Baseball

Fall Creek 8, Cadott 1

Fall Creek 002 006 0 — 8 9 0

Cadott 000 001 0 — 1 3 3

WP: Brady Nicks (7 IP, 3 H, 1 R, 1 ER, 2 BB, 9 K). LP: Ethan Tegels (5 IP, 5 H, 2 R, 2 ER, 3 BB, 2 K). Leading hitters — Fall Creek: Isaiah Katz 1-3 (2B), Marcus Cline 1-4 (2B, 2 RBI), Gavin Scheppke (2 RBI).

Altoona 7, Thorp 6

Thorp 102 021 0 — 6 8 3

Altoona 140 001 1 — 7 11 0

WP: Jake Nelson ( 2.2 IP, 5 H, 1 R,1 ER, 2 BB, 3 K). LP: Carter Karaba ( 6 IP, 11 H, 7 R, 5 ER, 2 BB, 2 K).

Leading hitters — Thorp: Ryan Stunkel 3-4 (3 RBI, HR), Logan Kroeplin 2-3. Altoona: Jake Nelson 2-4 (2B), Jake Varsho 2-3 (2 RBI), Blake Loegering 2-4 (2 RBI), Donny Adrian 1-3 (RBI), Nate McMahon 1-3 (RBI).

Records: Thorp 6-7 6-9; Altoona 10-4, 14-5.

Regis 11, Osseo-Fairchild 8

Osseo-Fairchild 002 050 1 — 8 11 2

Regis 221 510 X — 11 7 1

WP: Cade Osborn (4.2 IP, 7 H, 7 R, 7 ER, 4 BB, 3 K). LP: Ryan Myhers (3 IP, 3 H, 7 R, 4 ER, 7 BB, 0 K). Leading hitters — Osseo-Fairchild: Caden Boettcher 1-3 (2B), Garrett Koxlien 1-4 (3 RBI), Wyatt McCune 3-4 (2B, 2 RBI), Cory Myhers 2-3. Regis: Mason Bauer 3-4 (2B), Joe Edge 1-3 (3 RBI, 2B), Drew Goettel 1-3 (2B, RBI), Robbie Burhop 1-2 (2B, 2 RBI).

Records: Osseo-Fairchild 9-4, 13-6; Regis 11-3, 15-7.

Rice Lake 8, Hudson 5 (8 innings)

Rice Lake 000 100 43 — 8 14 1

Hudson 100 002 20 — 5 10 2

WP: Matt Juza (2.1 IP, 2 H, 2 R, 2 ER, 1 BB, 2 K). LP: Jack Erickson (1.2 IP, 5 H, 3 R, 3 ER, 0 BB, 1 K). Leading hitters — Rice Lake: Callub Paulson 2-5 (2B, 4 RBI), Riley Strohm 3-5 (2B, RBI). Hudson: Stubbendick 1-1 (2B), Ben Gilbert 2-4 (3B, RBI), Ryan Rubin 3-4 (2 RBI).

Boyceville 3, Elk Mound 0

Elk Mound 000 000 0 — 0 2 0

Boyceville 000 210 x — 3 8 1

WP: Connor Sempf (6 IP, 2 H, 0 R, 0 ER, 4 BB, 7 K). LP: Blaze Todd (6 IP, 6 H, 3 R, 3 ER, 1 BB, 5 K). Leading hitters — Boyceville: Sempf 2-3 (2 RBI), Trett Joles 2-3 (RBI, R), Trevor Hollister 2-3.

Augusta 5, Whitehall 0

Whitehall 000 000 0 — 0 4 2

Augusta 201 110 x — 5 9 2

WP: Ryan Grunewald (4 IP, 2 H, 0 R, 0 ER, 0 BB, 4 K). LP: Parker Windjue (4.1 IP, 7 H, 4 R, 2 ER, 1 BB, 3 K). Leading hitters — Augusta: Cody Breaker 2-4 (RBI, 3 R), Logan Brown 2-4 (R), Brennen Stensen-Veenendall 1-3 (RBI), Gavin Schintgen 2-2 (RBI).

Chetek-Weyerhaeuser 5, Barron 1

Barron 001 000 0 — 1 6 3

C-W 203 000 x — 5 6 2

WP: Dakota Hermann (7 IP, 6 H, 1 R, 1 ER, 1 BB, 6 K). LP: Carter LaLiberty (6 IP, 6 H, 5 R, 3 ER, 3 BB, 2 K). Leading hitters — Barron: LaLiberty 1-3 (RBI). Chetek-Weyerhaeuser: Bronson Schofield 2-3 (2 RBI, R), E. Paetzold 1-3 (2 RBI).

Hayward 12, Bloomer 0

Hayward 003 030 6 — 12 10 0

Bloomer 000 000 0 — 0 5 5

WP: Dak Doyle (7 IP, 5 H, 0 R, 0 ER, 0 BB, 8 K). LP: Ty Davis (3 IP, 3 H, 3 R, 3 ER, 2 BB, 1 K).

Leading hitters – Hayward: Josh Kanters 3-5 (2B), Dak Doyle 2-5 (2B, 2 RBI). Jacob Boss 2-5 (RBI).

Mondovi 11, Glenwood City 0

Mondovi 173 00 — 11 6 0

Glenwood City 000 00 — 0 0 7

WP: Ryan Fath ( 5 IP, 0 H, 0 R, 0 ER, 1 BB, 7 K). LP: Bryce Fayerweather (3 IP, 6 H, 11 R, 1 ER, 2 BB, 2 K).

Leading hitters — Mondovi: Tanner Marsh 1-3 (2B, RBI), Jackson Falkner 1-3 (2B, 2 RBI), Nolan Seipel 1-3 (2B, RBI).

Spring Valley 2, Mondovi 1

Spring Valley 010 001 0 — 2 7 4

Mondovi 100 000 0 — 1 2 3

WP: Schlegel (1 IP, 0 H, 0 R, 0 ER, 0 BB, 1 K). LP: Jackson Falkner ( 1 IP, 1 H, 1 R, 0 ER, 1 BB, 2 K).

Leading hitters — Spring Valley: Mike Bauer 2-4 (2B). Mondovi: Jackson Faulkner 1-2 (2B).

Records: Mondovi 12-8.

Softball

McDonell 14, Stanley-Boyd 5

McDonell 050 303 3 — 14 15 1

Stanley-Boyd 200 002 1 — 5 9 1

WP: Maggie Craker (7 IP, 9 H, 5 R, 5 ER, 1 BB, 10 K). LP: Ashly Zastrow (4.1 IP, 10 H, 8 R, 7 ER, 1 BB, 1 K). Leading hitters — McDonell: Maggie Craker 3-5 (2 RBI, 2 R), Jessica Eisenreich 1-5 (2 RBI), Kaitlyn Ortmann 1-4 (2 RBI). Stanley-Boyd: Arianna Mason 2-4 (2 RBI, 2 R).

Eau Claire North 7, River Falls 1

River Falls 000 000 1--1 6 4

North 000 000 7--7 10 1

WP: Mackenzie Gilbert (7 IP, 6 H, 1 R, 0 ER, 2 BB, 10 K). LP: T. Gullickson (6 IP, 10 H, 7 R, 3 ER, 2 BB, 0 K).

Leading hitters--North: Taylor Wolter 2-3 (2B, RBI), M. Haller 1--3 (2B, RBI), Nadia Horn 1-3 (2 RBI).

Eau Claire North 10, River Falls 0

North 011 410X X--16 16 1

River Falls 000 00X X--0 1 5

WP: Cienna Haller (5 IP, 1 H, 0 R, 0 ER, 0 BB, 7 K). LP: S. Seeley (1 IP, 5 H, 10 R, 0 ER, 5 BB, 0 K).

Leading hitters--North: Izzy Gustafson 1-3 (2B, RBI), Cienna Haller 2-4 (2B, 3 RBI), Annika Olson 4-5 (HR, 5 RBI), Lauren Schroeder 1-1 (2B, 2 RBI).

Augusta 10, Whitehall 0

Whitehall 000 00x x — 0 3 2

Augusta 424 0xx x — 10 10 0

WP: Camryn Grunewald (5 IP, 3 H, 0 R, 0 ER, 2 BB, 5 K). LP: I. Sarton (3 IP, 9 H, 10 R, 8 ER, 4 BB, 1 K). Leading hitters — Augusta: Brianna Krueger 3-3 (3 RBI, 3 R), Megan Kunz 1-3 (2 RBI, R), Clarisse TePaske 2-3 (2 RBI).

Blair-Taylor 15, Eleva-Strum 0

Eleva-Strum 000 — 0 0 3

Blair-Taylor 861 — 15 15 0

WP: Lauren Steien (3 IP, 0 H, 0 R, 0 ER, 1 BB, 3 K). LP: Bre Nelson (1 IP, 6 H, 9 R, 2 ER, 2 BB, 2 K).

Leading hitters - Blair-Taylor: Cierra Curran 3-3 (RBI), Marlee Nehring 3-3 (2B, 3 RBI), Lauren Kidd 2-3 (3 RBI).

Pepin/Alma 21, Colfax 7

Pepin/Alma 452 037 x — 21 18 0

Colfax 202 102 x — 7 10 3

WP: Erin Seifert (6 IP, 10 H, 7 R, 7 ER, 7 BB, 0 K). LP: Anna Geissler (2 IP, 5 H, 9 R, 9 ER, 6 BB, 0 K). Leading hitters — Pepin/Alma: Kylie Brunner 3-4 (5 RBI, 3 R) Emma Brecka 3-5 (4 RBI, 3 R). Colfax: Emmie Edwards 2-4 (5 RBI).

Girls soccer

Memorial 10, Chippewa Falls 0

Chippewa Falls 0 0 — 0

Memorial 6 4 — 10

Goals: 1, M. Molly Graaskamp (Kayla Sorensen) 6:24; 2, M.Madeline Green (Lauren Carmody), 7:28; 3, M. Jenna Hinden 12:11; 4, M. L. Carmody (Ava Kison) 16:25; 5, M. Claire Stines (Gretchen Hanson) 27:47; 6, M. Sorensen 29:09; 7, M. Kison (Graaskamp) 48:31; 8, M. Sorenen (Steines) 52:57; 9, M. Hanson (Hinden) 56:49; 10, M. Lauren Carmody 60:11.

Shots: Chippewa Falls 0, Memorial 42. Saves: Chippewa Falls (Ray Bernard) 19, Memorial (Leah Hujik) 0.

Records: Memorial 9-1-1, 9-5-1.

Boys golf

Cloverbelt Championship

At Skyline Golf Club, Par 72

Team Scores

1, Neillsville-Loyal 341; 2, Osseo-Fairchild 352; 3, Regis/McDonell 368; 4, Cadott 381; 5, Fall Creek 386; 6, Thorp 422; 7, Altoona 424; 8, Marshfield Columbus-Spencer 427; 9, Owen-Withee 428; 10, Stanley-Boyd 431.

Top Finishers

1, Ryan Peters (N-L) 82; 2, Drew Vold (O-F), Trent Trubshaw (O-F) and Ariel Heuer (FC) 83; 5, Charlie Larson (N-L) 84.

Other participants

Altoona: Reese Martin 98, Tanner Groseth 109, TJ Lamont 107, Collin Stuve 134, Caden Amidon 110. Cadott: Coy Bowe 95, Zach Schofield 91, Samm Briggs 100, Brant Bowe 102, Cole Sopiarz 95. Fall Creek: Jack Thomason 96, Cameron Fahrman 111, Brock Laube 96, Dan Messerschmidt 113. Regis/McDonell: Adam Waldusky 94, Myles Fish 89, Isaac Petersilka 86, Oliver Shakal 97, Fletcher Theisen 98. Osseo-Fairchild: Cooper Ward 93, Trevor Hammer 98, Sawyer Anderson 93. Thorp: Alex Tyznik 89, Riley Frankewicz 108, Jon Slagoski 91, Tyler Buss 134. Stanley-Boyd: Milo Keonig 99, Mason Femlee 100, Brandon Buck 114, Carsen Hause 118, Hunter Metzner 118.

Eau Claire Memorial Invite

At Wild Ridge, Par 72

Team Scores

1, Rice Lake 299; 2, Hudson 315; 3, River Falls 320; 4, Eau Claire Memorial 329; 5, Superior 338; 6, Menomonie 341; 7, Eau Claire Memorial (2) 345; 8, Chippewa Falls 356; 9, Eau Claire North 402; 10, La Crosse Central 496; 11, La Crosse Logan 685.

Top Finishers

1, Braeden Resnick (RL) 70; 2, Simon Cuskey (RL) 72; 3, Max Xiong (RF) 74; 4, Grant Imsande (MEN) and Nolan Wagner (H) 75; 6, Andy Yang (Park) 76; 7, Tyson Tomesh (RL) 77; 8, Joe Bartels (H) and Bailey Hein (Park) 78; 10, Ty Evans (Park) 79.

Other Finishers

Chippewa Falls: Alex Nelson 81, Collin Albright 96, Brett Elkin 88, Aiden McCauley 91, Jack Meyer 97. Eau Claire Memorial (1): Billy Peterson 83, Max Savaloja 81, Tommy Nordlund 82, Liam Sather 83, Andrew Parrett 93. Eau Claire Memorial (2): Cole Fisher 81, Easton Tok 83, Wyatt Sherry 105, Jack Campbell 94, Jack Savaloja 87. Eau Claire North: Caden Sutter 86, Dylan Kerstead 98, Carter Fridland 104, Chase Gould 114, Braxton Shepler 115. Menomonie: Michael Maguire 85, Brody Thomson 90, Conner Rose 91, Zach Foslid 92.  Rice Lake: Blake Zadra 80, Sam Johnson 86.

Dairyland Meet

At Coffee Mill

Team Scores

1, Cochrane-Fountain City 352; 2, Eleva-Strum 356; 3, Gilmanton 399; 4, Blair-Taylor 433; 5, Whitehall 455; 6, Alma/Pepin 510.

Top Finishers

1, Isaac Larabee (ES) 75; 2, Nick Higley (ES) 78; 3, Jacob Jandro (CFC) 82; 4, Jaxon Wiersgalla (CFC) 83; 5, James Breska (W) 89; 6, Nick Shepherd (BT) and Daniel Krause (CFC) 92; 8, Tanner Hovey (G) and Karson Holien (CFC) 95; 10, Zach Wicka (CFC) 97.

Other Finishers

Blair-Taylor: Noah Shepherd 104, Cody Waldera 110, Josh Olson 127, Colton Lejcher 144. Eleva-Strum: Jake Palkowski 104, Riley Sterry 99, Dominic Marco 108. Gilmanton: Cody Serum 98, Carter Rud 105, Grace Serum 101, Jarin Rud 108. Independence: Gabe Rombalski 111, Trent Servais 149. Whitehall: Trent Kelier 122, Kevin Carrol 119, Kaitlyn Mollis 125, Hannah Stoutner 131.