Boys basketball

River Falls 67, Eau Claire Memorial 52

Memorial (11-6, 6-4): Altherelle Robbins 3, Mekhi Shaw 2, Connor Stoik 2, Ethan Van Grunsven 7, Tanner Linduski 12, Simon Larson 8, Caden Boser 14, Duncan McKinley 4.

River Falls (13-6, 7-3): Ezra Wells 2, Mike Johnson 4, Adam Feyereisen 11, Mike Vitt 7, Payton Flood 6, Taylor Tirrel 9, JT Dougherty 11, Zac Johnson 17.

3-pointers: Memorial 5 (Linduski 2, Boser 2, Van Grunsven), River Falls 7 (Tirrel 3, Dougherty 2, Johnson 2).

Halftime: River Falls 28-27.

Chippewa Falls 64, Wausau West 44

Chippewa Falls: Alex Nelson 7, Luke Franz 3, Nolan Hutzler 5, Nick Bruder 2, Joe Reuter 15, Peyton Rogers-Schmidt 12, Tyler Robarge 21.

Wausau West: Antonio Williams 3, Mitchell Zahurones 9, Tim Deloye 2, Ryan Hartman 9, Peter Fuchs 13, Garrett Richardt 2, Isaac McColley 12.

3-pointers: Chippewa Falls 4 (Reuter 3, Hutzler), Wausau West 11 (McColley 4, Hartman 3, Zahurones 3, Fuchs 2, Richardt, Deloye).

Halftime: Chippewa Falls 23-19.

Hudson 74, Menomonie 47

Menomonie: Ethan Wurtzel 2, Dylan Boecker 6, Davis Barthen 3, Jace Kressin 7, Sam Sleichert 4, Jake Ebert 8, Devauntaye Parker 5, Brock Thornton 8, Sam Zbornik 4.

Hudson: Jakes Asembo 2, Peyton Reece 6, Luke Healy 12, Landon Bilse 14, Brandon Moeri 2, Keyser Helterbrand 13, Jacob Daulton 15, Charlie Neuenschwander 4, Josh Kabanuk 2, Ethan Kostynick 4.

3-pointers: Menomonie 2 (Barthen, Kressin) Hudson 5 (Reece 2, Helterbrand 2, Daulton).

Halftime score: Hudson 46-25.

Altoona 66, Cadott 53

Cadott (3-15): Cole Sopiarz 6, Andy Hinzman 3, Brad Irwin 1, Noah Kahl 5, Ben Steffes 3, Coy Bowe 17, Mason Poehls 19.

Altoona (7-12): Keshawn Harris 3, Nathan McMahon 5, Gage Turner 3, Evan Moss 13, Brandon Turk 2, Gage Eisold 9, Reese Martin 13, Carter Ternberg 2, Jake Meyer 16.

3-pointers: Cadott 8 (Poehls 3, Bowe, Kahl, Sopiarz, Steffes, Hinzman), Altoona 7 (McMahon, Turner, Moss 3, Eisold, Martin).

Halftime score: Altoona 37-29.

Osseo-Fairchild 77, Stanley-Boyd 59

Osseo-Fairchild: Ryan Myhers 19, Alex Watenpul 9, Garrett Koxlien 4, Logan Mulhern 16, Caden Boettcher 6, Sawyer Frieberg 2, Keelan Chumas 2, Cory Myhers 19.

Stanley-Boyd: LJ Schmelzer 8, Jordan McKnight 10, Tristan Harris 5, Jake Schneider 4, Carsen Hause 2, Noah Gillingham 24, Cooper Nichols 6.

3-pointers: Osseo-Fairchild 4 (Boettcher 2, Myhers, Ward), Stanley-Boyd 7 (McKnight 3, Schmelzer 2, Gillingham 2).

Halftime: Osseo-Fairchild 40-33.

Bloomer 72, Barron 26

Barron: Sam Baumgard 1, Warren Williams 7, Taten Mullikin 12, Adan Jerome 2, Drew Nevin 2, Seth Hunt 2.

Bloomer: Caleb Ruf 7, John Bleskacek 14, Zach Ruf 5, Austin Thur 8, Bradley Sarauer 13, Carter Rubenzer 2, Charlie Herrick 8, Loren Stolt 11, Leif Iverson 2, Jayzson Thompson 2.

3-pointers: Barron 1 (Mullikin), Bloomer 6 (Bleskacek 3, Thur 2, Z. Ruf).

Halftime score: Bloomer 38-15.

Melrose-Mindoro 80, Immanuel Lutheran 49

Immanuel Lutheran (5-11): Ryan Zimmerman 20, Isaiah Plath 2, Paul Schierenbeck 7, Britten Rutz 2, Noah Sydow 16.

Melrose-Mindoro (12-6): Patrick Corcoran 14, Connor Christopherson 13, Nate Hruza 9, Payton Corcoran 8, Blake Christianson 4, Brett Gerdes 5, Tristan McRoberts 4, Kyle Stair 2, Jimmy Polenz 19, Michael Terry 2.

3-pointers: Immanuel Lutheran 6 (Zimmerman 5, Schierenbeck), Melrose-Mindoro 4 (Patrick Corcoran 2, Christopherson, Hruza).

Halftime score: Melrose-Mindoro 44-22.

Durand 73, Mondovi 59

Durand: Fletcher Weiss 21, Christian O'Keefe 6, Gunnar Hurlburt 4, Riley Radle 13, TJ Tulip 13, Isaiah Whitwam 14, Caden Berger 2.

Mondovi: Brennen Christopherson 22, Avery Hoepner 16, Ryan Fath 7, Owen Schultz 14.

3-pointers: Durand 11 (Weiss 4, Tulip 3, O'Keefe 2, Radle, Whitwam) Mondovi 8 (Christopherson 5, Schultz 2, Fath 1).

Halftime score: Durand 31-30.

Spring Valley 47, Plum City-Elmwood 22

Plum City-Elmwood (6-12, 2-9): Noah Gansluckner 2, Nic Forster 6, Zack Phillips 2, Justin Nunez 2, Tyler Maxwell 4, Jordan Brunner 4, Luke Webb 2.

Spring Valley (12-6, 10-2): Trevor Stangl 12, Colton Kotval 2, Aaron Borgerding 16, Lance McMurrin 7, Dylan Bosshart 12.

3-pointers: Plum City-Elmwood 0, Spring Valley 8 (Stangl 4, Borgerding 2, Bosshart 2).

Halftime: Spring Valley 25-10.

Eleva-Strum 62, Alma/Pepin 41

Alma/Pepin (1-15): Thomas Milton 10, Jordan Pearson 7, Ethan Brecka 12, Riley Stiehl 4, Jalen Hetrick 2, Jaden Riesgraf 2.

Eleva-Strum (6-12): Matthew Tomasello 9, Isaac Larabee 2, Cade McSorley 21, Andrew Schoen 5, Nick Higley 9, Joey Bautch 6, Connor Windjue 10.

3-pointers: Alma/Pepin (Pearson, Brecka) Eleva-Strum 3 (McSorley 2, Higley).

Halftime score: Eleva-Strum 36-26.

Gilmanton 48, Independence 46

Gilmanton (11-6): Jarin Rud 7, Tanner Hovey 16, Carter Rud 8, Cody Serum 15, Lance Larson 2

Independence (5-12): Ethan Bautch 3, Justin Sampson 6, Creed Brenner 4, Carter Koval 3, Sam Killian 19, John Halama 2, Chris Killian 9

3-pointers: Gilmanton 3 (Serum) Independence (Bautch, Koval , S. Killian, C. Killian)

Halftime score: Independence 25-19.

Alma Center Lincoln 63, Whitehall 55

Lincoln (11-7, 7-5): Ryder Wyss 9, Dylan Frey 1, Jonny Tessman 17, Macaid Stanley 4, Austin Calkins 7, Ethan Breheim 14, Justin Rowekamp 10, Dylan Cooper 1.

Whitehall (8-8, 5-6): Matt Baken 6, Jake Wurzer 5, Parker Windjue 21, James Breska 3, Jacob Fremstad 11, Clayton Johnson 5, Brandon Dick 4.

3-pointers: Lincoln 4 (Wyss 2, Tessman, Rowekamp), Whitheall 6 (Baken, Wurzer, Windjue 2, Breska, Johnson).

Halftime: Tied at 27.

Girls basketball

xxxx

Eau Claire Memorial 66, Rice Lake 43

Eau Claire Memorial (9-11): Jessica Massey 12, Megan Moskal 2, Lucy Gibbons 1, Hope Gibbons 4, Nicole Rossow 4, Olivia Tangley 19, Hadley Southworth 2, Anna Hoitomt 6, Sydney Brennan 15, Mckenzie Wessels 1.

Rice Lake (4-17): Lexi Orr 7, Callie Karstens 2, Paityn Tiefs 19, Brynn Olson 11, Jordan Pagac 4.

3-pointers: Eau Claire Memorial 6 (Massey, Tangley, Hoitomt 2, Brennan 2), Rice Lake 6 (Tiefs 4, Olson, Orr).

Halftime score: Eau Claire Memorial 32-15.

Altoona 55, Loyal 44

Altoona: Averie Varsho 15, Daydrean Henrichs 2, Brittany Klatt 2, Kate Harris 2, Emma Mickelson 9, Keelyn Marlaire 12, Brianna Lima 4, Kayla Wiggins 9.

Loyal: Katlyn Linder 3, Savannah Schley 12, Remi Geiger 14, Hannah Peroshek 1, Emily Goodbrand 6, Hailey Rueth 4, Amanda Krasselt 4.

3-pointers: Altoona 3 (Varsho 2, Mickelson), Loyal 3 (Schley 3).

Halftime score: Tied at 24.

Regis 63, Bloomer 51

Bloomer: Samantha Buchholt 2, Elle Kramschuster 15, Larissa Fossum 2, Emma Seibel 8, Isabella Jenneman 7, Sierra Raine 17.

Regis: Morgan Rohrscheib 15, Adrienne Morning 1, Teryn Karlstad 27, Mandi Van Brunt 6, Marne Milanowski 14.

3-pointers: Bloomer 7 (Kramschuster 3, Seibel 2, Jenneman, Raine), Regis 5 (Rohrscheib 3, Van Brunt, Milanowski).

Halftime: Regis 29-26.

Eleva-Strum 75, Whitehall 33

Eleva-Strum (16-3): Jordyn Turk 1, Brianna Nelson 12, Kloe Hillestad 7, Kylie Putzy 11, Alexandra Schick 2, Madison Schultz 4, Jayden Ellifson 11, Kelli Hanson 5, Aubrey Lasher 14, Paige Hanner 2, Olivia Winjue 6.

Whitehall (2-17): Ariel Koxlien 2, Olivia Youngbauer 4, Sami Huff 1, MyKensie Beighley 10, Ellie Matejka 5, Abby Semb 8, Brenna Clatt 1.

3-pointers: Eleva-Strum 2 (Putzy, Hanson), Whitehall 3 (Youngbauer, Beighley, Matejka).

Halftime score: Eleva-Strum 44-21.

Blair-Taylor 63, Immanuel Lutheran 30

Blair-Taylor: Marlee Nehring 20, Kylah Frederixon 5, Emma Johnson 2, Austyn Capouch 2, Sophia Hammond 5, Danyella Waldera 20, Lauren Kidd 9.

Immanuel Lutheran: Emma Miller 5, Linsey Sydow 2, Cassidy Noeldner 3, Emma Bailey 3, Julianna Hein 1, Kaitlyn Berman 3, Leah Bailey 5, Josie Naumann 8.

3-pointers: Blair-Taylor 6 (Waldera 3, Nehring 2, Hammond), Immanuel 2 (Noeldner, E. Bailey).

Halftime: Blair-Taylor 39-14.

Durand 66, Elk Mound 27

Durand (18-2): Julia Hayden 15, Emma Hansen 11, Hannah Prissel 13, Leah Sabelko 4, Emily Annis 7, Sarah Dunbar 12, Katie Schlosser 2, Emma Hurlburt 2.

Elk Mound (13-7): Alana Plaszcz 3, Sydney Simpson 3, Hailey Blaskowski 4, Sophie Cedarblade 3, Morgan Radtke 12, Kayla Bridges 2.

3-pointers: Durand 11 (Hayden 3, Hansen 2, Prissel, Sabelko, Dunbar 4), Elk Mound 4 (Plaszcz, Simpson, Blaskowski, Cedarblade).

Halftime score: Durand 31-14.

Cochrane-Fountain City 51, Augusta 39

Augusta (8-11, 6-8): Chloe Jacobs 4, Phoenyx Knuth 3, Ashlyn Korger 9, Bri Krueger 3, Camryn Grunewald 7, Hannah King 10, Kennedy Schroeder 3.

Cochrane-Fountain City (10-11, 8-6): Lindsey Peterson 5, Emma Baures 6, Lydia Engel 2, Emily Rivers 5, Jordyn Halverson 4, Dacotah Rollinger 5, Isabelle Ostrem 24.

3-pointers: Augusta 4 (Knuth, Grunewald, King, Schroeder), Cochrane-Fountain City 4 (Baures 2, Peterson, Rollinger).

Halftime score: Tied at 21.

Independence 72, Alma/Pepin 44

Independence: Brianna Truog 11, Rylie Guza 1, Daniella Warner 5, LynnseyTuschner 16, Nicole Filla 16, Emerson Pronschinske 2, Ziy Conner 21.

Alma/Pepin: Erin Seifert 15,Maci Luff 11, Laura Brevick 5, Alyssa Kowsidowski 2,Evie Hullopeter 2, Krissa Westberg 2, Emma Brecka 7.

3-pointers: Independence 3 (Filla 2, Truog).

Halftime score: Independence 35-22.

Melrose-Mindoro 68, Alma Center Lincoln 24

Melrose-Mindoro (20-1): Sheradyn Johnson 3, Teagan Frey 12, Jackie Brown 3, Mesa Byom 11, Katie Christopherson 14, Erica Simmons 10, Lexi McRoberts 4, Emily Herzberg 11.

Alma Center Lincoln (13-8): Emma Fischer 5, Ashley Holmgreen 6, Paige Sheffer 2, Victoria Johnson 2, Jacquelyn Paul 1, Izabel Eliason 4, Elise Theiler 4.

3-pointers: Melrose-Mindoro 4 (Herzberg 2, Brown, Johnson), Alma Center Lincoln 0.

Halftime score: Melrose-Mindoro 38-10.

Lake Holcombe 52, New Auburn 46

Lake Holcombe: Orianna Lebal 5, Megan Lechleitner 8, Allison Golat-Hattamer 13, Ashley Burns 2, Brooke Lechleitner 9, Emma Elmberg 5.

New Auburn: Nadia Rada 21, Emily Elmhorst 1, Savannah Harshman 2, Anna Koteras 4, Faith Baker 3, Zoey Rada 9, Violoet Hyke 2, Emma Bischel 4.

3-pointers: Lake Holcombe 3 (M. Lechleitner, Elmberg), New Auburn 1 (Baker).

Halftime: Lake Holcombe 24-13.