Basketball stock photo

Boys basketball

Chippewa Falls 71, Eau Claire North 70

North (7-4, 4-4): Chad Kron 26, Kyle Greenlund 15, Matthew Johnson 6, Eli Persons 3, Roscoe Rennock 10, Jonah Hanson 3, Henry Wilkinson 7.

Chippewa Falls (9-4, 4-3): Joe Reuter 27, Jake Spaeth 3, Keion Twyman 20, Jacob Walczak 9, Mason Monarski 2, Christian Crumbaker 3, Kansas Smith 7.

3-point goals: North 14 (Greenlund 5, Kron 4, Johnson 2, Persons, Rennock, Hanson), Chippewa Falls 8 (Reuter 3, Twyman 2, Walczak, Crumbaker, Smith).

Halftime: Chippewa Falls 38-37.

River Falls 80, Rice Lake 36

River Falls: Chris Chapin 14, Jacob Landgraf 3, Cole Frisch 6, Victor Bye 4, Liam Dougherty 15, JT Dougherty 4, Zac Johnson 36.

Rice Lake: Nick Schlampp 3, Nolan Rowe 8, Braeden Resnick 2, Tyler Orr 10, Alex Belongia 13.

3-point goals: River Falls 13 (Johnson 6, Chapin 4, Frisch 2, Landgraf), Rice Lake 8 (Belongia 3, Orr 2, Rowe 2, Schlampp).

Halftime: River Falls 41-21.

Bloomer 59, Chetek-Weyerhaeuser 32

Bloomer: Dalton Cook 8, Ethan Rogge 5, Domanyck Schwarzenberger 3, Marcus Harelstad 3, Connor Crane 7, Gavin Meinen 2, Charles Herrick 24, Zach Steinmetz 4, Logan Stolt 3.

Chetek-Weyerhaeuser: Izaak Bohl 2, Tyler Razim 8, Benson Paulson 6, Dylan Razim 12, Brett Bartels 3, Joseph Jensen 1.

3-point goals: Bloomer 12 (Herrick 5, Cook 2, Rogge, Schwarzenberger, Harelstad, Crane, Stolt), Chetek-Weyerhaeuser 7 (T. Razim 2, Paulson 2, D. Razim 2, Bartels).

Halftime: Bloomer 29-10.

Columbus Catholic 90, Fall Creek 87

Fall Creek: Nathan Sorensen 11, Isaiah Kaufman 5, Teigen Ploeckelman 15, Jack Riemenschneider 5, Cameron Martzke 3, Soren Johnson 10, Luke Olson 26, Bo Vollrath 12.

Columbus Catholic: Gage Stratman 2, Cole Noreen 9, Emmitt Konieczny 9, Blake Jakobi 2, Jadon Nienast 30, Sam Wilczek 12, Eden Jacobson 11, Grant Olson 15.

Halftime: Fall Creek 39-27.

Barron 73, Ladysmith 69

Ladysmith: Brady Ingersoll 18, Brandon Walters 15, Mitchell Lehman 12, Eli Rogers 14, Jack West 4, Aiden Hoyt 6.

Barron: Sam Baumgard 2, Aaron Williams 11, Colin Kappel 2, Caiden LaLiberty 5, Braden Wirth 19, Carter LaLiberty 34.

3-point goals: Ladysmith 11 (Lehman 4, Rogers 4, Hoyt 2, Ingersoll), Barron 9 (Wirth 5, Williams 3, Car. LaLiberty).

Halftime: Barron 28-19.

Girls basketball

Eau Claire North 66, Chippewa Falls 56

North (8-5, 5-3): Evie Dreger 14, Addison Bohman 21, Nadia Horn 10, Reanna Hutchinson 4, Jayden Smith 4, Tayah Christopher 2, Alyssa Polus 6, Brya Smith 7.

Chippewa Falls (0-14, 0-8): Savannah Hinke 15, Maddie Bauer 2, Hanna Salter 4, Emily Hakes 4, Abbi Nelson 2, Shannon Lindner 16, Brooklyn Sandvig 13.

3-point goals: North 5 (Bohman 3, Horn, B. Smith), Chippewa Falls 4 (Hinke 2, Salter, Lindner).

Halftime: North 35-26.

Marshfield 49, Eau Claire Memorial 42

Marshfield: Voss 8, Gruenling 2, Michaelis 13, Minsaas 10, Lang 6, Ongna 10.

Memorial: Lily Cayley 9, Jeana Sorensen 3, Tessa Hazelton 13, Bella Tangley 2, Josie Barstad 4, Anna Hoitomt 5, Brenna Lasher 6.

3-point goals: Marshfield 5 (Voss 2, Michaelis 2, Minsaas), Memorial 2 (Lasher 2).

Halftime: Marshfield 37-24.

Menomonie 65, Onalaska 59

Onalaska: Olivia Gamoke 19, Devyn Schmeling 4, Emma Breidenbach 9, Ava Smith 8, Molly Garrity 13, Claire Pedretti 9, Jamia Dillard 2.

Menomonie: Elizabeth Kyles 5, Sammy Jacobsen 15, Mackenzie Bird 2, Ashleah Quilling 8, Emma Mommsen 16, Helen Chen 8, Bella Jacobsen 3, Lauren Berg 2, Anna Wheeler 6.

3-point goals: Onalaska 4 (Garrity 3, Breidenbach), Menomonie 3 (Chen 2, Kyles).

Halftime: Menomonie 30-26.

Alma Center Lincoln 46, Immanuel Lutheran 36

Lincoln (10-2): Liz Prindle 11, Miah Breheim 14, Jacquelyn Paul 8, Sadie Schmidt 3, Liza Cummings 10.

Immanuel Lutheran (3-6): Emma Miller 18, Ally Schierenbeck 3, Sheridan Noeldner 3, Claire Schierenbeck 2, Riley Naumann 10.

3-point goals: Lincoln 4 (Prindle, Breheim, Paul, Cummings), Immanuel Lutheran 2 (Miller 2).

Halftime: Immanuel Lutheran 25-20.

Blair-Taylor 57, Eleva-Strum 32

Eleva-Strum: Jordyn Turk 6, Maddy Bertrang 2, Madison Schultz 13, Paige Hanner 11.

Blair-Taylor: Abby Thompson 20, Emma Johnson 2, Lindsay Steien 27, Austyn Capouch 1, Kierstyn Kindschy 2, Chloe Wagner 1, Lexi Lofgren 2, McKenna Boe 2.

3-point goals: Eleva-Strum 1 (Hanner), Blair-Taylor 4 (Thompson 4).

Halftime: Blair-Taylor 30-18.

Boys hockey

Eau Claire North 4, Rice Lake 1

Rice Lake;0;0;1 - 1

North;1;1;2 - 4

First period: 1, North, Johan Akervik (Caden Sutter), 11:52 (pp). Second period: 2, North, Tyler Geroux (Carter Plante), 7:24. Third period: 3, Rice Lake, Tristan Scheurer (Teagan Scheurer), 5:50; 4, North, Noah Bestul (Sam Feck), 11:36; 5, North, Sutter (Akervik), 14:03.

Shots on goal: Rice Lake 8-9-8-25, North 13-13-13-39. Penalties: Rice Lake 4 for 8 mins, North 2 for 4 mins. Goalies: Rice Lake: Griffin Van Gilder (39 shots, 35 saves); North: Tristan Bock (25 shots, 24 saves).

Girls hockey

Eau Claire Area 11, Superior 3

Superior;0;2;1 - 3

ECA;3;5;3 - 11

First period: 1, ECA, Paige Rodriguez (Kennedy Gruhlke), 2:15; 2, ECA, Madison Schwengler (Rodriguez, Ryele Pyykola), 7:33; 3, ECA, Rodriguez (Kalie Gruhlke, Ally Wagner), 13:04 (pp). Second period: 4, ECA, Schwengler (Ke. Gruhlke, Wagner), 0:12; 5, Superior, Brooklyn Burger (Arika Trentor), 1:44; 6, Superior, Burger, 10:42; 7, ECA, Paige Ruppert, 11:13; 8, ECA, Schwengler (Rodriguez), 11:31; 9, ECA, Kami Krumenauer (Pyykola), 12:23; 10, ECA, Rodriguez (Ka. Gruhlke), 14:00 (pp). Third period: 11, ECA, Ruppert, 0:38; 12, Superior, Burger (Jillian Reuille), 4:57 (pp); 13, ECA, Rodriguez (Schwengler), 11:34; 14, Ava Hinke (Ke. Gruhlke), 15:48.

Shots on goal: Superior 6-7-5-18, ECA 19-22-11-52. Penalties: Superior 4 for 8 mins, ECA 1 for 2 mins. Goalies: Superior: Katrina Casper (52 shots, 41 saves); ECA: Naomi Stow (18 shots, 15 saves).