Boys basketball

Chippewa Falls 48, Menomonie 35

Chippewa Falls (1-3): Alex Nelson 11, Luke Franz 3, Nolan Hutzler 10, Joe Reuter 3, Peyton Rogers-Schmidt 10 Tyler Robarge 11,

Menomonie (2-2): Ethan Wurtzel 6, Dylan Boecker 4, Davis Barthen 8, Jace Kressin 8, Sam Sleichert 3, Jake Ebert 2, Sam Zbornik 4

3-pointers: Chippewa Falls 5 (Nelson, Hutzler 2, Franz, Rogers-Schmidt); Menomonie 5 (Wurtzel 2, Barthen 2, Sleichert).

Halftime: Chippewa Falls 28-20.

Eau Claire Immanuel Lutheran 62, Alma/Pepin 40

Alma/Pepin (0-4, 0-1): Bryce Quinton 2, Thomas Milton 18, Ethan Brecka 16, Jalen Hetrick 2, Tyler Hanson 2.

Immanuel Lutheran (2-4, 1-1): Levi Wittorp 2, Jonah Mueller 3, Isaiah Plath 11, Ethan Sydow 4, Ben Oster 21, Gabe Plath 4, Noah Sydow 17.

3-pointers: Alma 2 (Milton, Brecka); Immanuel 1 (I. Plath).

Halftime: Immanuel Lutheran 26-7.

Augusta 64, Eleva-Strum 45

Eleva-Strum (1-2, 1-1): Matt Tomasello 7, Isaac Larrabee 7, Cade McSorley 10, Andrew Schoen 5, Nick Higley 2, Connor Windjue 14.

Augusta (2-1, 1-1): Ryan Grunewald 8, Andrew Perkovich 15, Jacob Engstrom 7, Grant Goodell 6, Aaron Dorf 8, Tanner Alix 11, Logan Brown 9.

3-point goals: Eleva-Strum 4 (Thomasello, McSorely 2, Shoen), Augusta 3 (Grenwald, Perkovich, Alix).

Halftime: Augusta 27-21.

River Falls 64, Hudson 52

River Falls: Mike Johnson 10, Adam Feyereisen 7, Mike Vitt 5, Taylor Tirrel 9, Liam Dougherty 4, JT Dougherty 15, Zac Johnson 14.

Hudson: Landon Bilse 4, Paul Sparstad 3, Keyser Helterbrand 27, Jacob Daulton 10, Charlie Neuenschw 1, Luke Healy 7.

3-pointers: River Falls 5 (Tirrel 2, J. Dougherty 2, Z. Johnson 1) Hudson 1 (Sparstad).

Halftime: River Falls 29-21.

Gilmanton 70, Independence 64

Independence (2-1, 1-1): Ethan Bautch 7, Justin Sampson 2, Creed Brenner 10, Carter Koval 8, Sam Killian 34, John Halama 1, Christian Killian 2.

Gilmanton (3-1, 2-1): Jaren Rud 8, Tanney Hovey 32, Carter Rud 13, Tyler Brantner 6, Cody Serum 2, Lance Larson 9.

3-point goals: Independence 6 (Bautch 2, Brenner 2, S, Killian 4), Home 6 (Hovey 4, Branter 2, Larson).

Halftime: Gilmanton 28-20.

Cochrane-Fountain City 59, Alma Center Lincoln 40

Cochrane-Fountain City (1-3, 1-1): Jacob Bjorge 23, Landon Stoppelmoor 1, Tony Thorsell 1, Joey White 18, Conrad Domine 2, Austin Kline 6.

Lincoln (1-2, 0-2): Ryder Wyss 2, Cade Stanley 2, Austin Calkins 2, Ethan Breheim 20, Justin Rowecamp 12.

3-pointers: Cochrane-Fountain City 7 (Bjorge 3, White 4), Lincoln 3 (Brehim 1, Rowecamp 2).

Halftime: Cochrane-Fountain City 37-22.

Girls basketball

Rice Lake 52, Memorial 42

Rice Lake (0-5, 0-2): Lexi Orr 7, Callie Karstens 2, Emma Fitzgerald 3, Calli McCullough 3, Jordan Roethel 2, Paityn Tiefs 17, Brynn Olson 14, Jorden Pagac 4.

Memorial (3-2, 1-2): Jess Massey 10, Hope Gibbons 11, Olivia Tangley 4, Sydney Brennan 14, McKenzie Wessels 2.

3-pointers: Rice Lake 5 (Orr, Fitzgerald, Tiefs, Olson 2); Memorial 6 (Massey, Tangley, Brennen 4).

Halftime score: Rice Lake 22-14.

D.C. Everest, 52 North 38

Eau Claire North (2-5): Kellie Smrecek 8, Averi Bohman 1, Sydnie Steinmetz 4, Reanna Hutchinson 2, Laura Swenson 7, Evie Dreger 8, Faith Evans 8.

D.C. Everest (2-3): Hannah Stuedemann 2, Olivia Fernstaedt 1, Zoey Minnihan 2, Alexis Wojnowiak 3, Malorie Schmoll 16, Gabby Anderson 1, Paige Ziarnik 2, Emma Piette 3, Danni Langseth 9, Meghan Heil 19

3-pointers: North 2 (Smerk, Dreger); D.C. Everest 4 (Stuedemann 2, Piette, Heil).

Halftime: D.C. Everest 32-17.

Chippewa Falls 68, Menomonie 59

Chippewa Falls (3-2, 3-0): Maria Friedel 1, Alexis Zenner 15, Caelan Givens 20, Alisia Palms 6, Ashley Hanley 4, Aaliyah McMillan 16, Brystal Roshell 6

Menomonie (4-2, 2-1): Lindsey Johnson 16, Lexi Hastings 5, Kylie Mogen 23, Shelby Thornton 4, Helen Cheri 3, Destiny Holdeman 8

3 pointers: Chippewa Falls 6 (Zenner, Hanley, McMillan 4) Menomonie 7 (Johnson, Hastings, Mogen 4, Cheri).

Halftime: Chippewa Falls 35-26.

Osseo-Fairchild 65, Cadott 37

Cadott (2-3, 0-3): Jenna Sedlacek 3, Mary Jo Prokupek 6, Abby Eiler 3, Autum Bremness 2, Kaitlyn Tice 9, Jada Kowalczyk 12, Paisley Kane 2

Osseo-Fairchild (2-3, 1-2): Savana Schultz 8, Colby Gunderson 5 , Sophiah Filla 13, Makayla Steinke 6, Keila Kittleson 4, Madison Hugdahl 10 Alyssa Hagberg 5 Maddy Mulcahy 9 , Korynn Metzler 5

3-pointers: 5 (Sedlacek, Eiler, Tice 3 ) 3 (Gunderson, Filla 3, Metzler, Mulcahy)

Halftime score: Osseo-Fairchild 31-21.

Durand 84, Mondovi 48

Mondovi (1-3, 1-2): Ella Poeschel 9, Morgan Rud 5, Rian Evans 12, Kortlyn Berg 2, Abbey Fedie 4, Jenna Zacharias 2, Josie Hulke 9, Morgan Clark 5.

Durand (6-0, 3-0): Julia Hayden 6, Bridget Myers 5, Kaityln Anibas 3, Emma Hansen 10, Hannah Prissel 19, Leah Sabelko 12, Emily Annis 17, Sarah Dunbar 6, McKenna Hurlburt 6.

3-pointers: Monodvi 1 (Poeschel, Evans, Hulke), Durand 8 (Hayden 2, Myers, Anibas, Hansen, Prissel, Sabelko, Annis).

Halftime: Durand 54-20.

Colfax 57, Elmwood/Plum City 19

Elmwood/Plum City (1-6, 0-3): Katie Feuker 7, Kendra Kern 7, Alexia Waltz 2, Rowan Rupakus 3.

Colfax (5-1, 3-0): Alyssa Dachel 7, Jayna Bowe 8, Kameri Meredith 10, Savannah Henricks 2, Saville Wilson 5, Marissa Harmon 1, Rachel Scharlau 4, Maddie Barstad 6, Emma Hurlburt 14.

3-pointers: Elmwood/Plum City 2 (Rupakus, Kern); Colfax 5 (Barstad 2, Bowe 2, Wilson).

Halftime score: Colfax 34-10.

Elk Mound 66, Spring Valley 16

Elk Mound (4-2, 2-1): Alana Plaszcz 14, Isabella Hollister 1, Olivia Schreiber 2, Sydney Simpson 3, Hailey Blaskowski 2, Victoria Fasbender 3, Sophie Cedarblade 8, Taya Schaefer 7, Morgan Radtke 26.

Spring Valley (0-5, 0-3): Shye Klatt 3, Katherine Dieckman 1, Sandy Bune 2, Erin Stans 2, Dakota Brooke 1, Jasmine Ortner 1, Lexi Johansen 6.

3-pointers: Elk Mound 5 (A. Plaszcz 2, Radtke, Cedarblade 2), Spring Valley 1 (Klatt).

Halftime: Elk Mound 35-18.

Bloomer 56, Chetek-Weyerhaeuser 28

Bloomer: Chloee Swartz 4, Samantha Buchholt 9, Elle Kramschuster 5, Vanessa Jenneman 7, Emma Seibel 5, Isabella Jenneman 10, Sierra Raine 12, Larissa Fossum 2, Cayce Grambo 2.

Chetek-Weyerhaeuser: Madison Haas 12, Maggie Timm 6, Claire Knutson 5, Emma Sather 1, Madeleine Schofiel 4.

3 pointers: Bloomer 6 (Buchholt 3, Kramschuster, Jenneman, Seibel) Chetek-Weyerhaeuser 6 (Haas 4, Timm, Knutson).

Halftime score: Bloomer 26-14.

Bruce 38, New Auburn 36

Bruce: Lauren Sturzl 5, Micaela Hopkins 5, Jenisa Parker 6, Nina De Jesus 3, Halle Anderson 15, Capri Strom 4.

New Auburn: Nadia Rada 18, Emily Elmhorst 1, Anna Koteras 6, Zoey Rada 2, Violet Hyke 3 , Emily Bischel 6.

3-pointers: Bruce 1 (De Jesus); New Auburn 2 (N. Rada, Hyke).

Halftime score: Bruce 11-9.

Boys hockey

RAM 7, Chequamegon/Phillips/Butternut 0

CPB;0;0;0—0

RAM;5;1;1—7

First period: 1, RAM, Tommy Schmidt, 0:18; 2, RAM, Schmidt (Brendan Bresina), 1:18; 3, RAM, Bennett Seelen (Nick Madson), 7:43; 4, RAM Nolan Hellegers (Madson), 9:09; 5, RAM, Seelen, 11:47. Second period: 6, RAM, Madson (Cade Richard, Jackson Curtis), 14:09. Third period: 7, RAM, Seelen, 15:54 (sh).

Shots on goal: RAM 46, Chequamegon/Phillips/Butternut 19. Penalties: RAM 2 for 4 mins; Chequamegon/Phillips/Butternut 2 for 4 min. Goalies: RAM: Keaton Comero (19 shots, 19 saves); Chequamegon/Phillips/Butternut: Isaac Szymik (46 shots, 39 saves). Records: RAM 2-3-0; Chequamegon/Phillips/Butternut 0-3-0.