Boys basketball

Eau Claire North 66, Menomonie 50

North: Chad Kron 12, Dalton Banks 13, Ashton Kallstrom 17, Carter Hesselman 2, Preston Dorn 2, Luke Warren 3, Bennet Mayer 17.

Menomonie: Ethan Wurtzel 2, Dylan Boecker 4, Jace Kressin 10, Sam Sleichert 6, Jake Ebert 9, Devauntaye Parker 5, Brock Thornton 6, Sam Zbornik 8.

3-pointers: North 8 (Kron 4, Banks 2, Kallestrom, Warren), Menomonie 4 (Sleichert, Parker, Zbornik 2).

Halftime scores: North 32-25.

Osseo-Fairchild 63, Thorp 56

Thorp (9-9): Caleb Chirhart 8, Anthony Hunt 14, Ryan Stunkel 8, Ethan Reis 14, Isaac Soumis 12.

Osseo-Fairchild (14-2, 10-0): Ryan Myhers 11, Alex Watenphul 9, Garrett Koxlien 3, Logan Mulhern 20, Caden Boettcher 2, Keelan Chumas 4, Cory Myhers 14.

3-pointers: Thorp 4 (Chirhart, Reis 3) Osseo-Fairchild 2 (R. Myhers, Watenphul).

Halftime score: Thorp 30-27.

Fall Creek 64, Cadott 53

Fall Creek (11-5): Marcus Cline 4, Joey Kinderman 14, Sean Bochman 10, David Anderson 19, Brady Nicks 12, Taylor Anders 3, Jaren Burghardt 2.

Cadott (3-13): Andy Hanzman 11, Noah Kahl 6, Coy Bowe 9, Mason Poehls 27.

3-pointers: Cadott 8 (Poehls 6, Bowe 2) Fall Creek 6 (Kinderman 3, Bochman 2, Anders)

Halftime score: Fall Creek 26-20.

River Falls 67, Rice Lake 43

River Falls: Ezra Wells 3, Mike Johnson 6, Adam Feyereisen 16, Mike Vitt, Taylor Tirrel 3, Liam Dougherty 6, Zac Johnson 26, Matthew Chapin 2, Michael Tiffany 2.

Rice Lake: Peyton Buckley 19, Collin Hanson 5, Logan Severson 10, Cole Halvorson 3, Judson Rikkers 1, Nolan Rowe 5.

3-pointers: River Falls 9 (Wells, Vitt, Tirrel, Johnson 6), Rice Lake 4 (Haonson, Severson, Halvorson, Rowe).

Halftime score: River Falls 30-15.

St. Croix Central 61, Durand 60

SCC: Trevor Kopacz 4, #11 6, Peyton Nogal 26, Gabe Siler 2, Kelson Klin 15, Zakary Jourdeans 7. 

Durand: Brett Ingli 2, Fletcher Weiss 19, Christian O'Keefe 5, Gunnar Hurlburt 8, Riley Radle 10, TJ Tulip 8, Isaiah Whitwam 8.

3-pointers: St. Croix Central 3 (Klin 2, Jourdeans), Durand 9 (Weiss 2, Christian O'Keefe, Hurlburt 2, Tulip 2, Whitwam 2).

Halftime score: St. Croix Central 28-27.

Eleva-Strum 60, Alma Center Lincoln 59

Eleva-Strum (5-10): Matthew Tomasello 8, Isaac Larabee 11, Cade McSorley 14, Andrew Schoen 6, Nicholas Higley 11, Joey Bautch 6, Connor Windjue 4.

Alma Center Lincoln (9-6): Ryder Wyss 5, Dylan Frey 2, Johnny Tessman 2, Macaid Stanley 2, Austin Calkins 15, Ethan Breheim 30, Justin Rowekamp 3.

3-pointers: Eleva-Strum 6 (McSorley 3, Larabee 2, Higley), Alma Center Lincoln 3 (Breheim 2, Wyss).

Halftime score: Eleva-Strum 28-26.

Spring Valley 66, Elk Mound 59

Spring Valley (10-6): Trevor Stangl 17, Mike Bauer 6, Aaron Borgerding 9, Lance McMurrin 10, Dylan Bosshart 24.

Elk Mound (7-9): Ryan Bohl 3, Rian Flynn 4, Nate Lew 7, Colton Ward 4, Cade Hanson 4, Brett Lew 18, Jake Mentzel 3, Marcus Kinblom 16.

3-pointers: Spring Valley 8 (Stangl 5, Bosshart 2, Borgerding), Elk Mound 5 (Bohl, Flynn, Ward, B. Lew, Mentzel).

Halftime score: Spring Valley 22-18.

Northwestern 58, Bloomer 53

Bloomer: Caleb Ruf 8, Johnny Bleskacek 3, Zachary Ruf 7, Austin Thur 2, Bradley Sarauer 22, Loren Stolt 10

Northwestern: Brody Payton 21, Andrew Klobucher 15, Sam Risley 3, Dayne Evanson 6, Carsen Nykanen 6, Jake Brill 7

3-pointers: Bloomer 3 (C. Ruf, Bleskacek, Z. Ruf) Northwestern 9 (Payton 2, Brill 1, Klobucher 4, Evanson 2)

Halftime score: Northwestern 34-22.

Elmwood/Plum City 56, Boyceville 43

Boyceville: Jaden Reisimer 6, Brenden Sempf 20, Bailey Danovsky 1, Logan Knudtson 9, William Link 7.

Elmwood/Plum City: Noah Gansluckner 6, Nic Forster 16, Zack Phillips 5, Jackson Glampe 5, Tyler Maxwell 13, Jordan Brunner 3, Luke Webb 8.

3-pointers: Boyceville 6 (Sempf 4, Knudtson, Link), Elmwood/Plum City 3 (Phillips, Glampe, Webb).

Halftime score: Elmwood/Plum City 23-18.

Gilmanton 60, Alma/Pepin 46

Alma/Pepin (1-14): Thomas Milton 8, Jordan Pearson 12, Ethan Brecka 8, Lane Wieczorek 6, Jalen Hetrick 8, Jaden Riesgraf 2.

Gilmanton (10-6): Jarin Rud 11, Tanner Hovey 18, Carter Rud 14, Tyler Brantner 2, Cody Serum 5, Lance Larson 10.

3-pointers: Alma/Pepin 6 (Milton 2, Brecka 2, Pearson, Wieczorek), Gilmanton 3 (Hovey 2, J. Rud).

Halftime score: Gilmanton 33-19.

Girls basketball

Immanuel Lutheran 52, New Auburn 27

Immanuel Lutheran: Emma Miller 11, Linsey Sysow 6, Cassidy Noelsner 7, Emma Bailey 3, Julianna Mein 2, Kaitlyn Berman 3, Leah Bailey 10, Josie Naummman 4, Riley Naumman 2, Morgan Babek 4.

New Auburn: Nadia Rada 10, Savannah Harshma 2, Anna Koteras 2, Zoey Rada 7, Emma Bischel 6.

3-pointers: New Auburn 1 (Z. Rada), 

Halftime score: Immanuel Lutheran 17-10.

Osseo-Fairchild 57, Altoona 48

Altoona: Averie Varsho 4, Daydrean Henrichs 8, Brittany Klatt 3, Kate Harris 10, Emma Mickelson 4, Keelyn Marlaire 5, Kayla Wiggins 14.

Osseo-Fairchild: Sophiah Filla 15, Makayla Steinke 11, Keila Kittelson 2, Lacey Frase 2, Madison Hugdahl 10, Brooke McCune 2, Madeline Mulcahy 11, Korynn Metlzer 4.

3-pointers: Altoona 4 (Varsho, Klatt, Harris 2) Osseo-Fairchild 5 (Mulcahy 2, Steinke 1, Filla 2).

Halftime score: Osseo-Fairchild 27-18.

McDonell 56, Cadott 39

McDonell (9-10): Maggie Craker 23, Anna Geissler 3, Abby Wampler 13, Hannah Sykora 4, Lauryn Deetz 10, Lexi Johnson 2, Jesse Eisenreich 1.

Cadott (7-11): Jenna Sedlacek 7, Mary Jo Prokupec 5, Abby Eiler 3, Autumn Bremness 6, Kaitlyn Tice 6, Jada Kowalczyk 4, Paisley Kane 8.

3-pointers: McDonell 7 (Craker 5, Geissler, Wampler), Cadott 7 (Bremness 2, Tice 2, Sedlacek, Prokupec, Eiler.

Halftime score: McDonell 35-28.

Bloomer 61, Barron 39

Bloomer: Chloee Swartz 9, Samantha Buchholt 5, Elle Kramschuster 15, Emma Seibel 13, Isabella Jenneman 2, Sierra Raine 7, Larissa Fossum 4.

Barron: Paige Knutson 3, Gracie Smith 19, Jada Brunkow 9, Macey Herrman 8.

3-pointers: Bloomer 7 (Buchholt, Kramschuster 3, Jenneman 2, Seibel), Barron 2 (Knutson, Brunkow).

Halftime score: Bloomer 27-20.

Eleva-Strum 55, Alma/Pepin 38

Eleva-Strum (15-2): Jordyn Turk 2, Brianna Nelson 8, Kloe Hillestad 5, Kylie Putzy 8, Alexandra Schick 6, Madison Schultz 3, Jayden Ellifson 4, Kelli Hanson 2, Aubrey Lasher 8, Olivia Winjue 9.

Alma/Pepin (8-8): Erin Seifert 14, Maci Luff 16, Laura Brevick 1, Alyssa Kowsidowski 3, Julia Rud 1, Emma Brecka 3.

3-pointers: Eleva-Strum 0, Alma/Pepin 2 (Seifert).

Halftime score: Eleva-Strum 37-18.

Mondovi 61, Elk Mound 54

Elk Mound: Brooke Plaszcz 2, Sydney Simpson 8, Hailey Blaskowski 8, Victoria Fassbender 3, Sophie Cedarblade 8, Morgan Radke 18, Kayla Bridges 7. 

Mondovi (6-10, 5-6): Ella Poeschel 14, Morgan Rud 5, Rian Evans 9, Kortlyn Berg 1, Abbey Febie 13, Josie Hulke 10, Morgan Clark 8.

3-pointers: Elk Mound 5 (Simpson 2, Cedarblade 2, Fassbender),  Mondovi 4 (Poeschel, Rud, Evans, Febie).

Halftime score: Elk Mound 29-23.

Fall Creek 59, Stanley-Boyd 52

Stanley-Boyd: Leslie Derks 3, Hannah Hause 1, Lily Hoel 26, Arianna Mason 15, Marissa Gustafson 5, Brooke Noonan 1.

Fall Creek: Allison Dunham 2, Quinlyn Rubeck 2, Ariel Heuer 9, Katelyn Hong 6, Emily Madden 7, Mackensy Kolpien 6, Emma Ryan 16, Gianna Vollrath 11.

3-pointers: Stanley-Boyd 5 (Derks, Gustafson, Mason 3) Fall Creek 3 (Heuer, Madden 2).

Halftime score: Fall Creek 23-15.

Blair-Taylor 68, Augusta 55

Blair-Taylor 11-7 (7-4): Marlee Nehring 26, Kylah Frederixon 10, Emma Johnson 9, Austyn Capouch 6, Danyelle Waldera 7, Lauren Kidd 10.

Augusta 8-9 (6-6): Chloe Jacobs 15, Phoenyx Knuth 4, Ashlyn Korger 15, Camryn Grunewald 8, Hannah King 7, Kennedy Schroeder 6.

3-pointers: Blair-Taylor 5 (Nehring 2, Waldera 2, Johnson), Augusta 8 (Jacobs 4, Korger 2, Grunewald 2).

Halftime score: Augusta 35-31.

Gilmanton 66, Whitehall 46

Whitehall (2-14): Nylah Koxlein 13, Olivia Youngbauer 6, Sami Huff 5, MyKensie Beighley 3, Elli Matejka 2, Abby Semb 10, Nicoya Yarrington 5, Brenna Clatt 2.

Gilmanton (4-12): Kaitlyn Johnson 7, Hillari Klopp 2, Liz Meier 15, Marli Evans 8, Taylor Hovey 2,Emily Olson 25, Gabby McDowell 4, Lydia Evans 3.

3-pointers: Whitehall 3 (Koxlein, Youngbauer, Beighley), Gilmanton 2 (L. Evans, Meier).

Halftime score: Gilmanton 38-25.

Boyceville 45, Spring Valley 37

Boyceville: Rachel Prestrud 11, Emma Ouelette 14, Jensine Boesl 6, Kady Grambow 3.

Spring Valley: Shye Klatt 3, Sandy Bune 6, Erin Stans 7, Maddy Olson 1, Brenna Schreiber 3, Lydia Wittmer 4, Dakota Brooke 1, Lexi Johansen 12.

3-pointers: Boyceville 2 (Prestrud, Ouellette), Spring Valley 6 (Klatt, Bune, Stans 2, Johanssen 2).

Halftime score: Boyceville 19-17.

Gilman 71, Cornell 37

Gilman (10-8): Lydia Syryczuk 10, Emma Warner 28, Madisyn James 3, Gracie Skabroud 2, Katelynn Schmitt 2, Emma Grunseth 3, Grace Grunseth 12, Ava Gunderson 2, Amanda Wisocky 9.

Cornell (5-12): Isabelle Clark 2, Michaiah Galster 10, Alyssa Helland 3, Kaylie Walters 5, Erin Crowell 8, Chianna Graves 2, Cheyenne Peloquin 7.

3-pointers: Gilman 5 (Warner 2, James, E. Grunseth), Cornell 2 (Walters, Crowell).

Halftime score: Gilman 39-15.

Independence 43, Alma Center Lincoln 35

Independence: Brianna Truog 3, Daniella Warner 3, Lynnsey Tuschner 10, Nicole Filla 10, Ziy Conner 17.

Alma Center Lincoln: Liz Prindle 1, Emma Fischer 3, Ashley Holmgreen 6, Elizabeth Stanley 3, Victoria Johnson 6, Jaquelyn Paul 10, Izabel Eliason 2, Elise Theiler 4.

3-pointers: Independence 1 (Troug) Lincoln 4 (Stanley, Paul 3).

Halftime score: Independence 15-11.

Boys hockey

Eau Claire Memorial 4, Hudson 1

Hudson 0;1;0;1

Memorial 0;2;2;4

Second period: 1, Memorial, Austin Karnitz (Carter Olson, Gunner Leary), 3:31; 2, Hudson, Peyton Hanson (Nolan Wagner), 9:53 (PP); 3, Memorial, Joe Kelly (Gunnar Leary, Kaden Kohlhepp), 11:26 (PP). Third period: 4, Memorial, Kelly (Carter Ottum, Max Savaloja), 3:55; 5, Memorial, Kelly (Savoloja), 6:37,

Shots: Hudson 31, Memorial 28. Penalties: Hudson 2 for 4 minutes, Memorial 3 for 6 minutes. Goalies: Hudson: A.J. Cohen 24 saves on 28 shots. Memorial: Joe Berg 30 saves on 31 shots.

Glenwood City 46, Elmwood/Plum City 37

Elmwood/Plum City (1-15): Kendra Kern 14, Katie Feuker 7, Rowan Rupakus 7, Maggie Glaus 5, Krogstad 3, Bauer 1.

Glenwood City (5-13): Delaney Quinn 16, Makiah Schutz 11, Hanna Strehlo 8, Yasmine Mendez 4, Maddie Oehlke 2, Delanine Fayerweather 2, Kaitlin Lee 2, Bella Rossbach 1.

3-pointers: Elmwood/Plum City 3 (Kern 2, Krogstad) Glenwood City 1 (Quinn).

Halftime score: Elmwood/Plum City 18-18.

Girls hockey

Hayward 3, Chippewa Falls/Menomonie 1

Hayward 0;1;2;3

CFM 0;1;0;1

Second period: 1, CFM, Maddie Hebert (Olivia Klass), :41; 2, Hayward, Lily Pergolski (Kennedy Sprenger, Lauren Donnellan), 5:40. Third period: 3, Hayward, Lauren Donnellan (Soile Doyle, Rikki Saletri), 10:15 (PP); 4, Hayward, Lily Pergolski (Donnellan), 16:51.

Shots: Hayward 42, CFM 12. Penalties: Hayward 2 for 4 minutes, CFM 4 for 8 minutes. Goalies: Hayward: Emma Quimby 11 saves on 12 shots. CFM: Caroline O'Dell 39 saves on 42 shots.