Hockey stock photo

Boys basketball

Onalaska 61, Chippewa Falls 55

Chippewa Falls: Dominiek Quigley 3, Keion Twyman 14, Christian Crumbaker 3, Jackson Tomczak 16, Jackson Gugel 3, Trent Lindner 3, Mason Monarski 14.

Onalaska: Isaac Skemp 12, Jon Knickrehm 11, TJ Stuttley 14, Adam Skifton 2, Michael Skemp 20, Nick Odom 2.

3-pointers: Chippewa Falls 11 (Tomczak 4, Monarski 4, Quigley, Gugel, Lindner), Onalaska 7 (I. Skemp 4, M. Skemp 3).

Halftime: Onalaska 32-29.

Rice Lake 80, Mondovi 46

Mondovi: Jarod Falkner 11, Dustin Mohler 1, Dawson Rud 14, Andrew Rud 4, Ethan Evans 12, Cade Fremstad 2, Austin Remington 2.

Rice Lake: Matthew Farm 6, Harrison Lipke 7, Logan Olson 2, Kole Klemme 15, JT Schradle 3, Tyler Orr 21, Zach Orr 14, Alex Belongia 4, Thomas Richter 2, Matt Juza 2, Scott Gilbert 2, Colten Eggleston 2.

3-pointers: Mondovi 6 (Evans 4, Falkner, D. Rud), Rice Lake 7 (Klemme 3, Z. Orr 2, Lipke, T. Orr).

Halftime: Rice Lake 35-25.

Baldwin-Woodville 73, Altoona 59

B-W: Collin Fritts 10, Masen Werner 4, Caleb Lokker 5, Cam Thompson 9, Sam Hush 8, Keegan Ofstie 13, Sean VanSomeren 5, Eli Coenen 19.

Altoona: Marsten Salsbury 21, Conner Lewis 15, Evan Peterson 16, Ben Kuenkel 4, Quentin Wheeler 3.

3-pointers: B-W 5 (Ofstie 3, Lokker, Thompson), Altoona 11 (Peterson 4, Lewis 3, Salsbury 2, Wheeler 2).

Halftime: B-W 33-22.

Augusta 87, Cadott 55

Augusta: Marcus Livingston 3, Mitchell Johnson 8, Hunter Kirchoff 3, Drew Jacobs 10, Brennan King 14, Dalton Robinson 25, Aiden Anderson 9, Logan Barnett 1, Tyler Brixen 14.

Cadott: Braden Schneider 13, Warren Bowe 6, Tegan Ritter 9, Jordan Peters 8, Cameron Messenger 2, Tyan Sonnentag 8, Ethan West 5, Nolan Blum 4.

3-pointers: Augusta 12 (Anderson 3, Brixen 3, Johnson 2, Robinson 2, Livingston, King), Cadott 7 (Schneider 3, Bowe 2, Ritter, West).

Halftime: Augusta 36-26.

Prairie Farm 70, Lake Holcombe 59

Prairie Farm: Tyler Rassbach 23, Kooper Singerhouse 10, Tyler Kahl 21, Jacob Rassbach 3, Elec Klefstad 11, Ben Law 2.

Lake Holcombe: Colton Minnick 22, Harley Schroeder 6, Ryley Craker 3, Dylan Bowen 28.

3-pointers: Prairie Farm 4 (Klefstad 3, Kahl), Lake Holcombe 10 (Bowen 7, Minnick 2, Craker).

Halftime: Lake Holcombe 32-30.

Alma Center Lincoln 45, Gilman 16

Gilman: Brandon Ustianowski 4, Grady Kroeplin 7, Dalton Wisocky 3, Caleb Marion 2.

Lincoln: Jace Paul 7, Isaiah Berndt 2, Noah Dawley 4, Stephen Werre 11, Keegan Holman 14, Benjamin Ross 3, Raul Escamilla 3.

3-pointers: Gilman 2 (Kroeplin, Wisocky), Lincoln 2 (Paul, Escamilla).

Halftime: Lincoln 26-8.

La Crosse Central 70, Eau Claire Memorial 57

Girls basketball

Rice Lake 65, Eau Claire North 42

North: Jayden Smith 3, Ellie O'Keefe 4, Addison Bohman 6, Morgan Gilbert 2, Reanna Hutchinson 17, Brya Smith 10.

Rice Lake: Lucie Habas 2, Eliana Sheplee 21, Jordan Roethel 12, Brynn Olson 21, Isabelle Schmidt 9.

3-pointers: North 6 (Hutchinson 3, Bohman 2, J. Smith), Rice Lake 5 (Olson 5).

Halftime: Rice Lake 34-25.

Altoona 64, St. Croix Central 36

Altoona: Ava Gunderson 7, Reagan Bergh 2, Lindsey Hendricks 11, Landry Ternberg 1, Kennedy Trippler 10, Josie Rondestvedt 6, Mya Martenson 16, Alyssa Wirth 11.

SCC: Emery Sanders 2, Chloe Peterson 5, Morgan Barker 2, Elsah Rubis 9, Alayna Hackbarth 6, Sydney Burgess 6, Lucy Mansell 6.

3-pointers: Altoona 3 (Martenson 2, Gunderson), SCC 1 (Mansell).

Halftime: Altoona 45-15.

Eleva-Strum 50, Immanuel Lutheran 37

Immanuel: Cheyenne Wales 4, Julia Mayhew 2, Hannah Kazemba 2, Sophia Carstensen 1, Sheridan Noeldner 8, Riley Naumann 20.

Eleva-Strum: Maddy Bertrang 3, Madison Schultz 4, Avanie Segerstrom 2, Jaden Bautch 16, Paige Hanner 25.

3-pointers: Immanuel 2 (Noeldner 2), Eleva-Strum 6 (Hanner 5, Bertrang).

Halftime: Eleva-Strum 22-14.

McDonell 51, Cadott 36

Cadott: Elly Eiler 4, Lauryn Goettl 14, Bradee Burish 2, Emma Kowalczyk 2, Eva Enestvedt 8, Laken Ryan 6.

McDonell: Marley Hughes 6, Amber Adams 4, Emily Cooper 6, Aubrey Dorn 6, Lauryn Deetz 23, Abigail Petranovich 4, Emma Stelter 2.

3-pointers: Cadott 2 (Ryan 2), McDonell 3 (Deetz, Cooper 2).

Halftime: McDonell 29-15.

Osseo-Fairchild 70, Bloomer 42

Osseo-Fairchild: Brooke McCune 23, Dezaray Eisberner 4, Kaitlyn Skoug 2, Mariah Steinke 7, Madisyn Loonstra 14, Eleice Dahl 9, Taylor Gunderson 11.

Bloomer: Paige Jacobs 5, Danielle Latz 10, Makendal Kempe 3, Karissa Petska 3, Katlyn Jones 2, Cierra Seibel 2, Brooklyn Sarauer 6, Madison Faschingbauer 4, Abby Iverson 7.

3-pointers: Osseo-Fairchild 3 (Gunderson 2, Steinke), Bloomer 4 (Sarauer 2, Jacobs, Kempe).

Halftime: Osseo-Fairchild 31-23.

Fall Creek 41, Stanley-Boyd 40

Fall Creek: Katie Kent 11, Gianna Vollrath 9, Tori Marten 6, Anika Steinke 4, Jenna Anders 1, Kennedy Tumm 10.

Stanley-Boyd: Leslie Derks 15, Tina Benson 4, Kayte Licht 6, Mallory Eslinger 3, Lily Hoel 10, Emme Felmlee 2.

3-pointers: Fall Creek 3 (Tumm 2, Kent), Stanley-Boyd 4 (Derks, Benson, Licht, Eslinger).

Halftime: Fall Creek 17-12.

Mondovi 61, Spring Valley 39

Mondovi: Paige Everson 3, Josie Hulke 4, Ava Gray 18, Katherine Thompson 6, Maddy Marten 2, Cassie Thompson 5, Shaelee DeWitt 10, Amber Lund 3, Morgan Clark 10.

Spring Valley: Lily Ninneman 2, Lydia Hannack 5, Kaitlin Graham 2, Charlie Vanasse 10, Mara Ducklow 8, Halle Thomas 12.

3-pointers: Mondovi 5 (Dewitt, Everson, Gray, Clark), Spring Valley 1 (Hannack).

Halftime: Mondovi 33-15.

Durand 63, Glenwood City 14

Glenwood City: Kendall Schutz 6, Libby Wagner 4, Izzy Davis 4.

Durand: Chloe Auth 8, Karlie Weisenbeck 5, Madison Sand 5, Olivia Breidung 9, Madisyn Kilboten 14, Emma Hoyt 2, Paige Auth 6, Brittany Diepenbrock 6, Joslin Carothers 5, Bently Bauer 3.

3-pointers: Glenwood City 1 (Schutz), Durand 15 (Breidung 3, Kilboten 3, C. Auth 2, P. Auth 2, Diepenbrock 2, Weisenbeck, Sand, Carothers).

Halftime: Durand 49-5.

Alma Center Lincoln 47, Augusta 41

Augusta: Aubrey Korger 3, Kennedy Korger 21, Sam Winsce 7, Kirsten Willms 4, Brittany Bergman 6.

Lincoln: Ruby Paul 2, Aiyana Eliason 10, Taylor Stanley 3, Sadie Schmidt 3, Liza Cummings 25, Gabby Heredia 4.

3-pointers: Augusta 2 (A. Korger, K. Korger), Lincoln 4 (Eliason 2, Stanley, Schmidt).

Halftime: Augusta 24-17.

Blair-Taylor 76, Gilmanton 21

B-T: Abby Thompson 12, Leah Kidd 5, Samantha Kidd 4, Lindsay Steien 18, Callie Wagner 4, Kierstyn Kindschy 10, Sydney Fremstad 4, Chloe Wagner 9, Lexi Lofgren 8, Bethany Kobel 2.

Gilmanton: Lydia Evans 11, Keannah Bloom 1, Hillari Klopp 6, Katlynn Ottum 1, Kailey Herbenson 2.

3-pointers: B-T 2 (L. Kidd, Kindschy), Gilmanton 1 (Evans).

Halftime: Blair-Taylor 40-15.

Melrose-Mindoro 52, Independence 40

M-M: Lilly Radcliffe 24, Katelyn Adams 13, Claire Becker 7, Macy Dobbs 4, Jillian Streetman 4.

Independence: Aubrie Pronschinske 14, Adison Pronschinske 2, Amiah Ives 12, Ahnna Bautch 3, Callie Zastrow 9.

3-pointers: M-M 6 (Adams 3, Radcliffe 2, Becker), Independence 5 (Au. Pronschinske 4, Ives).

Halftime: M-M 28-17.

Boys hockey

Chippewa Falls 7, River Falls 1

CF;3;2;2;—;7

RF;0;1;0;—;1

First period: 1, CF, Mason Johnson (Jack Bowe, Jackson Hoem), 0:55; 2, CF, Carsten Reeg (Ben Carlson), 2:13 (sh); 3, CF, Owen Krista (Trevor Bowe), 13:51. Second period: 4, CF, Jack Bowe (Krista, Trevor Bowe), 0:49 (sh); 5, RF, Thomas Tober (Ian Magnuson), 4:16; 6, CF, Ezra Lindstrom (Carlson, Drew Bowe), 10:51 (pp). Third period: 7, CF, Krista (Trevor Bowe, Reeg), 2:41; 8, CF, Krista (Cayden Swoboda, Reeg), 5:05.

Shots: CF 14-18-17-49, RF 8-7-6-21. Penalties: CF 3 for 6 mins, RF 3 for 6 mins. Goalies: CF: Zach LeMay (21 shots, 20 saves); RF: Jayden Serene (49 shots, 42 saves).

Hudson 10, Menomonie 0

Girls hockey

Chippewa Falls/Menomonie 5, Western Wisconsin 3

WW;0;1;2;—;3

CFM;1;1;3;—;5

First period: 1, CFM, Brianna Buonincontro (Paige Steinmetz, Addison Frenette), 6:12. Second period: 2, WW, Makena Ducklow, 8:36; 3, CFM, Emma-Lyn Stephenson, 9:53. Third period: 4, CFM, Joey Schemenauer (Buonincontro), 1:30; 5, WW, Bryn Connors (Madison Trautmiller, Josie Sawicki), 3:056; 6, CFM, Buonincontro (Schemenauer, Steinmetz), 3:16; 7, WW, Erin Huerta, 11:05 (pp); 8, CFM, Schemenauer (Frenette), 16:29 (en).

Shots: WW 7-9-22-38, CFM 11-6-5-22. Penalties: WW 2 for 4 mins, CFM 5 for 10 mins. Goalies: WW: Emaliya Schultz (21 shots, 17 saves); CFM: Kasandra Herr (38 shots, 35 saves).

Hudson 5, Eau Claire Area 4 (2 OT)

Late Monday

Boys basketball

Colfax 80, Eleva-Strum 49

Eleva-Strum: Nathan Bemis 10, Carter Gunderson 15, Cayden Lasher 2, Brady Monson 12, Sawyer Deetz 10.

Colfax: Nate Hydukovich 15, Kyle Irwin 2, Bryce Sikora 5, Elijah Entzminger 17, Mitch Medin 2, Tristan Lenz 10, Jack Scharlau 9, Ryan Albricht 10, Nick Jensen 4.

3-pointers: Eleva-Strum 5 (Gunderson 5), Colfax 4 (Albricht 2, Hydukovich, Entzminger).

Halftime: Colfax 37-14.