Hockey stock photo

Boys basketball

Bloomer 56, Thorp 44

Thorp: Ryan Raether 11, Aiden Rosemeyer 10, Logan Hanson 2, Brady Stewart 6, Denzel Sutton 7, Zach Tieman 8.

Bloomer: Jonah Bleskacek 3, Evan Rogge 3, Domanyck Schwarzenberger 12, Marcus Harelstad 4, Connor Crane 15, Jack Strand 12, Jake Bleskacek 5, Cael Iverson 2.

3-pointers: Thorp 5 (Raether, Rosemeyer, Stewart, Sutton, Tieman), Bloomer 7 (Schwarzenberger 2, Crane 2, Jo. Bleskacek, Rogge, Ja. Bleskacek).

Halftime: Bloomer 26-17.

Altoona 75, G-E-T 70

Rice Lake 80, Spooner 43

Boyceville 86, Lake Holcombe 62

Boyceville: Simon Everson 15, Nick Olson 11, Caden Wold 22, Peter Wheeldon 7, Jack Phillips 4, Braden Roemhild 3, Mason Bowell 20, Grant Kaiser 6.

LH: Nate Jones 2, Harley Schroeder 23, Brendan Anders 8, Dylan Bowen 20, Sam Ewer 9.

3-pointers: Boyceville 7 (Olson 2, Wold 2, Everson, Roemhild, Bowell), LH 8 (Bowen 4, Schroeder 2, Anders 2).

Halftime: Boyceville 43-29.

Girls basketball

Hudson 47, Eau Claire North 40

Hudson: Grace Lewis 8, Kira Young 3, Olivia Grothaus 7, Grace Hanson 9, Rachel Burns 3, Katie Grismore 2, Ella Carstensen 1, Olivia Pettey 14.

North: Jayden Smith 14, Ellie O'Keefe 3, Hope Bushendorf 2, Addison Bohman 7, Morgan Gilbert 2, Reanna Hutchinson 4, Brya Smith 8.

3-pointers: Hudson 4 (Lewis 2, Grothaus, Burns), North 3 (J. Smith, O'Keefe, Bohman).

Halftime: Hudson 19-15.

Eau Claire Memorial 59, Stevens Point 50

SP: Adaleah Nest 13, Kaitlyn Klismith 1, Avery Lilly 11, Abby Jossie 2, Zoe Fink 7, Emma Jossie 16.

Memorial: Lily Cayley 15, Cali Eisenhuth 2, Jordyn Peed 8, Tessa Hazelton 22, Tessa Ross 2, Chloe McKinley 2, Josie Barstad 2, Hadly Skaw 3, Brenna Lasher 3.

3-pointers: SP 5 (Nest 3, Fink 2), Memorial 2 (Skaw, Lasher).

Halftime: Memorial 24-18.

Wisconsin Rapids 68, Chippewa Falls 35

WR: Meghan Jochimsen 2, Aliyah Jennings 4, Maddy Metcalf 4, Ella Bruns 17, Megan Clary 13, Logan Vallert 4, Avery Brise 6, Chelsea King 18.

Chippewa Falls: Ally Richardson 5, Hanna Salter 3, Clare Matott 2, Olivia Sanborn 8, Abby Nelson 2, Mady Baker 1, Shannon Lindner 2, Brooklyn Sandvig 8, Ava Reuter 4.

3-pointers: WR 5 (King 3, Brise 2), Chippewa Falls 2 (Salter, Sanborn).

Halftime: Rapids 38-22.

Regis 62, Bloomer 61

Bloomer: Paige Jacobs 1, Dani Latz 18, Makendal Kempe 3, Karissa Petska 5, Katlyn Jones 8, Cierra Seibel 7, Brooklyn Sarauer 7, Madison Faschingbauer 2, Abby Iverson 10.

Regis: Emma Klink 4, Makenna Rohrscheib 24, Macyn Cullinan 1, Ava Highman 10, Carly Borst 2, Annabelle Schroeder 6, Cara Olson 5, Ashley Chilson 10.

3-pointers: Bloomer 7 (Seibel 2, Sarauer 2, Kempe, Petska, Jones), Regis 5 (Highman 3, Rohrscheib, Olson).

Halftime: Bloomer 40-29.

Altoona 59, Prescott 51

Prescott: Brynley Goehring 13, Lila Posthuma 10, Katrina Budworth 16, Maddie Rundquist 4, Rhianna Stutz 2, Rylie Radloff 3, Leah French 2.

Altoona: Ava Gunderson 2, Lindsey Hendricks 4, Kennedy Trippler 9, Josie Rondestvedt 8, Tayah Christopher 9, Mya Martenson 16, Alyssa Wirth 11.

3-pointers: Prescott 6 (Goehring 3, Budworth 2, Radloff), Altoona 5 (Martenson 2, Trippler, Christopher).

Halftime: Tied at 27.

McDonell 53, Fall Creek 42

McDonell: Destiny Baughman 1, Marley Hughes 11, Emily Cooper 14, Aubrey Dorn 4, Lauryn Deetz 14, Abigail Petranovich 9.

Fall Creek: Katie Kent 4, Gianna Vollrath 14, Tori Marten 6, Anika Steinke 5, Jenna Anders 8, Janey Grossinger 5.

3-pointers: McDonell 1 (Cooper), Fall Creek 2 (Steinke, Grossinger).

Halftime: McDonell 21-16.

Stanley-Boyd 55, Thorp 41

Thorp: Brianna Horn 14, Ava Teclaw 3, Elizabeth Frankewicz 9, Lakyn Thompson 8, EricaJo Hallin 2, Madelyn Windl 7.

Stanley-Boyd: Leslie Derks 19, Kayte Licht 7, Jessica Hazuga 5, Lily Hoel 22, Emme Felmlee 2.

3-pointers: Thorp 3 (Horn 2, Frankewicz), Stanley-Boyd 10 (Derks 5, Hoel 4, Licht).

Halftime: Stanley-Boyd 36-21.

Durand 61, Boyceville 17

Boyceville: Rachael Montgomery 6, Hailey Hanestad 4, Hannah Dunn 3, Sara Stoveren 4.

Durand: Chloe Auth 5, Karlie Weisenbeck 2, Madison Sand 11, Madisyn Kilboten 13, Emma Hoyt 8, Paige Auth 5, Sawyer Sabelko 7, Brittany Diepenbrock 3, Bently Bauer 7.

3-pointers: Boyceville 0, Durand 8 (Sand 2, Kilboten 2, C. Auth, P. Auth, Sabelko, Diepenbrock).

Halftime: Durand 38-10.

Elmwood/Plum City 64, Spring Valley 30

EPC: Allyson Fleishauer 6, Hailee McDonough 13, Isabella Forster 4, Maggie Glaus 14, Hannah Forster 15, Lily Webb 4, Kenzie Bauer 6, Hannah Baier 2.

Spring Valley: Paige Peabody 3, Kaitlin Graham 5, Allison Graham 4, Mara Ducklow 14, Kylee Flanders 3, Jordan Lamb 1.

3-pointers: EPC 4 (McDonough 3, H. Forster), Spring Valley 3 (Peabody, K. Graham, Ducklow).

Halftime: EPC 35-14.

Melrose-Mindoro 53, Immanuel Lutheran 45

M-M: Lilly Radcliffe 16, Katelyn Adams 10, Claire Becker 11, Brielle Werner 2, Maddie Dobbs 10, Ella Tracey 6.

Immanuel: Julia Mayhew 1, Charis Gantt 2, Natalie Gurgel 1, Hannah Kazemba 4, Sophia Carstensen 2, Sheridan Noeldner 10, Madison Bauer 1, Riley Naumann 24.

3-pointers: M-M 5 (Radcliffe 2, Adams 2, Becker), Immanuel 3 (Noeldner 2, Naumann).

Halftime: M-M 23-19.

Alma Center Lincoln 39, Whitehall 29

Whitehall: Avery Sonsalla 2, Halie Sluga 2, Norah Youngbauer 7, McKenna Pientok 2, Trinity Aasen 6, Olivia Killian 4, Brenna Clatt 6.

Lincoln: Aiyana Eliason 9, Sada Stanley 7, Sadie Schmidt 11, Liza Cummings 4, Gabby Heredia 8.

3-pointers: Whitehall 1 (Youngbauer), Lincoln 2 (Schmidt 2).

Halftime: Lincoln 15-11.

Cochrane-Fountain City 59, Gilmanton 26

CFC: Alexis Pronschinske 4, Maile Gotzinger 17, Isabella Holzer 7, Breilynn Halverson 4, Chayce Rollinger 9, Haili Brone 4, McKinlee Northrup 6, Emmalee Mann 8.

Gilmanton: Lydia Evans 8, Keannah Bloom 5, Hillari Klopp 2, Alanna Severson 2, Katlynn Ottum 4, Kailey Herbenson 5.

3-pointers: CFC 2 (Gotzinger, Rollinger), Gilmanton 1 (Herbenson).

Halftime: CFC 31-14.

Ladysmith 49, Northwestern 46

Northwestern: Tieryn Plasch 12, Madison Bobula 11, Gabby Risley 13, Madi Gueutzel 2, Shayna Wick 8.

Ladysmith: Allison Clark 4, Raemalee Smith 27, Holly Rands 7, Kamia Silva 10, Tori Thorpe 1.

3-pointers: Northwestern 6 (Bobula 3, Plasch, Risley, Wick), Ladysmith 9 (Smith 4, Silva 3, Rands 2).

Halftime: Ladysmith 23-22.

Osseo-Fairchild 60, Cadott 49

Colfax 54, Mondovi 35

Elk Mound 58, Glenwood City 31

Cumberland 39, Spooner 28

Boys hockey

Eau Claire North 3, Chippewa Falls 2

Eau Claire Memorial 5, Rice Lake 1

Girls hockey

Eau Claire Area 2, Chippewa Falls/Menomonie 1

ECA;1;1;0;—;2

CFM;0;0;1;—;1

First period: 1, ECA, Kennedy Gruhlke (Evelyn Kolar), 2:51. Second period: 2, ECA, Addison Gruhlke (Lauryn Eckloff, Kolar), 16:28. Third period: 3, CFM, Ashley Slupe (Addie Frenette, Joey Schemenauer), 3:44.

Shots: ECA 5-8-3-16, CFM 10-11-18-39. Penalties: ECA 3 for 6 mins, CFM 1 for 2 mins. Goalies: ECA: Alesha Smith (39 shots, 38 saves); CFM: Kasandra Herr (16 shots, 14 saves).