Boys Basketball

Altoona 63, Thorp 54

Thorp (0-2): Ethan Reis 18, Isaac Soumis 14, Ryan Jacque 9, Thomas Stewart 6, Ryan Stunkel 4, Alex Tyznik 1

Altoona (1-0): Nathan McMahon 19, Keshawn Harris 11, Gage Turner 11, Jake Nelson 10, Evan Moss 5, Jake Meyer 3, Brayden Turk 2, Reese Martin 2

3-pointers: Thorp 5 (Reis 4, Jacque), Altoona 5 (McMahon 4, Turner).

Halftime score: Altoona 37-29.

McDonell 64, Stanley-Boyd 54

Stanley-Boyd (1-1) leaders: Noah Gillingham 19.

McDonell (2-0) leaders: Charlie Bleskachek 21, Cory Hoglund 18, JD Bohaty 12.

3-pointers: Stanley-Boyd 2 (Bo Chwala, William Reynolds), McDonell 6 (Hoglund 2, Bohaty 3, Bleskachek).

Halftime: Stanley-Boyd 25-22.

Osseo-Fairchild 80, Fall Creek 60

Fall Creek (0-2): Luke Olson 15, Brady Nicks 9, Joey Kinderman 8, Travis Laube 5, Sean Bochman 4, Andrew Kleinhans 4, Taylor Anders 4, Jaren Burghardt 4, Parker Mansur 3, Marcus Cline 2.

Osseo-Fairchild (2-0): Logan Mulhern 19, Ryan Myhers 12, Corey Myhers 11, Alex Watenphul 10, Caden Boettcher 8, Cooper Ward 6, Coltan Dahl 6, Trevor Hammer 4, Sawyer Frieburg 3.

3-pointers: Fall Creek 4 (Kinderman 2, Laube, Nicks), Osseo-Fairchild 7 (Watenphul 2, Boettcher 2, Hammer, Ward, Dahl).

Halftime score: Fall Creek 40-27.

Augusta 47, Cornell 29

Augusta (1-0): Ryan Grunewald 10, Andrew Perkovich 9, Jacob Engstrom 6, Grant Goodell 4, Aaron Dorf 8, Tanner Alix 10.

Cornell (0-3): Luke Thompson 3, Chase Turchen 1, Austin Bowe 2, Caleb Balow 2, Ryan Larson 13, Riley Gingras 8.

3-pointers: Augusta 5 (Grunewald 3, Perkovich 2), Cornell 1 (Gingras).

Halftime score: Augusta 25-14.

Gilmanton 67, Elmwood/Plum City 35

Elmwood/Plum City: C. Gansluckner 4, Nic Fostner 4, Zack Phillips 2, Robert Brunner 2, Jack Glampe 6, Tyler Maxwell 2, Jordan Brunner 7, Luke Webb 8.

Gilmanton: Jarin Rud 19, Tanner Hovey 22, Carter Rud 9, Cody Serum 11, Lance Larson 6.

3-pointers: Gilmanton 7 (Jarin Rud 3, Tanner Hovey 3, Cody Serum 1), Elmwood/Plum City 1 (Glampe).

Halftime score: Gilmanton 40-15.

Whitehall 86, Necedah 54

Necedah: R. Nixon 2, I. Herried 7, L. Murphy 12, J. Murphy 21, J. Hansen 10, L. Williams 2.

Whitehall: Matt Baken 6, Jake Wurzer 8, Parker Windjue 15, James Breska 6, Jacob Fremstad 21, Clayton Johnson 11, Tate Kiefer 8, Brandon Dick 11.

3-pointers: Necedah 4 (Hansen 2, Herried, Murphy), Whitehall 9 (Fremstad 3, Wurzer 2, Windjue 2, Breska 2).

Halftime score: Whitehall 45-21.

Girls Basketball

Bloomer 74, Cumberland 19

Bloomer (3-0): Chloee Swartz 9, Samantha Buchholt 12, Abby Zeman 12, Elle Kramschuster 8, Vanessa Jenneman 6, Emma Seibel 5, Leah Score 2, Isabella Jenneman 10, Sierra Raine 7, Larissa Fossum 3.

Cumberland (0-2): Autumn Donatell 6, Maisen Gores 7, Isabella West 4, Anna Ranallo 2.

3-pointers: Bloomer 6 (Buchholt 2, Kramschuster 2, Swartz, Seibel), Cumberland 1 (Donatell).

Halftime score: Bloomer 50-11.

Elk Mound 62, Boyceville 28

Elk Mound (3-1): Morgan Radtke 15, Kayla Bridges 10, Hailey Blaskowski 9, Brook Plaszcz 8, Sophie Cedarblade 8, Alana Plaszcz 6, Sydney Simpson 2, Victoria Fasbender 2, Taya Schaefer 2

Boyceville (1-2): Rachel Prestrud 11, Emma Ouellette 9, Mya Lagerstrom 3, Kady Grambow 3, Tyra Kostman 2

3-pointers: Elk Mound 6 (B. Plaszcz 2, Fasbender 2, Blaskowski, Cedarblade), Boyceville 2 (Ouellette, Grambow)

Halftime score: Elk Mound 35-14.

Colfax 64, Spring Valley 14

Colfax (3-0): Rachel Scharlau 11, Jayna Bowe 8, Savannah Henricks 8, Savile Wilson 8, Alyssa Dachel 6, Kameri Meredith 6, Emma Hurlburt 5, Addy Olson 3, Addisyn Olson 3, Morgan Schleusner 2, Bailey Bradford 1

Spring Valley (0-3): Sandy Bune 4, Jasmine Ortner 4, Morgan Rustad 3, Larissa Stark 2, Maddy Olson 1

3-pointers: Colfax 9 (Dachel 2, Bowe 2, Henricks 2, Addy Olson 1, Wilson 1, Addisyn Olson 1), Spring Valley 0.

Halftime score: Colfax 31-4.

Durand 73, Elmwood/Plum City 29

Elmwood/Plum City (1-2): Katie Feuker 9, Maggie Glaus 5, Vanessa Seipel 4, Anna Blanford 4, Hailee McDonough 3, Alexia Waltz 2, Kendra Kern 2

Durand (4-0): Emma Hansen 14, Emily Annis 11, McKenna Hurlburt 8, Julia Hayden 7, Sarah Dunbar 7, Brooke Polzer 7, Kaitlyn Anibas 3, Josie Radle 2

3-pointers: Elmwood/Plum City 2 (McDonough, Feuker), Durand 4 (Anibas, Polzer, Annis, Dunbar).

Halftime score: Durand 41-15.

Glenwood City 57, Mondovi 52

Glenwood City (2-2): Alexys Curvello 3, Delaney Quinn 14, Hanna Strehlo 16, Olivia Scalze 2, Delanie Fayerweather 8, Yasmin Mendez 2, Makiah Schutz 12.

Mondovi (0-2): Ella Poeschel 5, Morgan Rud 3, Chloe Burr 5, Rian Evans 19, Kortlan Berg 4, Abbey Fedie 14, Jenna Zacharias 2

3-pointers: Glenwood City 1 (Quinn), Mondovi 7 (Poeschel, Rud, Evans 3, Fedie 2).

Halftime score: Glenwood City 31-17.

Augusta 65, Cornell 29

Augusta (1-3): Chloe Jacobs 15, Ashlyn Korger 16, Bri Krueger 6, Camryn Grunewald 15, Hannah King 8, Megan Kunz 3, Sarah Shaffer 2.

Cornell (0-4): Izzie Clark 4, Makayla Bleske 2, Alyssa Helland 4, Kaylie Walters 1, Erin Crowell 10, Chianna Graves, Brianna Bonander

3-pointers: Augusta 7 (Jacobs 2, Krueger, Grunewald 3, Kunz), Cornell 1 (Crowell).

Halftime score: Augusta 45-14

Independence 55, New Auburn 26

Independence (3-0): Ziy Conner 15, Lynnsey Tuschner 13, Brianna Troug 12, Rylie Guza 4, Danielle Warner 3, Nicole Filla 3, Emerson Pronschinske.

New Auburn (0-2): Nadia Rada 11, Zoey Rada 10, Emily Bischel 4, Emily Elmhorst 1.

3-pointers: Independence 1 (Warner), New Auburn 2 (Z. Rada 2).

Halftime score: Independence 20-16.

Boys Hockey

Chippewa Falls 4, Hudson 3

Hudson;0;2;1—3

Chippewa Falls;3;0;1—4

First period: 1, Chippewa Falls, Isaac Frenette (Isaac Lindstrom, AJ Schemenauer), 7:58; 2, Chippewa Falls, Lindstrom (Frenette), 10:24; 3, Chippewa Falls, Jack Schimmel (Frenette, Lindstrom), 15:36. Second period: 4, Hudson, Bennet Schrank (Payton Hanson), 11:53 (pp); 5, Hudson, Harvey Dove (Cole Danielson), 15:55. Third period: 6, Chippewa Falls, Frenette (Drew Post, Tyler Bohland), 16:04; 7, Hudson, Dove, 16:20.

Shots on goal: Hudson 9-15-11-35; Chippewa Falls 6-5-2-13. Penalties: Hudson 9 for 26 mins; Chippewa Falls 8 for 16 mins. Goalies: Hudson: Alex Cohen (13 shots, 10 saves); Chippewa Falls: Jaden Hoople (35 shots, 32 saves). Records: Hudson 2-1, 0-1; Chippewa Falls 2-1, 1-0.

Eau Claire Memorial 6, Menomonie 2

Menomonie;0;1;1—2

Memorial;2;4;0—6

First period: 1, Memorial, Trevin Kison (Joe Short), 10:50; 2, Memorial, Max Savaloja (Carter Ottum, Luke Lindsey), 16:50. Second period: 3, Memorial, Peyton Platter (Ottum), 0:10; 4, Memorial, Savaloja (Kaden Kohlhepp), 3:05 (sh); 5, Menomonie, Cole Mensing, 6:04 (pp); 6, Memorial, Savaloja (Lindsey, Kohlhepp), 6:52; 7, Memorial, Carter Olson, 10:42 (pp). Third period: 8, Menomonie, Adam Wilson (Holden Rudiger), 5:12.

Shots on goal: Memorial 17-14-6-37; Menomonie 4-8-11-23. Penalties: Menomonie 4 for 8 mins, Memorial 6 for 23 mins. Goalies: Menomonie: Jackson Skutt (37 shots, 31 saves), Memorial: Joe Berg (12 shots, 11 saves) and Kyler Strenke (11 shots, 10 saves). Records: Menomonie 1-1, 0-1; Memorial 1-1-1; 1-0.

Eau Claire North 7, River Falls 1

First period: 1, North, Brendon Fitch (Sam Stange, Johan Akervik), 14:39 left; 2, Memorial, Stange, (Fitch, Akervik), 5:15; 3, River Falls, Nick Lehnsdof, :41. Second period: 4, North, Zach Urdahl (Fitch, Cal Fadness), 15:52; 5, North, Urdahl (Stange, Akervik), 2:43 (4 on 4); 6, North, Joey Koller (Jaxon Vance, Urdahl), 15:46 (4 on 4); 7, North, Urdahl (Vance, Koller), 11:56 (pp); 8, North, Urdahl (Stange), 2:07 (sh).

Shots: North 17-18-15-50, River Falls 8-2-12-22. Goalies: North — Tyler Schreiter 22 shots, 21 saves; River Falls — Jake Miller 50 shots, 43 saves. Records: North 1-1-1, 1-0; River Falls 0-3, 0-1.

Girls Hockey

Eau Claire Area 5, Onalaska 1

Eau Claire Area;2;2;1—5

Onalaska;0;1;0—1

First period: 1, Eau Claire Area, Cameron Carmody (Annika Olson, Kalie Gruhlke), 3:44; 2, Eau Claire Area, Madison Schwengler (Ava Kison, Paige Rodriguez), 5:50. Second period: 3, Onalaska, Chloe Strain (Kiya Bronston, Paige Christenson), 2:19; 4, Eau Claire Area, Kison (Olson, Rodriguez), 7:36 (pp); 5, Eau Claire Area, Carmody (Paige Ruppert), 10:52. Third period: 6, Eau Claire Area, Carmody (Ruppert), 5:41.

Shots on goal: Eau Claire Area 12-12-27-51, Onalaska 5-4-1-11. Penalties: Eau Claire Area 1 for 2 mins, Onalaska 7 for 14 mins. Goalies: Eau Claire Area: Julia Drath (11 shots, 10 saves); Onalaska: Izzy Lassa (51 shots, 46 saves). Records: Eau Claire Area 4-0; Onalaska 1-1-1.