somerset: William Scheder.

Stanley: Jared Endvick, Vivian Schneider.

Strum: Agatha Timm.

Thorp: Molly Baker, Madisyn Moskiewicz, Holly Thidemann.

Tony: Sophie Hauser.

Augustana University, Sioux Falls, S.D.

Cochrane: Gracianna Rothering.

Eau Claire: Katherine Mathias.

Hudson: Elizabeth Lee.

Ladysmith: Gedion Alemayehu.

Rice Lake: Peyton Buckley.

River Falls: Zachary Johnson.

Cedarville University, Cedarville, Ohio

Eau Claire: Micaiah Higgins.

Wisconsin Lutheran College, Milwaukee

Cumberland: Adreanna Johnson.

Menomonie: Lydia Gehring, Faith Tietz.

Neillsville: Brady Coulthard.

River Falls: Theodore Schmenk.

Central Lakes College, Brainerd and Staples, Minn.

Roberts: Alysha Albright.

Luther College, Decorah, Iowa

Eau Claire: Ethan Beckermann, Emma Pichelmann, Laurel Studt.

Eleva: Kelsey Nyseth.

Ellsworth: Jolene Schultz.

Ettrick: Izzy Clark.

Hudson: Jacey Echo.

Menomonie: Lexi Hastings, Rachel Heinrich, Carly Witucki.

New Auburn: Laura Elmquist.

New Richmond: Ben Garcia, James Nysse.

Rice Lake: Emily Fell.

River Falls: Christina Rolf, Tobias Snow.

Whitehall: Riley Frank, Hannah Stoutner.

University of Iowa, Iowa City, Iowa

Blair: Hilde Everson.

Ettrick: Holland Kuchel.

Fountain City: Mari Crowley.

Hammond: Dylan Lane.

Hudson: Isabella Hughes, Alexis Kennett.

Menomonie: Lauren McNally, Suzanne Mason, Regan Smith.

New Richmond: August Brose.

River Falls: Olivia Bell.

University of Alabama, Tuscaloosa, Ala.

Eau Claire: Maxwell Savaloja.

Hudson: Elizabeth Collinson.

Woodville: Conner Rose.

University of Dubuque, Dubuque, Iowa

Eau Claire: Emily Gross.

River Falls: Tyler Cernohous.

Northern Illinois University, DeKalb, Ill.

Augusta: Jack Goings.

Eau Claire: Connor Moos.

Wartburg College, Waverly, Iowa

Trempealeau: Valerie Feyen.

UW-Stout

Menomonie: Pete Krizan.

Prescott: Elise Banitt.

Rice Lake: Jacob Bugella.

Strum: Maddie Olson.

UW-Oshkosh

Baldwin: Kayla Hillstead, Hannah Stitt.

Barronett: Kobe Berghammer.

Bloomer: Vanessa Jenneman.

Chippewa Falls: Tyler Adamczak, Paige Marshall.

Colby: Laurel Krueger, Monica Kunze, Morgan Weber.

Eau Claire: Sierra Drayton, Wyllow Garton, Erica Perez-Montez, Samantha Sarkauskas.

Ellsworth: Madeline Beck.

Contact: 715-833-9207, dan.holtz@ecpc.com