Boys basketball

Eau Claire North 70, Rice Lake 47

North (7-3, 3-2): Chad Kron 13, Dalton Banks 29, Ashton Kallstrom 16, Bennett Mayer 8, Elyjah Johnson 4.

Rice Lake (5-5, 0-5): Blake Zadra 6, Peyton Buckley 13, Collin Hanson 2, Logan Severson 11, Cole Halvorson 11, Nolan Rowe 4.

3-pointers: North 12 (Banks 5, Kallstrom 4, Kron 3); Rice Lake 2 (Zadra, Halvorson).

Halftime score: North 39-28.

Hudson 73, Menomonie 68 (OT)

Hudson: Peyton Reece 5, Luke Healy 18, Landon Bilse 13, Carter Herink 2, Keyser Helterbrand 20, Jacob Daulton 9, Charlie Neuenschwander 6

Menomonie: Ethan Wurtzel 7, Dylan Boecker 6, Davis Barthen 9, Jace Kressin 16, Sam Sleichert 9, Jake Ebert 10, Brook Thorton 7, Sam Zbornik 4

3-pointers: Hudson 6 (Reece, Healy 2, Bilse , Daulton , Helterbrand) Menomonie 11 (Wurtzel 2, Barthen 3, Kressin 2, Sleichert 3, Thorton)

Halftime score: Hudson 34-30.

Bloomer 64, Barron 24

Bloomer (8-2): Caleb Ruf 9, John Bleskacek 8, Zachary Ruf 13, Austin Thur 6, Bradley Sarauer 10, Carter Rubenzer 4, Loren Stolt 8, Leif Iverson 2, Jayzson Thompson 4.

Barron (3-7): Warren Williams 9, Aden Jerome 3, Gabe Amundson 1, Carter LaLiberty 7, Garet Lettner 4.

3-pointers: Bloomer 5 (Bleskacek 2, Thur 2, Ruf), Barron 1 (Williams).

Halftime score: Bloomer 30-18.

Eleva-Strum 47, Independence 37

Independence (3-6): Ethan Bautch 3, Matthew Kingsbury 2, Creed Brenner 10, Sam Killian 13, John Halama 4, Chris Killian 5.

Eleva-Strum (3-7): Matt Tomasello 8, Isaac Larabee 4, Cade McSorely 6, Nick Higley 11, Joey Bautch 9, Connor Windjue 5, Andrew Schoen 4.

3-pointers: Independence 1 (C. Killian); Eleva-Strum 2 (Higley, Bautch).

Halftime score: Eleva-Strum 22-18.

Augusta 71, Gilmanton 53

Gilmanton (6-4): Jarin Rud 13, Tanner Hovey 13, Lance Larson 10, Carter Rud 6, Cody Serum 6, Tyler Brantner 2, Lucas Gray 2, Ryan Clouse 1.

Augusta (6-4): Andrew Perkovich 19, Tanner Alix 16, Ryan Grunewald 13, Logan Brown 8, Aaron Dorf 8, Jacob Engstrom 3, Traven Fabian 2, Cameron Stensen 2.

3-pointers: Gilmanton 2 (J. Rud, Larson), Augusta 7 (Perkovich 2, Alix 2, Brown 2 Engstrom 2).

Halftime score: Augusta 37-30.

New Richmond 50, Baldwin-Woodville 49

Baldwin-Woodville (5-6, 2-3): Hunter Clausen 13, Robert Crawley 8, Warick Weyer 8, Ross Roemhild 6, David Johnson 5, Vance Wicker 2, Thomas Albrightson 2.

New Richmond (7-3, 5-0): Jack Stuedemann 10, Joey Kidder 9, Cole Effertz 9, Jacob Parent 8, Tim Salmon 4, Nate Lange 3, Cooper Eral 3, Drew Momchilovich 2, CJ Campbell 2.

3-pointers: Baldwin-Woodville 4 (Roemhild 2, Clausen, Crawley); New Richmond 2 (Stuedemann 2).

Halftime score: New Richmond 22-20.

Lake Holcombe 54, New Auburn 45

New Auburn: Caleb Eddinger 4, Michael Pederson 9, Nick Walker 10, Ethan Harder 5, Ethan Patz 15, Tristan Harder 2.

Lake Holcombe: Brock Flater 14, Josh Jones 2, Colton Minnick 2, Kaden Kinney 14, Tristan Jones 8, Kaden Crank 14.

3-pointers: New Auburn (Peterson) Lake Holcombe 2 (Flater).

Alma Center Lincoln 47, Alma/Pepin 33

Alma/Pepin (1-8): Austin George 2, Bryce Quinton 1, Jordan Pearson 3, Ethan Brecka 12, Lane Wieczorek 1, Jalen Hetrick 10, Colton Brecka 2, Evan Creighton 2.

Alma Center Lincoln (8-3): Jonny Tessman 3, Blake Hansen 1, Macaid Stanley 3, Austin Calkins 2, Ethan Breheim 21, Justin Rowekamp 16, Dylan Cooper 1.

3-pointers: Alma/Pepin 2 (Pearson, E. Brecka), Alma Center Lincoln 2 (Tessman, Breheim).

Halftime score: Alma Center Lincoln 22-11.

Girls basketball

Eau Claire North 69, La Crosse Logan 33

Logan (2-11): Jenna Davis 17, Claire Borsheim 6, Ally Geszvain 4, Sydnie Adams 2, MeShell Eid 2, Emily Sagen 2.

North (5-7): Laura Swenson 14, Jenna Haselwander 12, Abby Dreger 10, Sydnie Steinmetz 9, Averi Bohman 7, Reanna Hutchinson 6, McKenzie Gilbert 3, Anna Kent 2, Nadia Horn 2, Faith Evans 2, Kellie Smrecek 2.

3-pointers: Logan 0, North 7 (Steinmetz 3, Swenson 2, Bohman, Haselwander).

Halftime score: North 28-17.

Chippewa Falls 65, Superior 44

Superior: Chloe Kintop 22, Niya Wilson 9, Kaileigh Miller 6, Izzy Swanson 4, Julie Haller 3.

Chippewa Falls: Maria Friedel 6, Alexis Zenner 5, Ava Fries 6, Caelan Givens 15, Alisia Palms 6, Ashley Hanley 2, Leah Schindler 2, Aaliyah McMillan 23.

3-pointers: Superior 3 (Wilson 2, Kintop); Chippewa Falls 4 (McMillan 3, Fries).

Halftime score: Chippewa Falls 31-16.

McDonell 69, Stanley-Boyd 56

Stanley-Boyd (5-7): Leslie Derks 9, Hannah Hause 9, Lily Hoel 15, Arianna Mason 12, Marissa Gustafson 12.

McDonell (6-6, 5-4): Maggie Craker 8, Anna Geissler 7, Abby Wampler 29, Hannah Sykora 14, Lauryn Deetz 8, Lexi Johnson 3.

3-pointers: Stanley-Boyd (Derks, Mason 3, Gustafson) McDonell 4 (Craker 2, Wampler, Sykora).

Halftime score: McDonell 28-23.

Altoona 56, Thorp 39

Altoona: Averie Varsho 18, Daydrean Henrichs 2, Kate Harris 4, Emma Mickelson 3, Keelyn Marlaire 7, Kayla Wiggins 20.

Thorp: Danielle Stroinski 3, Sydney Wicks 1, McKenna Lacanne 2, Cassidy Storinski 7, Kaytlyn Stunkel 6, Ellie Windl 6, Madison Wicks 3, Hailey Zurakowski 8, Brittany Rosemeyer 3.

3-pointers: Altoona 4 (Varsho 3, Mickelson); Thorp 3 (C. Stroinski, Wicks, Rosemeyer).

Halftime score: Altoona 27-16.

Elk Mound 57, Mondovi 24

Mondovi (1-9): Rian Evans 7, Chloe Burr 5, Ella Poeschel 4, Josie Hulke 3, Abbey Fedie 3, Jenna Zacharias 2.

Elk Mound (10-2): Morgan Radtke 16, Brooke Plaszcz 10, Sydney Simpson 7, Kayla Bridges 5, Sophie Cedarblade 3, Taya Schaefer 3, Alana Plaszcz 2, Victoria Fasbender 2, Hailey Blaskowski 2.

3-pointers: Mondovi 3 (Evans, Fedie, Hulke), Elk Mound 4 (B. Plaszcz, Simpson, Blaskowski, Cedarblade).

Halftime score: Elk Mound 30-9.

Osseo-Fairchild 51, Fall Creek 38

Osseo-Fairchild: Sophiah Filla 5, Makayla Steinke 13, Autumn Vollbrecht 2, Madison Hugdahl 18, Brooke McCune 4, Madeline Mulcahy 4, Korynn Metzler 5.

Fall Creek: Quinlyn Rubeck 1, Katrina Klawitter 2, Ariel Heuer 3, Cailey Sorensen 4, Katelyn Hong 5, Emily Madden 4, Mackensy Kolpien 4, Emma Ryan 5, Gianna Vollrath 10.

3-pointers: Osseo-Fairchild (Steinke 2, Mulcahy) Fall Creek 2 (Heuer, Hong).

Halftime score: Osseo-Fairchild 22-21.

Bloomer 49, St. Croix Central 18

St. Croix Central: Abigail Widiker 1, Katherine Cottrell 2, Kolbi Juen 9, unattributed 6.

Bloomer: Chloee Swartz 2, Samantha Buchholt 2, Riley Jarr 3, Vanessa Jenneman 16, Emma Seibel 7, Leah Score 3, Isabella Jenneman 7, Sierra Raine 7, Larissa Fossum 2.

3-pointers: St. Croix Central 1 (Juen); Bloomer 8 (V. Jenneman 4, Jarr, Seibel, Score, I. Jenneman).

Halftime score: Bloomer 17-9.

Blair-Taylor 75, Whitehall 59

Whitehall (4-5): Tate Kiefer 18, Parker Winjue 12, James Breska 9, Jacob Fremstad 8, Brandon Dick 4, Matt Baken 3, Jacob Wurzer 2, Johnathan Thorn 2, John Schwartz 1.

Blair-Taylor (10-0): Kyle Steien 20, Mathew Waldera 14, Logan Smith 13, Isaac Nerby 13, Alec Reismann 7, Kalen Smith 5, Josh Olson 1, Adam Gill 1, Dakota Garrett 1.

3-pointers: Whitehall 4 (Breska 3, Baken), Blair-Taylor 6 (Reismann 2, Nerby 2, Steien, Waldera).

Halftime score: Blair-Taylor 41-33.

Boyceville 46, Spring Valley 39

Spring Valley: Sandy Bune 9, Erin Stans 3, Maddy Olson 7, Lydia Wittmer 4, Dakota Brooke 2, Alyxis Johansen 12, Morgan Rustad 2.

Boyceville: Rachel Prestrud 14, Emma Oullette 13, Alyx Bloom 1, Mya Lagerstrom 2, Megan Hintzman 2, Taylor Grambow 6, Ana Evenson 8.

3-pointers: Spring Valley (Olson) Boyceville 3 (Prestrud).

Halftime score: Boyceville 22-16.

Lake Holcombe 63, New Auburn 33

New Auburn: Nadia Rada 14, Zoey Rada 9, Stephanie Fedie 2, Emily Bischel 8.

Lake Holcombe: Orianna Lebal 5, Megan Lechleitner 5, Alison Golat-Hattamer 13, Ashley Burns 4, Brooke Lechleitner 20, Emma Elmberg 14, Candy Varva 2.

3-pointers: New Auburn 1 (N. Rada); Lake Holcombe 5 (Elmberg 4, M. Lechleitner).

Halftime score: Lake Holcombe 35-17.

Independence 55, Cashton 30

Cashton (7-3): Katelyn Schmitz 7, Olivia Hemmersbach 6, Loren Olson 2, Olivia Meyers 5, Adelynn Hyatt 10.

Independence (8-2): Brianna Truog 10, Rylie Guza 2, Daniella Warner 11, Lynnsey Tuschner 12, Nicole Filla 8, Emerson Pronchinski 2, Ziy Conner 10.

3-pointers: Cashton 2 (Hyatt) Independence 2 (Truog)

Halftime score: Independence 31-12.

Boys hockey

xxxx