Baseball stock photo

Baseball

Eau Claire North 14, Rice Lake 0

ECN;004;37;— 14 7 2

RL;000;000;— 0 3 2

WP: Jalen Pascal (4 IP, 2 H, 0 R, 0 ER, 1 BB, 6 K). LP: J Kreoger (3 IP, 3 H, 4 R, 4 ER, 6 BB, 1 K). Leading hitters: Eau Claire North: Sam Feck 1-3 (3 RBI, 2 R), Cole Bakkum 2-4 (2 R, 2 RBI), Gabe Richardson 1-2 (2 RBI, 3 R), Cody Dayton 1-2 (2 RBI). Rice Lake: Cole Fenske 1-1.

Eau Claire North 5, Rice Lake 4

RL;001;000;3;— 4 5 3

ECN;003;011;x;— 5 7 1

WP: Henry Wilkinson (3 IP, 3 H, 1 R, 1 ER, 2 BB, 1 K). LP: M Juza (6 IP, 7 H, 5 R, 3 ER, 3 BB, 7 K). Leading hitters: Rice Lake: N Rowe 1-2 (RBI, R), E Stone 1-2 (RBI). North: Sam Feck 2-4 (RBI, R), Jonah Hanson 1-2 (RBI).

Hudson 13, Menomonie 0

Hudson;083;11;— 13 8 0

Menomonie;000;00;— 0 2 3

WP: Owen Anderson (5 IP, 2 H, 0 R, 0 ER, 11 K, 2 BB). LP: Evan Sisko (5 IP, 8 H, 13 R, 9 ER, 3 K, 9 BB). Leading hitters: Menomonie: Andrew Vanasse 2-2.

Hudson 13, Menomonie 0

Menomonie;000;00;— 0 2 7

Hudson;442;3X;— 13 10 1

WP: Logan VonBerge (4 IP, 1 H, 0 R, 0 ER, 9 K, 3 BB). LP: Reed Styer (3 IP, 9 H, 10 R, 4 ER, 5 K, 2 BB). Leading hitters: Menomonie: Andrew Vanasse 1-2 (2B).

Regis 14, Owen-Withee 0 (5 innings)

Regis;515;03;— R 11 0

O-W;000;00;— R 3 2

WP: Blayde Lecher (5 IP, 3 H, 0 R, 0 ER, 3 BB, 4 K). LP: Aaron Ouyn (2 IP, 6 H, 11 R, 11 ER, 4 BB, 1 K). Leading hitters: Regis: Ben Boda 1-1 (3 R, 2 RBI), Xander Rockow 3-4 (2 R, 2B, HR, 6 RBI), Patrick Callaghan 2-3 (R), Devin Dykes 1-1 (2B), Sam Knickerbocker 2-2 (2 RBI). Record: Regis 1-0.

Altoona 3, Baldwin-Woodville 1

BW;000;000;1;— 1 3 0

Altoona;000;102;x;— 3 5 1

WP: Logan Lau (6 IP, 2 H, 0 R, 0 ER, 1 BB, 4 K). LP: Guthrie (1 IP, 0 H, 1 R, 1 ER, 2 BB, 0 K). Leading hitters: Altoona: Ben Kuenkel 1-3 (2B, 2 RBI), Riley Wiggins 1-2 (RBI), Kyle Rasmussen 1-2. Record: Altoona 1-1.

McDonell 12, Columbus Catholic 10

CC;202;042;0;— 10 9 1

MD;022;620;x— 12 10 4

WP: Noah Hanson (4 IP, 3 H, 4 R, 3 ER, 1 BB, 6 K). LP: Cy Becker (1 IP, 3 H, 6 R, 6 ER, 4 BB, 1 K). Leading hitters: Xayvion Mathews 2-2 (4 RBI, R), Brendan Bresina 2-2 (3 RBI, R), Tanner Opsal 2-4 (2 R).

Immanuel Lutheran 8, Pepin/Alma 5

IL;21;220;1;— 8 9 1

PA;004;100;0;— 5 8 1

WP: Britten Rutz (3 IP, 3 H, 0 R, 0 ER, 2 K, 0 BB). LP: Drew Seifert (3 IP, 5 H, 4 R, 4 ER, 3 K, 4 BB). Leading hitters: Immanuel Lutheran: Ryan Zimmerman 3-3 (3B), Ethan Sydow 2-3 (3 RBI), Jonah Mueller 1-3 (2B, 2 RBI). Records: Immanuel Lutheran 1-1.

Fall Creek 5, Neillsville 3

Neill;000;000;3;— 3 5 2

FC;003;200;x— 5 6 1

WP: Lucas Costley (6.2 IP, 5 H, 3 R, 3 ER, 4 BB, 7 K). LP: C. Opett (3 IP, 4 H, 3 R, 1 ER, 4 BB, 2 K). Leading hitters: Fall Creek: Luke Olson 1-4 (3 RBI), Brandon Jaenke 1-2 (RBI, R), Parker Coach 2-3 (2 R).

St. Croix Falls 9, Bloomer 1

Bloomer;001;000;0;— 1 3 2

SCF;013;005;X;— 9 5 0

WP: Lassman (6 IP, 3 H, 1 R, 0 ER, 17 K, 3 BB). LP: Cole Schwab (5 IP, 4 H, 4 R, 4 ER, 3 K, 4 BB). Leading hitters: Bloomer: Keegan Youhnk 1-2 (RBI), Schwab 1-2 (2B).

St. Croix Falls 7, Bloomer 6

SCF;510;100;0;— 7 12 2

Bloomer;000;030;3;— 6 5 3

WP: Olson (4 IP, 1 H, 0 R, 0 ER, 7 K, 0 BB). LP: Ethan Rothbauer (0.1 IP, 4 H, 5 R, 2 ER, 1 K, 1 BB). Leading hitters: Bloomer: Connor Crane 2-4 (2 RBI), Jackson Simmons 1-4 (2 RBI).

Spring Valley 11, Durand 1

Durand;000;001;— 1 2 2

SV;011;144;— 11 9 2

WP: Michael Bauer (4 IP, 2 H, 1 R, 0 ER, 8 K, 1 BB). LP: Biesterveld (4 IP, 4 H, 3 R, 2 ER, 5 K, 3 BB). Leading hitters: Spring Valley: Tyler Bowman 2-4 (3B, 2 RBI), Bauer 2-3 (HR, RBI).

Softball

Superior 8, Eau Claire North 3

Superior;340;010;0;— 8 10 0

North;102;000;0;— 3 7 3

WP: Chesie McLaughlin (2.1 IP, 5 H, 3 R, 3 ER, 5 K, 2 BB). LP: M. Parker (4.1 IP, 9 H, 8 R, 1 ER, 3 K, 1 BB). Leading hitters: North: Emma Ottum 2-3 (3B, RBI), Mattie Haller 2-4 (RBI).

Superior 12, Eau Claire North 2

North;200;00;— 2 2 0

Superior;140;34;— 12 15 2

WP: Haley Zembo (5 IP, 1 H, 0 R, 0 ER, 6 K, 1 BB). LP: Lauren Schroeder (3.2 IP, 13 H, 11 R, 11 ER, 2 K, 2 BB). Leading hitters: North: M. Standiford 1-4 (R).

Rice Lake 21, Eau Claire Memorial 8

Rice Lake;311;140;(11);— 21

Memorial;304;010;0;— 8

Leading hitters: Memorial: Kendra Shay 3-3, Erin Holzinger 2-3, Jada Allen 1-4 (HR), Kaylee Marcon 2-4 (2B).

Rice Lake 15, Eau Claire Memorial 5

Rice Lake;104;622;— 15

Memorial;001;031;— 5

Leading hitters: Memorial: Erin Holzinger 2-3 (2 2B), Kaylee Marcon 2-3, Mikaylen Liljander 2-2 (3B).

Chippewa Falls 26, Menomonie 2

Menomonie;020;00;— 2 5 4

CF;10(4)5;7x;— 26 16 0

WP: Harper Risinger (3 IP, 3 H, 2 R, 2 ER, 1 BB, 3 K). LP: M. Buhrow (3.1 IP, 16 H, 26 R, 16 ER, 7 BB, 1 K). Leading hitters: Menomonie: R. Feurstenberg 1-2 (RBI, R), L. Kistner 2-2. Chippewa Falls: Madisyn Bauer 4-4 (7 RBI, 2 R), Camryn Fjelstad 1-3 (4 RBI, 3 R), M. Baker 3-4 (3 RBI, 3 R), Olivia Sanborn 2-3 (2 RBI, 2 R).

Chippewa Falls 18, Menomonie 3

CF;613;53;— 18 18 2

Menomonie;100;02— 3 4 5

WP: Hannah Aldrich (4 IP, 2 H, 1 R, 0 ER, 2 BB, 3 K). LP: Gamez (5 IP, 18 H, 18 R, 16 ER, 4 BB, 0 K). Leading hitters: Chippewa Falls: Camryn Fjelstad 3-4 (7 RBI, R), B. Olson 1-4 (3 RBI, R), M Baker 4-5 (2 RBI, 4 R). Menomonie: M Buhrow 1-2 (2 RBI, 2 R).

Immanuel Lutheran 25, Alma/Pepin 3

IL;4(13)5;12;— 25 20 0

AP;002;10;— 3 3 5

WP: Faith Kazemba (2 IP, 0 H, 0 R, 0 ER, 1 BB, 4 K). LP: L. Alme (3 IP, 16 H, 19 R, 17 ER, 7 BB, 8 K). Leading hitters: Immanuel Lutheran: Emma Miller 5-6 (5 R, 5 RBI, 2B), Kazemba 4-4 (4 R, 6 RBI, 2B), Allie Schierenbeck 3-5 (2R, 2 RBI, 2B). Record: Immanuel 2-0.

Bloomer 10, St. Croix Falls 1

SCF;000;001;0;— 1 2 7

Bloomer;220;042;x— 10 8 1

WP: Calley Olson (7 IP, 2 H, 1 R, 0 ER, 0 BB, 12 K). LP: B. Connors (6 IP, 8 H, 10 R, 2 ER, 3 BB, 6 K). Leading hitters: St. Croix Falls: S. Larson 2-3 (RBI). Bloomer: Emily Kuehl 1-3 (2 RBI, BB), Olson 1-3 (2 RBI, 2 R), Tori Jenneman 1-4 (RBI, R).

Bloomer 13, St. Croix Falls 3

Bloomer;420;43;;— 13 15 4

SCF;010;02;— 3 3 0

WP: Emily Kuehl (5 IP, 3 H, 3 R, 0 ER, 0 BB, 8 K). LP: A. Wiehl (5 IP, 15 H, 13 R, 13 ER, 5 BB, 5 K). Leading hitters: Bloomer: Calley Olson 4-4 (4 RBI, 4 R), Kuehl 3-3 (3 RBI, BB), L. Maidment 2-2 (2 RBI, R).

Stanley-Boyd 4, Gilman 3

Gilman;102;000;0;— 3 11 0

S-B;000;010;3;— 4 5 0

WP: Ashly Zastrow (7 IP, 11 H, 3 R, 3 ER, 11 K, 2 BB). LP: Warner (6 IP, 5 H, 4 R, 4 ER, 15 K, 3 BB). Leading hitters: Stanley-Boyd: Abby Reynolds 1-3 (2B, RBI).

Blair-Taylor 18, Whitehall 0

Whitehall;000;— 0 0 1

B-T;13(5)x— 18 11 0

WP: Lindsay Steien (3 IP, 0 H, 0 R, 0 ER, 0 BB, 6 K). LP: A. Smieja (1 IP, 6 H, 13 R, 12 ER, 5 BB, 1 K). Leading hitters: Blair-Taylor: Alivia Boe 2-3 (4 RBI, R), Abby Thompson 2-2 (3 RBI, 2 R), McKenna Boe 2-2 (3 RBI, 3 R).

Cornell/Lake Holcombe 20, Bruce 0 (4 innings)

C 810;11;— 20 10 0

B;000;0;— 0 1 5

WP: Izzy Clark (4 IP, 1 H, 0 R, 0 ER, 0 BB, 11 K). LP: Petras (4 IP, 10 H, 20 R, 8 BB, 2 K). Leading hitters: Clark 4-5, Alyssa Helland 3-3. Record: Cornell/Lake Holcombe 2-0.

Independence/Gilmanton 16, Alma Center Lincoln 1 (4 innings)

ACL;100;0;— 1 3 2

I/G;4(10)0;2;— 16 13 2

WP: Emerson Pronschinske (3 IP, 2 H, 1 R, 1 ER, 3 BB, 2 K). LP: Liz Cummings (3.1 IP, 13 H, 16 R, 13 ER, 7 BB, 4 K). Leading hitters: Independence/Gilmanton: E. Pronschineske 3-4 (2B, 4 RBI), Avery Pape 2-3, Lydia Evans 1-2 (2B, 3R), Aubie Pronschinske 2-4 (2 2B), Hillari Klopp 3-4 (HR, 2B). Record: Independence 1-0, ACL 1-1.

Neillsville 17, Fall Creek 9

Neill;051;010;(10);— 17 14 4

FC;140;010;3;— 9 10 8

WP: D. Rochester (7 IP, 10 H, 9 R, 4 ER, 6 BB, 3 K). LP: Sam Olson (6 IP, 11 H, 14 R, 7 ER, 6 BB, 3 K). Leading hitters: Fall Creek: Olson 2-5, Tori Marten 2-4, Sophie Johnson 2-4, Beki Hutchison 2-4. Record: Fall Creek 1-1.

Melrose-Mindoro 20, Eleva-Strum 7

Immanuel Lutheran 25, Pepin/Alma 3

Boys golf

Big Rivers at Hallie

Team scores

1, Eau Claire Memorial 150; 2, River Falls 156; 3, Hudson 157; 4, Eau Claire North 168; 5, Rice Lake 171, 6, Chippewa Falls 179; 6, Menomonie 183.

Top individuals

T1, Bennett Swavely (H) & Ben Pendelton (H) 36; T3, Will Schlitz (ECM), Parker Etzel (ECM), Grant Imsande (Men) Trey Timm (RF) & Max Xiong (RF) 37.

Other finishers

Chippewa Falls: Brett Elkin 43; Owen McCauley 52; Caden Kolinski 48; Ethan Krause 48; Aiden McCauley 40. Eau Claire Memorial: Cole Fisher 42; Liam Sather 38; Ben Christenson 38. Eau Claire North: Steffen Larson 41; Caden Sutter 40; Braeden Hesselman 57; Tyler Geroux 45; Nick Owens 42. Hudson: Joe Burbach 43; Joe Bartels 45; Brandon Hillman 42. Menomonie: Michael Maguire 46; Sam Dahms 51; Wyatt Winsand 49; Sedric Yukel 51. Rice Lake: Davin Hauck 42; Braeden Resnick 39; Bergen Resnick 45; Bryce Brettingen 45; Teagan Scheurer 52. River Falls: Chris Chapin 44; Matthew Marsollek 40; Dylan Rach 42.

Big Rivers at Hallie: Eau Claire Memorial bested River Falls by six strokes to claim the title. Will Schlitz and Parter Etzel helped drive the Old Abes, tying for third along with Menomonie's Grant Imsande and River Falls' Trey Timm and Max Xiong.

Hudson's Bennett Swavely and Ben Pendelton tied as the top individuals.

Cloverbelt at Medford

Team scores

1, McDonell/Regis 175; 2, Altoona 194; T3, Neillsville & Columbus 196; 5, Fall Creek 205; 6, Cadott 207; 7, Osseo-Fairchild 208; 8, Stanley-Boyd 209; 9, Owen-Withee 254; 10, Colby 272; 11, Thorp 295.

Top individuals

1, Andrew Bauer (M/R) 42; T2, Nolan John (N), Ben Biskupski (M/R) & John Brickner (M/R) 43; 5, Cole Noreen (Colum.) 45.

Other finishers

Altoona: Tanner Groseth 64; Caden Amidon 48; Jon Sabani 46; Anthony Gianni 49; Evan Moss 51. Cadott: Cole Sopiarz 46; Ethan Foldy 55; Peter Weir 53; Jacob Ackley 55; Sam Scheidler 53. Fall Creek: Hayden Vining 51; Jack Thomson 54; Brock Laube 46; Dan Messerschmidt 54; Bryce Kuula 57. McDonell/Regis: Isaac Petersilka 47; Carter Grill 48. Osseo-Fairchild: Spencer Anderson 52; Ian Vold 47; Carter Vold 50; Hayden Smith 66; Jaxxson James 59. Stanley-Boyd: Mason Felmlee 55; Isaac Breener 50; Sasha Nitz 50; Dominic Raffetto 54; Austen Seicter 73. Thorp: Zach Tieman 64; Austin Gosney 83; Jesse Windl 71; Conner Tieman 79; Carter Tieman 81.

Dairyland at Cochrane

Team scores

1, Eleva-Strum 169; 2, Cochrane-Fountain City 172; 3, Whitehall 203; 4, Independence 217; 5, Gilmanton 239; 6, Augusta 251; 7, Alma/Pepin 302.

Top individuals

1, Nick Higley (E-S) 35; 2, Adam Schmidtknect (C-FC) 38; 3, Riley Sterry (E-S) 40; 4, Gabe Rombalski (I) 41; 5, Karson Holien (C-FC) 42.

Other finishers

Augusta: Jackson Laxson 49; Cayden Guntner 56; Abby Boone 75; Ali Knuth 71. Eleva-Strum: Dominic Marco 49; Madi Gullicksrud 45. Gilmanton: Jarin Rud 54; Morgan Guenther 54; Grady Meier 64; Lucas Grey 67. Independence: Trent Servais 59; John Roskos 57; Hunter Tulius 60. Whitehall: Matt Poulos 46; Keanu Estenson 47; Drake Jurowski 53; Mike Payne 60; Kaiden Gaier 57.