DIVISION 1

Superior Regional

Boys

Team Scores

Memorial 116, River Falls 108, North 98, Hudson 98, New Richmond 90, Menomonie 74, Chippewa Falls 69, Superior 44

Sectional Qualifiers

100: 1, Sam Fritz (RF) 11.34; 2, Brian Wheeler (M) 11.47; 3, Cole Birch (NR) 11.55; 4, Kyle Wilson (ECM) 11.65. 200: 1, Braden Pick (ECN) 22.93; 2, Fritz (RF) 23.07; 3, Dylan Minke (NR) 23.71; 4, Stefan Klechefski (RF) 23.95. 400: 1, Dylan Wachter (NR) 50.49; 2, Nate Anderson (ECM) 51.91; 3, Thomas Newell (H) 52.36; 4, Max Plunkett (S) 52.57. 800: 1, Wachter (NR) 2:02.81; 2, Will Bohnert (RF) 2:03.01; 3, Erik Sworski (CF) 2:03.46; 4, Charlie Radosevich (RF) 2:04.07. 1,600: 1, Sworski (CF) 4:31.66; 2, David Ecker (ECN) 4:31.66; 3, Josh Becker (ECM) 4:31.82; 4, Connor Johnson (H) 4:32.21. 3,200: 1, Zak Sather (ECM) 10:11.12; 2, George Bond (H) 10:11.15; 3, David Ecker (ECN) 10:14.97; 4, Ben Gochanour (ECM) 10:19.51. 110 hurdles: 1, Drake Schneider (ECM) 14.94; 2, Brandon Powers (NR) 15.51; 3, Carter Maack (H) 16.05; 4, Derek Bates (H) 16.13. 300 hurdles: 1, Schneider (ECM) 38.68; 2, Gunnar Gronski (S) 41.53; 3, Brandon Haag (NR) 42.06; 4, Sam Zbornik (M) 42.78. 400 relay: 1, River Falls (Connor Hines, Jack Hines, Fritz, Stefan Klechefski) 43.52; 2, Menomonie (Devin Williams, Evan Husby, Brian Wheeler, Logan Sorenson) 44.26; 3, New Richmond (Powers, Birch, Noah Powers, Minke) 44.7; 4, North (Zach Deyot, Austin Werdin, Aslan Akervik, Ray Davis) 45.1. 800 relay: 1, Chippewa Falls (Eric Swenson, Evan Spaeth, Codie Meinen, Jared Myers) 1:32.93; 2, Hudson (Newell, Mitchell Hockbein, Chase McArthur, Paul Sparstad) 1:33.18; 3, North (Pick, Brennan Neuser, Werdin, Akervik) 1:33.29; 4, New Richmond (Cooper Strand, Minke, Powers, Haag) 1:33.98. 1,600 relay: 1, North (Arik Skifstad, Pick, Werdin, Voelker) 3:26.86; 2, River Falls (Karl Linton, Niko Zoller, Jared Syverson, Payton Flood) 3:29.17; 3, Chippewa Falls (Sworksi, SPaeth, Swenson, Myers) 3:29.79; 4, Hudson (McArthur, Sparstad, Elijah Ondrusik, Newell) 3:31.33. 3,200 relay: 1, River Falls (Bohnert, Syverson, Zoller, Flood) 8:31.96; 2, Hudson (George Bond, Sam Kiecker, Seth Miner, Tyler Auge) 8:38.34; 3, North (Ecker, Blake Rudd, Elijah Ryba, Voelker) 8:39.26; 4, Menomonie (Dane Dittman, Ryan Westphal, Rocco Jemilo, Simon Fichter), 9:03.9. High jump: 1, Sam Kline (S) 6-0; 2, Cole Causby (H) 6-0; 3, Zbornik (M) 5-10; 4, Mike Ayensu-Mensah (CF) 5-08. Long jump: 1, Schneider (ECM) 22-04.75; 2, Wheeler (M) 20-03; 3, Jared Creen (RF) 20-01.5; 4, Connor Hines (RF) 19-11.75. Triple jump: 1, Williams (M) 42-04.5p 2, Spaeth (CF) 41-02.5; 3, Ayensu-Mensah (CF) 40-07.25; 4, Anthony Sokup (H) 40-04. Pole vault: 1, Powers (NR) 12-0; 2, Michael Rebozo (RF) 11-06; 3, Zion Zaloudek (RF) 11-06; 4, Dylan Minke (NR) 11-03. Shot put: 1, Jamir Johnson (ECN) 50-03.5; 2, Jeremy Danielson (ECN) 49-08.25p 3, Adam Tracy (ECM) 48-10; 4, Cormac Sampson (ECM) 47-03.5 Discus: 1, Cameron Severin (ECN) 142-09 2, Adam Tracy (ECM) 141-07; 3, Sampson (ECM) 141-05; 4, Jack Kern (ECM) 138-03.

Girls

Team Scores

Hudson 168.5, River Falls 122.5, Memorial 93, Menomonie 91, North 74, Chippewa Falls 64, Superior 44, New Richmond 40.

Sectional Qualifiers

100: 1, Kary Petricka (ECN) 12.93; 2, Kady Kochendorfer (H) 12.99; 3, Lexi LeFever (H) 13.04; 4, Emily Banitt (RF) 13.12. 200: 1, Madison Davis (M) 26.76; 2, Banitt (RF) 26.78; 3, LeFever (H) 26.8; 4, Claudia Schunk (ECN) 28.52. 400: 1, Mallorie Brinkman (NR) 1:00.75; 2, Sarah Langlois (RF) 1:01.2; 3, Morgan Staehling (ECN) 1:04.49; 4, Aleyah Hiles (CF) 1:05.23. 800: 1, Tessa Rayne (RF) 2:25.64; 3, Sarah Schneckenberger (RF) 2:27.16; 3, Anna Dzupryna (H) 2:27.45; 4, Katie Faris (CF) 2:28.04. 1,600: 1, Lauren Ichel (H) 5:24.28; 2, Hannah Roeske (ECM) 5:25.64; 3, Emmy Farago (H) 5:27.84; 4, Faris (CF) 5:28.5. 3,200: 1, Rachel Ball (H) 11:39.43; 2, Emily Schmitt (ECN) 11:4404; 3, Zoe Smith (ECM) 11:48.67; 4, Roeske (ECM) 11:48.7. 100 hurdles: 1, Bailee Dierks (H) 15.36; 2, Samantha Krueger (RF) 16.33; 3, Madelyn Hedrington (CF) 16.49; 4, Victoria Czech (CF) 17.04. 300 hurdles: 1, Dierks (H) 47.39; 2, Hedrington (CF) 49.94; 3, Rayna Dixen (RF) 50.29; 4, Marcia Mogensen (S) 51.63. 400 relay: 1, Menomonie (Nautica Vaughn, Elle Hemauer, Hannah Peterson, Madison Davis) 50.94; 2, Hudson (Shay Wassman, Kochendorfer, Anna Wilgren, Lucy Fashingbauer) 51.15; 3, North (Jaiden Sullivan, Olivia Laube, Harper Dilley, Petricka) 51.44; 4, Memorial (Dendsi Bundy, Katelyn Culver, Lily Engel, Casey Senter) 52.4. 800 relay: 1, Hudson (Wilgren, Dierks, Kochendorfer, LeFever) 1:45.24; 2, North (Sullivan, Laube, Dilley, Petricka) 1:47.98; 3, Menomonie (Vaughn, Hemauer, Peterson, Davis) 1:50.51; 4, New Richmond (Ashton Unruh, Alannah Burke, Kayla Heinz, Amber Ziegler) 1:52.17. 1,600 relay: 1, River Falls (Banitt, Langlois, Tessa Rayne, Alaina Syverson) 4:04.19; 2, North (Savannah Gray, Savannah Palmer, Averi Bohman, Maria Venne) 4:08.89; 3, New Richmond (Mallorie Brinkman, Mallory Kelly, Kayla Dolezal, Kayla Heinz) 4:16.67; 4, Hudson (Mallory Scott, Abbey Beyer, Shayla Wallin, Fashingbauer) 54:16.88. 3,200 relay: 1, Hudson (Ball, Farago, Emma Filipiak, Julia Bennett) 10:06.16; 2, Menomonie (Grace Bilse, Kaylynn Imsande, Ellen Peterson, Tyra Boettcher) 10:16.79; 3, Memorial (Molly Glassbrenner, Grace Cole, Claire Mettler, Zoe Smith) 10:24.32; 4, River Falls (elsa Putzier, Emma Handlos, Megdaline Weideman, Riley Jahnke) 10:35.85. Discus: 1, Daisy White (S) 122-08; 2, Jana Mattison (CF) 111-07; 3, Tegan Bignell (M) 95-09; 4, Phoebe Holter (H) 95-01. High jump: 1, Caroline Becker (S) 5-02; 2, Casey Holmes (H) 4-11; 3, Kylie Mogen (M) 4-11; 4, Aaliyah McMillan (CF) 4-10. Pole vault: 1, Samantha Krueger (RF) 10-06; 2, Emma Newman (H) 10-00; 3, Kayla Boettcher (M) 9-06; 4, Natalia Mattoon (ECM) 9-03. Triple jump: 1, Kochendorfer (H) 35-08; 2, Boettcher (M) 34-11; 3, Mogen (M) 34-03; 4, Bundy (ECM) 34-0.5. Long jump: 1, Marcia Mogensen (S) 16-07.5; 2, Heidi Rixmann (RF) 16-00.25; 3, Engel (ECM) 16-00.25; 4, Boettcher (M) 15-11.75. Shot put: 1, Regan Appleby (ECM) 37-07.25; 2, Sydney Rubesch (ECN) 37-0; 3, Megan Hansen (ECM) 35-10.75; 4, Emalata Pupungatoa (RF) 35-06.75.

DIVISION 2

Cameron Regional

Boys

Team Scores

Rice Lake 144, Hayward 101, Northwestern 86, Cameron 75.5, Ashland 73, Barron 56, Frederic/​Luck 43.5, Spooner 43, Cumberland 43, Ladysmith 36

Sectional Qualifiers

100: 1, Josh Koenecke (C) 11.01; 2, Dawson Stroik (RL) 11.68; 3, Luke Mosentine (B) 11.69; 4, Riley Donaghue (H) 11.7. 200: 1, Kenny Bednarek (RL) 21.48; 2, Marquez Clerveaux (RL) 22.91; 3, Koenecke (C) 23.63; 4, Ben Bray (S) 24.36. 400: 1, Bednarek (RL) 47.0; 2, Koenecke (C) 51.23; 3, DeAirus Clerveaux (RL) 51.73; 3, Abhinab KC (S) 58.55. 800: 1, Tyler Revak (S) 2:04.09; 2, Connor Berg (L) 2:06.03; 3, Brandon Jenness (B) 2:07.53; 4, Johnny Richie (C) 2:08.32. 1,600: 1, Walker Miller (A) 4:40.16; 2, Donny Pooler (N) 4:40.41; 3, Maurey Miller (A) 4:41.08; 4, Berg (L) 4:43.78. 3,200: 1, M. Miller (A) 10:52.88; 2, Pooler (N) 10:52.89; 3, W. Miller (A) 10:52.94; 4, Brody Burke (N) 11:02.12. 110 hurdles: 1, Devonete Kuykendall (H) 15.8; 2, Zach Peterson (FL) 16.99; 3, Kevin Johnson (C) 17.23; 4, Marc Rademaker (RL) 17.33. 300 hurdles: 1, Chase Roehl (H) 42.96; 2, Calen Kirkpatrick (N) 43.64; 3, Rademaker (RL) 45.04; 4, Jordan Berg (S) 45.1. 400 relay: 1, Rice Lake (Stroik, D. Clerveaux, Brohde Aspseter, M. Clerveaux) 44.76; 2, Barron (Michael Davidson, Michael Johnston, Brandon Jenness, Luke Mosentine) 46.0; 3, Cameron (Brett Johnson, Anthony Putman, Dawon Losey, Hunter Gillett) 46.43; 4, Cumberland (Konor Pasko, Isaiah Skidmore, Caleb DeBruzzi, Alex Thompson) 47.77. 800 relay: 1, Rice Lake (Stroik, Ben Crotteau, Aspseter, Alec Larson) 1:36.02; 2, Hayward (Donaghue, Kuykendall, Gouge, Ronny Snider) 1:36.45; 3, Northwestern 1:36.64; 4, Cameron (Brett Johnson, Anthony Putman, Dawson Losey, Gillett) 1:36.66. 1,600 relay: 1, Rice Lake (M. Clerveaux, Crotteau, D. Clerveaux, K. Bednarek) 3:23.92; 2, Hayward (Gouge, Roehl, Snider, Dakota Kull) 3:35.43; 3, Northwestern 3:39.15; 4, Ladysmith (Jacob Palumbo, Steven Jerry, Jacob Schilling, Christian Gomez) 3:42.6. 3,200 relay: 1, Barron (Tristan Massie, Tyrone Smith, Ethan Thompson, Brandon Jenness) 8:40.35; 2, Northwestern 8:50.63; 3, Hayward (Ethan Wolfe, Tanner Johnson, Gouge, Kull) 8:57.95; 4, Cumberland (Johnny Richie, Max Brenna, Gavin Fontaine, Raven Broker) 9:03.24. Discus: 1, Snider (H) 150-09; 2, Kuykendall (H) 138-07; 3, Jacob Bugella (RL) 126-09; 4, Jordan Olson (N) 122-08. Pole vault: 1, Connar Wheeler (N) 12-00; 2, Ian Pufall (A) 12-00; 3, Ethan Jenson (N) 12-00; 4, Bennett Smith (RL) 12-00. Triple jump: 1, Gillett (Ca) 40-07.75; 2, Roehl (H) 40-07; 3, Ian Hoehne (H) 40-01.5; 4, Bray (S) 39-03. Long jump: 1, D. Clerveaux (RL) 20-06; 2, Gillett (C) 20-02.25; 3, Alex Thompson (C) 19-08; 4, Roehl (H) 19-04.75. Shot put: 1, Dakota Craigh (A) 44-09; 2, Will Waldofski (B) 43-11.5; 3, Nate Ohman (N) 40-09; 4, Brennan Corbine (A) 40-02. High jump: 1, Crotteau (RL) 6-0; 2, Brady Evans (FL) 6-0; 3, Snider (H) 5-10; 4, Larry Butler (H) 5-09.

Girls

Team Scores

Hayward 143, Rice Lake 141, Northwestern 76, Cameron 73, Ashland 70, Frederic/​Luck 61, Barron 58, Ladysmith 34, Cumberland 33, Spooner 10.

Sectional Qualifiers

100: 1, Kiara Hestad (C) 12.83; 2, Katie Christensen (FL) 13.21; 3, Adyara Hanaman (RL) 13.24; 4, Ahna Mikunda (B) 13.5. 200: 1, Gabby Snider (H) 26.94; 2, Taylor Snider (H) 27.81; 3, Adyara Hanaman (RL) 27.94; 4, Payton Sevals (C) 28.14. 400: 1, Tori Gerber (C) 1:03.78; 2, Emily Morgan (H) 1:05.61; 3, Kiley Lehman (B) 1:08.84; 4, Brittney Beecroft (FL) 1:09.26. 800: 1, Annesa Tucker (A) 2:21.01; 2, Ella Ellenson (RL) 2:21.59; 3, Carli Wanink (C) 2:31.68; 4, Kierra Kappel (B) 2:36.78. 1,600: 1, Hayley Wicik (L) 5:39.23; 2, Amy Wallis (A) 5:53.05; 3, Mary Brodzinski (RL) 5:55.77; 4, Caitlin Johnson (N) 6:02.66. 3,200: 1, Wicik (L) 12:19.62; 2, Wallis (A) 12:32.97l 3, Leah Hawksford (H) 12:40.34; 4, Talia Cismoski-Martens (N) 12:55.25. 100 hurdles: 1, Alize Bosio (FL) 16.7; 2, Skyler Ruetz (C) 17.63; 3, Sydney Zweig (H) 17.69; 4, Breanna Thiel (N) 18.01. 300 hurdles: 1, Bosio (FL) 48.93; 2, Zweig (H) 50.93; 3, Claire Dennis (RL) 51.06; 4, Ruetz (C) 52.38. 400 relay: 1, Hayward (Jerzy Petit, Taylor Snider, Amber Heidenreich, Gabby Snider) 51.26; 2, Cameron (Brittny Saffert, Payton Sevals, Mikki Gillett, Hestad) 53.25; 3, Rice Lake (Paige Millerman, Tessa Ness, Alexis Olson, Katelyn Baribeau) 53.82; 4, Barron (K. Johnson, Feeland, Shelby Redman, Ahna Mikunda) 54.45. 800 relay: 1, Cameron *Sevals, Wanink, Gerber, Hestad) 1:49.34; 2, Rice Lake (Millerman, Baribeau, Ness, Hanman) 1:50.57; 3, Barron *Lehmanm Johnson, Redman, Lansin) 1:52.67; 4, Northwestern 1:53.05. 1,600 relay: 1, Rice Lake (Baribeau, Brodzinski, Paityn Tiefs, Haley Harris) 4:20.87; 2, Northwestern 4:25.72; 3, Hayward (Emily Morgan, Anna Stark, Zweif, Heidenreich) 4:27.46; 4, Cameron (Gerber, Sevals, Wanink, Thome) 4:34.61. 3,200 relay: 1, Ashland 10:15.09; 2, Rice Lake (Brodzinski, Aubrey Reidt, Tiefs, Dong) 10:39.17; 3, Northwestern, 10:41.01; 4, Barron (Kappel, Lansin, Stafford, Kappel) 11:23.1. Shot put: 1, Carly Zlabek0Schubel (RL) 37-10.75; 2, Katie Lundeen (N) 37-00.5; 3, Maren Gullingsrud (H) 34-07; 4, McKenna George (B) 32-10. Discus: 1, George 104-00; 2, Zlabek-Schubel (RL) 100-08; 3, Sarah Pearson *N) 100-06; 4, Kassi Weller (H) 96-05. High jump: 1, Katie Mattson (FL) 5-0; 2, Jasmine Mlejnek (RL) 4-11; 3, Ella Ellenson (RL) 4-11; 4, Summer Marske (RL) 4-11. Long jump: 1, G. Snider (H) 17-04; 2, T. Snider (H) 16-07; 3, Aneesa Tucker (A) 16-03; 4, Ellenson (RL) 15-07.5. Triple jump: 1, G. Snider (H) 37-06.75; 2, T. Snider (H) 36-02; 3, Tucker (A) 35-00; 4, Bosio (FL) 35-00. Pole vault: 1, Abigail Nelson (N) 10-00; 2, Heidenreich (H) 9-06; 3, Mlejnek (RL) 9-06; 4, Bailey Nuutinen (A) 9-06.

Osceola Regional

Boys

Team Scores

Osceola 165, Unity 106, St Croix Central 99, St Croix Falls 88, Ellsworth 65, Amery 64, Prescott 54, Baldwin-Woodville 34, Somerset 30

Event Winners and Area Sectional Qualifiers

100: 1, Hunter Houde (U) 11.37;  2, Frank Holter (SCC) 11.43. 200: 1, Jaden Northrup (BW) 22:.90; 3, Jacob Murtha (SCC) 24.19. 400: 1, Max Goulet (A) 50.28. 800: 1, Cody Hauenstein (P) 2:00.94. 1,600: 1, Phillip Pena (P) 4:43.80. 3,200: 1, Alex Binfet (U) 10:21.95; 4, Erik Collins (SCC) 10:50.05. 110 hurdles: 1, Jason Bents (O) 15:42; 3, Trevor Nelson (SCC) 16:02. 300 hurdles: 1, Bents (O) 40:38. 400 relay: 1, Osceola 43.87; 2, St Croix Central (Holter, Austin Kopacz, Zac Bringgold, Murtha) 44.52. 800 relay: 1, Osceola 1:30.61; 2, St Croix Central (Holter, Eugene Kaul, Bringgold, Murtha) 1:34.07. 1,600 relay: 1, Amery 3:26.39. 3,200 relay: 1, Amery 8:12.05. High jump: 1, Bringgold (SCC) 6-1. Long jump: 1, Lee Erickson (O) 19-4.75; 4, Nelson (SCC) 18-10.25. Triple jump: 1, Nelson (SCC) 42-11.75; 4, Collin Nelson (SCC) 38-10.50. Shot put: 1, Tanner Johnson (O) 47-5. Discus: 1, Sebastian Austad (SCF) 125-8.

Girls

Team Scores

St. Croix Central 137.50, St. Croix Falls 102.50, Osceola 93, Amery 76, Baldwin-Woodville 76, Ellsworth 69, Prescott 63, Somerset 61, Unity 21

Event Winners and Area Sectional Qualifiers

100: 1, Katheryn Holter (SCC) 12.85. 200: 1, Holter (SCC) 26.95. 400: 1, Holter (SCC) 1:00.56. 800: 1, Sam Ritter (P) 2:22.73; 4, Claire Moll (SCC) 2:26.73. 1,600: 1, Olivia Moll (SCC) 5:33.76; 4, Marie Hamlin (SCC) 5:45.64. 3,200: 1, Moll (SCC) 12:20.35; 4, Emma Berndt (BW) 12:45.30. 100 hurdles: 1, Grace Ulrich (O) 16.50; 3, Katie Koerper (SCC) 17.16; 4, Brianna Mikla (BW) 17.71. 300 hurdles: 1, Marlee Dietrich (A) 49.85; 3, Koerper (SCC) 51.22; 4, Mikla (BW) 51.73. 400 relay: 1, St Croix Falls 51.58; 3, Baldwin-Woodville (Ali Lokker, Anna Devlin, Brooke Mikla, Olivia Booth) 52.30. 800 relay: 1, St Croix Falls 1:47.77; 2, Baldwin-Woodville (Lokker, Devlin, Brooke Mikla, Booth) 1:52.45; 4, St Croix Central (Morgan Siler, McKenna Johnson, Heidi Hoolihan, Sierra Rollings) 1:52.90. 1,600 relay: 1, St Croix Falls 4:07.28. 3,200 relay: 1, Osceola 10:04.88; 3, St Croix Central (Courtney Carlson, Claire Moll, Olivia Moll, Mariah Withuski) 10:14.21. High jump: 1, Kelsey Pederson (BW) 5-4; 2, Mariah Krogseng (SCC) 5-1. Long jump: 1, Katie Burmood (P) 15-6.75. Triple jump: 1, Alysse Lewis (P) 33-1.25; 2, Krogseng (SCC) 32-11.75; 4, Mary Buckel (SCC) 31-2. Shot put: 1, Eve Goldstein (S) 42-3.75; 4, Alanna Campbell (BW) 32-0.75. Discus: 1, Destinee Haas (BW) 142-7.

DIVISION 3

Eleva-Strum Regional

Boys

Team Scores

Regis 150, Eleva-Strum 146, McDonell 105, Augusta 58, Colfax 50, Immanuel Lutheran 46.5, Osseo-Fairchild 44, Spring Valley 40, Elmwood/​Plum City 33.5, New Auburn 6

Sectional Qualifiers

100: 1, Quinn Olson (ES) 11.46; 2, Jeremy Artist (C) 11.79; 3, Noel Ortiz (ECR) 11.85; 4, Levi Nelson (OF) 11.87. 200: 1, Olson (ES) 23.43; 2, Ryan Ciresi (ECR) 24.2; 3, Jake Burns (ECR) 24.37; 4, Jack Nicolai (ECR) 24.41. 400: 1, Nathan Hoglund (McD) 52.38; 2, Joey Huffcutt (McD) 54.03; 3, Ciresi (ECR) 54.39; 4, Cody Erickson (EPC) 54.46. 800: 1, Isaac Bohaty (McD) 2:03.57; 2, Evan Seguin (ES) 2:04.33; 3, Carter Jacobs (A) 2:07.35; 4, Jacob Larson (C) 2:12.65. 1,600: 1, Seguin (ES) 4:35.35; 2, Zach Yengo (ECR) 4:39.45; 3, Dan Lau (ECIL) 4:41.89; 4, Aaron Dorf (A) 4:47.35. 3,200: 1, Lau (ECIL) 10:22.51; 2, Seguin (ES) 10:33; 3, Yengo (ECR) 10:35.86; 4, Kyle Gjerseth (A) 11:05.98. 110 hurdles: 1, Nicolai (ECR) 15.79; 2, Bret Kostka (OF) 16.47; 3, Dylan Bosshart (SV) 16.47; 4, Mason Johnson (SV) 18.79. 300 hurdles: 1, Justin Zwiefelhofer (ECR) 43.21; 2, Dalton Shields (EPC) 44.36; 3, Mason Johnson (SV) 45.31; 4, Elliot Morning (ECR) 45.34. 400 relay: 1, Regis (Jake Burns, Calvin Diaz, Trenton Cronk, Ortiz) 45.92; 2, Osseo-Fairchild (Kostka, Levi Nelson, Kyle Sromek, Jordan Draeger) 45.98; 3, Colfax (Adam Pretasky, Jeremy Artist, Michael Lyrek, Napoleon Nosker) 46.62; 4, Augusta (Luis Mercado, Traven Fabian, Brock Horel, Damon Shilka) 48.74. 800 relay: 1, Eleva-Strum (Jed Lorenz, Olson, Jacob Marino, Benji Schaefer) 1:36.3; 2, Regis (Nicolai, Ben Sokup, Diaz, Cronk) 1:36.73; 3, Elmwood/​Plum City (Nolan Kernstock, Bruce Zignego, Cody Erickson, Nic Forster) 1:39.45; 4, Immanuel Lutheran (Adam Fiechtner, Sam OSter, Seaon Lillo, Nick White) 1:41.54. 1,600 relay: 1, McDonell (Charlie Bleskachek, Bohaty, Huffcutt, Hoglund) 3:35.09; 2, Augusta (Aaron Dorf, Jackson Goings, Grant Goodell, Jacobs) 3:39.53; 3, Osseo-Fairchild (Kostka, Tristan Shuttleworth, Nelson, Sromek) 3:44.1; 4, Eleva0Strum (Isaiah Lowenhagen, Lorenz, Cade McSorley, Marino) 3:45.1. 3,200 relay: 1, Augusta (Gjerseth, Goings, Jacobs, Dorf) 8:39.8; 2, McDonell (Bleskachek, Bohaty, Huffcutt, Hoglund) 8:57.37; 3, Colfax (Larson, Matt Reisdorf, Trey Hovde, Lyrek) 8:57.67; 4, Osseo-Fairchild (Joe Kastel, James Porter, Ben Haas, Tristan Shuttleworth) 9:27.9. High jump: 1, Bohaty (McD) 6-02; 2, Sromek (OF) 5-10; 3, McSorley (ES) 5-10; 4, Zwiefelhofer (ECR) 5-8. Pole vault: 1, Lorenz (ES) 13-0; 2, Marino (ES_ 9-0; 3, Schaefer (ES) 8-6. Long jump: 1, Zwiefelhofer (ECR) 19-05; 2, Lorenz (ES) 19-4; 3, McSorley (ES) 19-3; 4, Bosshart (SV) 19-3. Triple jump: 1, Grayston Knowlton (McD) 40-10.25; 2, Ben Sokup (ECR) 39-11.25; 3, Olson (ES) 39-7; 4, Huffcutt (McD) 38-10. Shot put: 1, Nick White (ECIL) 39-05; 2, Connor Windjue (ES) 38-8.75; 3, Spencer Herrick (C) 37-09.5; 4, Michael Livingston (A) 36-09.5. Discus: 1, Erik Ohde (McD) 138-0; 2, Ed Hydukovich (C) 113-2; 3, Windjue (ES) 112-6; 4, Sokup (ECR) 111-3.

Girls

Team Scores

Colfax 108, Osseo-Fairchild 87, McDonell 86.33, Spring Valley 83, Regis 80, Elmwood/​Plum City 77, Eleva-Strum 55, Immanuel Lutheran 53.66, Augusta 38.

Sectional Qualifiers

100: 1, Alex Garvens (ECIL) 13.17; 2, Gabby Semerad (ECR) 13.24; 3, Bryana Buchanan (C) 13.76; 4, Samantha Pretasky (C) 13.91. 200: 1, Ally Heidorn (C) 28.16; 2, Erin Stans (SV) 28.33; 3, Bria Thalacker (ECR) 28.43; 4, Ellie Matson (ECR) 28.69. 400: 1, Katie Feuker (EPC) 1:02.48; 2, Andrea Kubishak (OF) 1:04.62; 3, Cassidy Neoldner (ECIL) 1:05.3; 4, Thalacker (ECR) 1:06.19. 800: 1, Julia Verbick (McD) 2:34.23; 2, Abby Klimek (McD) 2:37.68; 3, Josie Tiffany (EPC) 2:38.92; 4, Hailey Prince (C) 2:49.44. 1,600: 1, Kassye Todd (EPC) 5:27.04; 2, Abbagail Schotter (C) 5:56.85; 3, Mackenzie Jensen (C) 6:01.1; 4, Lauren Lea (A) 6:05.79. 3,200: 1, Todd (EPC) 12:07.15; 2, Kari Herman (OF) 12:27.54; 3, Cameron Scholze (OF) 13:52.31; 4, Valerie Gillingham (OF_ 15:09.97. 100 hurdles: 1, Jenna Booth (ES) 16.8; 2, Elli Larson (OF) 18.12; 3, Carissa Scholze (OF) 18.66; 4, Jasmine Bylander (EPC) 19.22. 300 hurdles: 1, Booth (ES) 50.86; 2, Garvens (IL) 51.3; 3, Jasmine Bylander (EPC) 54.69; 4, Jenna Wildner (SV) 56.02. 400 relay: 1, Regis (Josie Semerad, Gabby Semerad, Thalacker, Matson) 53.12; 2, Colfax (Schleusner, Jayna Bowe, Buchanan, Heidorn) 53.72; 3, Spring Valley (Camryn Wegener, Maddie Jacobson, Erin Stans, Brianna O'Brien) 55.59; 4, Osseo-Fairchild (Mariah Gearing, Hannah Walske Keila Kittelson, Savanah Holum) 57.29. 800 relay: 1, Colfax (Schleusner, Bowe, Buchanan, Heidorn) 1:52.6`; 1, Spring Valley (O'Brien, Stans, Tatum Huntress, Jacobson) 1:53.13; 3, Regis (Laura Sokup, Grace Theisen, Grace Multhauf, Matson) 1:56.27; 4, Osseo-Fairchild (Holum, Kittelson, Kayla Faldet, Andrea Kubishak) 1:59.55. 1,600 relay: 1, Colfax (Pretasky, Bowe, Schleusner, Abbagail Schotter) 4:25.64; 2, Elmwood/​Plum City (Kylee Sabelko, Tiffany, Emily Pickering, Feukder) 4:26.39; 3, McDonell (Emily Krause, Verbick, Mrozinski, Klimek) 4:27.19; 4, Regis (Semerad, Theisen, Sokup, Semerad) 4:28.7. 3,200 relay: 1, Elmwood/​Plum City (Tiffany, Sabelko, Feuker, Todd) 10:38.92; 2, McDonell (Grace Mrozinski, Verbick, Abby Wampler, Klimek) 11:07.58; 3, Colfax (Schotter, Prince, Juelia Berger, Mackenzie Jensen) 11:39.22; 4, Spring Valley (Katerine Dieckman, Hilly Anderson, Rachel Hartung, Lauren Peabody) 12:41.51. High jump: 1, Rachel Hode (McD) 5-2; 2, Josie Semrad (ECR) 5-0; 3, Shye Klatt (SV) 4-6; 4, Julianna Hein (ECIL) 4-4. Pole vault: 1, Annabelle Abbe (McD) 8-0; 2, Teara Fabian (A) 7-0; 3, Jezz Tweed (C) 7-0. Long jump: 1, Cassidy Noeldner (ECIL0 15-10.5; 2, Bowe (C) 15-1.5; 3, Matson (ECR) 14-11; 4, Thalacker (ECR) 14-9.5. Triple jump: 1, Noeldner (ECIL) 34-7.5; 2, Sokup (ECR) 31-1; 3, Feuker (EPC) 30-2.75; 4, Semerad (ECR) 29-11. Shot put: 1, Faldet (OF) 35-5.25; 2, Olivia Herold (A) 29-1.5; 3, Hannah Ullom (McD) 29-0; 4, Kloe Hillestad (ES) 28-10.25. Discus: 1, Kayla Faldet (OF) 105-1; 2, Autumn Bautch (ES) 94-10; 3, Herold (A) 86-9; 4, Sarah Kaveh (SV) 83-7.

Boyceville Regional

Boys

Team Scores

Grantsburg 146, Webster 137, Glenwood City 85, Clear Lake 82, Turtle Lake/​Clayton 74, Boyceville 54, Siren 36, Prairie Farm 35, Shell Lake 29.

Sectional Qualifiers

100: 1, Kyle Fagnan (GRA) 11.6; 2, Conner Schramski (CL) 11.92; 3, Mitchell Seeger (PF) 12.05; 4, John Chenal (GRA) 12.11. 200: 1, Jordan Thompson (PF) 23.68; 2, Schramski (CL) 23.92; 3, Dustin Kern (WEB) 23.92; 4, Fagnan (GRA) 24.22. 400: 1, Thompson (PF) 52.29; 2, Thomas Hoffman (TLC) 54.33; 3, Jared Peltier (GRA) 56.09; 4, Xavier Stanton (WEB) 58.71. 800: 1, Andrew Ruiz (WEB) 2:02.52; 2, Joseph Formanek (WEB) 2:08.00; 3, Mason Schaaf (WEB) 2:08.01; 4, Caleb Hagen (BOY) 2:09.92. 1,600: 1, Ruiz (WEB) 4:36.41; 2, Schaaf (WEB) 4:46.22; 3, Eric Klefstad (PF) 4:50.83; 4, David MacKean (GRA) 4:59.46. 3,200: 1, Kent Nonemacher (TLC) 10:20.19; 2, Hunter Erickson (WEB) 10:54.05; 3, Kiel Anderson (BOY) 11:39.43; 4, Kincaid Hughes (CL) 11:44.26. 110 hurdles: 1, Ethan Kahler (GC) 18.03; 2, Sean Singh (CL) 18.12; 3, Austin Olson (GRA) 18.84; 4, Quentin Premo-Blume (GRA) 19.30. 300 hurdles: 1, Kern (WEB) 43.58; 2, Kahler (GC) 43.64; 3, Peter Hill (GC) 45.47; 4, Olson (GRA) 46.41. 400 relay: 1, Glenwood City (Darian Multhauf, Jacob Nelson, Carson Strong, Jacob Kopacz) 45.08; 2, Shell Lake 46.97; 3, Clear Lake 47.50; 4, Grantsburg 47.59. 800 relay: 1, Glenwood City (Multhauf, Nelson, Strong, Kopacz) 1:34.38; 2, Webster 1:36.37; 3, Grantsburg 1:37.43; 4, Clear Lake 1:47.05. 1,600 relay: 1, Glenwood City (Multhauf, Nelson, Strong, Kopacz) 3:42.02; 2, Boyceville (Michael Chich, Tyler Krueger, Brandon Kenefick, Hagen) 3:49.37; 3, Grantsburg 3:50.72; 4, Webster 3:55.63. 3,200 relay: 1, Webster 8:30.15; 2, Grantsburg 9:02.30; 3, Boyceville (Anderson, Rian Corr, Chich, Hagen) 9:02.93; 4, Clear Lake 9:25.69. High jump: 1, Erik Bauer (TLC) 6-6; 2, J. Chenal (GRA) 6-2; 3, Hill (GC) 5-10; 4, Caden Torgerson (TLC) 5-8. Pole vault: 1, Krueger (BOY) 12-6; 2, Kenefick (BOY) 12-0; 3, Nick Odovich (SL) 11-6; 4, Daniel Nielsen (SL) 10-0. Long jump: 1, Leo Chenal (GRA) 20-7.5; 2, Bauer (TLC) 20-5.25; 3, Josh Levra (CL) 20-3; 4, Torgerson (TLC) 19-4. Triple jump: 1, Bauer (TLC) 40-4.5; 2, Torgerson (TLC) 39-3.25; 3, Quinn Taylor (GC) 38-7.25; 4, Wyatt Hase (CL) 36-0.25. Shot put: 1, J. Chenal (GRA) 47-7.25; 2, Austin Moser (WEB) 44-3; 3, Tanner Lee (SI) 43-9; 4, L Chenal (GRA) 43-8. Discus: 1, Mose (WEB) 132-03; 2, Noah Koball (SI) 128-05; 3, Walker Louis (GRA) 127-08; 4, Gavyn Anton (SI) 125-11.

Girls

Team Scores

Shell Lake 132.5, Grantsburg 130, Webster 99, Boyceville 97.5, Glenwood City 88, Clear Lake 51, Turtle Lake/​Clayton 49, Siren 23, Prairie Farm 19.

Sectional Qualifiers

100: 1, Nicole Mikula (SL) 12.94; 2, Sydney Schunck (SL) 13.40; 3, Skyler Winkler (WEB) 13.70; 4, Linda Harmon (GRA) 13.74. 200: 1, Mikula (SL) 27.31; 2, Schunck (SL) 28.03; 3, Harmon (GRA) 28.48; 4, Erica Sempf (BOY) 28.73. 400: Gracie Gerber (GRA) 1:03.19; 2, Elizabeth Wink (GC) 1:03.39; 3, Megan Speiser (GC) 1:04.94; 4, Emily Voelker (BOY) 1:06.44. 800: 1, Sam Nelson (WEB) 2:31.99; 2, Gerber (GRA) 2:37.34; 3, Brittanie Blume (GRA) 2:38.47; 4, Montana Niles (CL) 2:42.64. 1,600: 1, Hallie Jensen (GRA) 5:39.63; 2, Nelson (WEB) 5:51.34; 3, Isabella William (GC) 6:01.74; 4, Natalie Kreier (CL) 6:04.83. 3,200: 1, Jensen (GRA) 12:22.81; 2, Taylor Drinkman (GC) 12:39.62; 3, Emily Bethell (GC) 13:08.50; 4, Clara Pearson (CL) 14:29.83. 100 hurdles: 1, Julia Pokorny (SL) 16.16; 2, Savannah Steines (SL) 18.96; 3, Ali Moritz (WEB) 19.03; 4, Shanoah Harren (PF) 19.05. 300 hurdles: 1, Pokorny (SL) 48.89; 2, Rhiana Pochman (GRA) 52.69; 3, Hanna Strehlo (GC) 53.79; 4, Moritz (WEB) 53.96. 400 relay: 1, Shell Lake 52.20; 2, Boyceville (Cassie Malean, Naomi Hillman, Carlee Schultz, Erica Sempf) 52.75; 3, Turtle Lake/​Clayton 54.79; 4, Webster 55.02. 800 relay: 1, Turtle Lake/​Clayton 1:55.18, Glenwood City (Bethany Ullom, Tressa Peskar, Strehlo, Delaney Quinn) 1:58.12; 3, Shell Lake 1:58.36; 4, Clear Lake 2:01.85. 1,600 relay: 1, Grantsburg 4:27.08; 2, Webster 4:33.61; 3, Boyceville (Voelker, Lauryn Dominick, Megan Hintzman, Hillman) 4:36.43; 4, Clear Lake 4:42.22. 3,200 relays: 1, Glenwood City (Drinkman, Speiser, Bethell, Wink) 12:07.83; 2, Clear Lake 11:02.39; 3, Boyceville (Dominick, Tara Gunnafsen, Rachel Becker, Voelker) 12:07.83; 4, Grantsburg 12:19.33. High jump: 1, Malean (BOY) 5-0; 2, Sadie Koelz (WEB) 4-8; 3, Pochman (GRA) 4-6; 4, Abby Kosloski (SI) 4-5. Pole vault: 1, Pokorny (SL) 10-0; 1, Koelz (WEB) 10-0; 3, Jeni Peterson (WEB) 9-3; 4, Brooklyn Booth (BOY) 8-3. Long jump: 1, Mikula (SL) 16-0.5; 2, Sempf (BOY) 15-8; 3, Mady Cardinal (TL) 14-8.5; 4, Mikaela Lemons (CL) 14-8. Triple jump: 1, Gerber (GRA) 32-7.5; 2, Cardinal (TL) 32-7; 3, Jade Horstman (SI) 32-1.75; 4, Linda Harmon (GRA) 32-1.75. Shot put: 1, Tiringo (WEB) 34-10.5; 2, Ashlea Meister (SL) 33-2.5; 3, Paulina Weinke (BOY) 32-8.5; 4, Cara Miller (PF) 31-6.5. Discus: 1, Meister (SL) 108-08; 2, Haley Wold (BOY) 108-07; 3, Jazzy Christiansen (CL) 108-03; 4, Weinke (BOY) 102-08.

Onalaska Luther Regional

Boys

Team Scores

1, Onalaska Luther 152; 2, Whitehall 99; 3, Melrose-Mindoro 91; 4, Bangor 84; 5, Cochrane-Fountain City 80; 6, Independence/​Gilmanton 60, 7, Alma/​Pepin 58; 8, Blair-Taylor 35; 9, Alma Center Lincoln 32.

Sectional Qualifiers

100: 1, Andrew Grulkowski (I/​G) 11.76; 2, Jeremy Anderson (M-M) 11.82; 3, Jonah Bacon (A/​P) 11.83; 4, Nathan Skroch (I/​G) 11.98. 200: 1, Matt Boone (M-M) 23.43; 2, Sam Boone (M-M) 23.50; 3, Bacon (A/​P) 23.84; 4, Garrison Barum (CFC) 23.96. 400: 1, Ian Tim (OL) 51.67; 2, Edgar Velasquez (W) 52.91; 3, Colin Bucholz (B) 53.47; 4, Adam Tallman (B) 53.78. 800: Jacob Wintrone (OL) 2:07.19; 2, Briar Putz (C-FC) 2:08.74; 3, Quaid Handy (OL) 2:10.47; 4, Brandon Dick (W) 2:11.51. 1,600: 1, David Vannucchi (OL) 4:39.68; 2, Sam Larson (OL) 4:50.27; 3, Dustin Skroch (I/​G) 5:07.56; 4, Conrad Domine (C-FC) 5:19.64. 3,200: 1, Vannucchi (OL) 9:54.44; 2, Larson (OL) 10:32.24; 3, Niko Rich (C-FC) 10:34.80; 4, Isaac Bachmann (B) 10:38.91. 110 hurdles: Grulkowski (I/​G) 15.61; 2, Cameron Schroeder (OL) 16.07; 3, Mitchell Thompson (W) 16.90; 4, Austin George (A/​P) 16.95. 300 hurdles: 1, Grulkowski (I/​G) 41.11; 2, Schroeder (OL) 42.28; 3, Thompson (W) 4, Isaiah Dolbier (M-M) 45.18. 400 relay: 1, Bangor 45.79; 2, Onalaska Luther 45.87; 3, Melrose-Mindoro 47.46; 4, Cochrane-Fountain City 47.50. 800 relay: 1, Melrose-Mindoro 1:33.67; 2, Onalaska Luther 1:35.74; 3, Bangor 1:36.57; 4, Alma Center Lincoln (William Pierson, Liam Sanders, Manuel Rodriguez, DJ Frey) 1:39.57. 1,600 relay: 1, Melrose-Mindoro 3:34.67; 2, Onalaska Luther 3:35.21; 2, Bangor 3:37.80; 4, Cochrane-Fountain 3:46.71. 3,200 relay: 1, Onalaska Luther 8:42.22; 2, Blair-Taylor (Austin Elvaker, Kaleb Smith, Rafael DaCosta, Chad Waldera) 9:05.64; 3, Melrose-Mindoro 9:13.64; 4, Cochrane-Fountain City 9:24.21. High jump: 1, Garrison Barum (C-FC) 5-10; 2, Nathan Lucas (ACL) 5-10; 3, Naathaniel Lehrke (ACL) 5-08; 4, Brandon Dick (W) 5-06. Pole vault: 1, Chad Waldera (B-T) 11-06; 2, Xavier Bergmann (A/​P) 11-06; 3, Tristan Haque (C-FC) 10-09; 4, Ben Riley (OL) 10-06. Long jump: 1, Thompson (W) 20-08; 2, Barum (C-FC) 20-1.75; 3, Velasquez (W) 19-08.50; 4, Bacon (A/​P) 19-3.50. Triple jump: 1, Adam Tallman (B) 40-10.50; 2, Thompson (W) 38-03; 3, Riley (OL) 38-00; 4, Bucholz (B) 37-01.5. Shot put: 1, Caiden Haake (A/​P) 49-01.75; 2, Garrett Krueger (B) 48-00; 3, Cole Demulling (W) 43-02; 4, Austin Knopps (W) 39-11. Discus: 1, Haake (A/​P) 165-10; 2, Krueger (B) 139-00; 3, Isaac Wilks (B-T) 138-06; 4, Drew Blaken (M-M) 118-00.

Girls

Team Scores

Melrose-Mindoro 110, Cochrane-Fountain City 101.5, Onalaska Luther 98, Independence/​Gilmanton 96.5, Bangor 93, Blair-Taylor 59, Whitehall 54, Alma/​Pepin 53, Alma Center Lincoln 25, Providence 1

Sectional Qualifiers

100: 1, Daniella Warner (IG) 13.49; 2, Julieta Murillo (BT) 13.60; 3, Marissa Eckel (BT) 13.62; 4, Brittany Kundinger (B) 13.84. 200: 1, Emily Herzberg (MM) 27.04; 2, Rylee Gabel (CFC) 28.05; 3, Cydney Lyga (B) 28.86; 4, Jessica Kovacevich (MM) 29.01. 400: 1, Herzberg (MM) 59.33; 2, Abbey Engel (CFC) 1:00.99; 3, McKena Zimbauer (ACL) 1:03.71; 4, Karsen Kershner (B) 1:04.16. 800: 1, Engel (CFC) 2:21.12; 2, Emily Wintrone (OL) 2:29.55; 3, Sydney Becker (MM) 2:32.50; 4, Paige Allemann (CFC) 2:33.44. 1,600: 1, Carrie Pfaff (MM) 5:51.91; 2, Lauren Sylla (IG) 5:56.02; 3, Karen Scharlau (CFC) 5:56.12; 4, Cassidy Kabus (IG) 5:58.07. 3,200: 1, Laura Brevick (AP) 12:48.55; 2, Lauren Sylla (IG) 13:06.38; 3, Kabus (IG) 13:10.04; 4, Hannah Berg (BT) 13:42.89. 100 hurdles: 1, Alli Casperson (W) 17.28; 2, Lauren Koss (MM) 17.73; 3, McKayla Zimbauer (ACL) 18.00; 4, Lily Martin (B) 18.16. 300 hurdles: 1, Alli Casperson (W) 49.13; 2, Emily Dobberstein (OL) 50.05; 3, Lauren Koss (MM) 50.31; 4, Susa Thoma (IG) 51.60. 400 relay: 1, Bangor 52.04; 2, Onalaska Luther 54.21; 3, Independence/​Gilmanton (Krystal Johnson, Grace Branger, Jennifer Salazar, Warner) 54.88; 4, Blair-Taylor (Murillo, Justine Brown, Kylah Frederixon, Eckel) 55.06. 800 relay: 1, Bangor 1:49.81; 2, Onalaska Luther 1:52.50; 3, Blair-Taylor (Murillo, Macy Lien, Eckel, Brown) 1:55.45; 4, Independence/​Gilmanton (Thoma, Johnson, Allison Bragger, Warner) 1:56.59. 1,600 relay: 1, Bangor 4:09.70; 2, Cochrane-Fountain City 4:10.77; 3, Melrose-Mindoro 4:18.29; 4, Onalaska Luther 4:18.47. 3,200 relay: 1, Melrose-Mindoro 10:28.26; 2, Cochrane-Fountain City 10:28.32; 3, Onalaska Luther 10:41.03; 4, Blair-Taylor (Kaelyn Lejcher, Zoe Kraemer, Macie Berg, Hannah Berg) 10:44.15. High jump: 1, Gabel (IG) 5-0; 2, Ariana Hundt (B) 4-10; 3, Kaitlyn Kennedy (OL) 4-8; 4, Kershner (B) 4-8. Pole vault: 1, Brittny Brown (IG) 9-7; 2, Jessie Maedke (OL) 8-9; 3, McKena Zimbauer (ACL) 8-6; 4, Laurie Wheeler (AP) 8-6. Long jump: 1, Herzberg (MM) 15-11; 2, Annika Bilitz (OL) 15-1.5; 3, Jolen Las (OL) 14-7.75; 4, Thoma (IG) 14-5.5. Triple jump: 1, Frederixon (BT) 35-1.5; 2, Ashlie Lockington (B) 34-4.25; 3, Casperson (W) 31-11.75; 4, Bella Schmidtknecht (CFC) 31-0. Shot put: 1, Isabelle Ostrem (CFC) 36-6.25; 2, Brilyn Brecka (AP) 33-0; 3, Claire Raethke (AP) 32-7.75; 4, Lizzy Wheeler (AP) 31-9. Discus: 1, Brecka (AP) 127-6; 2, Ostrem (CFC) 102-10; 3, Carly Nelson (BT) 93-10; 4, Raethke (AP) 92-9.

Abbotsford Regional

Boys

Team Scores

Lake Holcombe/​Cornell 135, Rib Lake 115.5, Abbotsford 110, Athens 100, Gilman 56, Owen-Withee 48, Thorp 47, Prentice 35.5, Greenwood 16.

Event Winners and Area Sectional Qualifiers

100: 1, Brock Halopka (AB) 11.66; 3, Brady Emstrom (GI) 11.76; 4, Luke Geist (LHC) 11.77. 200: 1, Kyle Goltz (LHC) 23.71; 3, Diego Vecciato (T) 24.58; 4, Lucas Ingold (GRE) 24.78. 400: 1, Chase Swan (R) 58.43; 2, Dayne Tallier (GI) 58.68; 3, Ethan Reis (T) 59.06; 4, Isaac Soumis (T) 1:01.38. 800: 1, Joshua Langteau (AT) 2:06.73; 2, Torgor Crick (GI) 2:12.92; 4, Preston Shelton (OW) 2:14.57. 1,600: 1, Langteau (AT) 4:44.20; 3, Crick (GI) 5:08.23; 4, Jacob Seidel (OW) 5:09.43. 3,200: 1, Donald Dums (R) 10:56.32; 2, Matt Jankowski (OW) 11:32.14; 3, Wyatt Willmarth (LHC) 12:01.89. 110 hurdles: 1, Ezra Kremsreiter (AB) 16.58; 2, Colton Hetke (LHC) 16.77. 300 hurdles: 1, Hetke (LHC) 43.26; 2, Giest (LHC) 43.98; 3, Trevor Schmitt (GI) 45.67; 4, Trenton Glaus (LHC) 46.68. 400 relay: 1, Abbotsford 45.91. 800 relay: 1, Lake Holecombe/​Cornell (Geist, Hetke, Goltz, Dakota Popp) 1:36.02; 3, Gilman (Crick, Brady Emstrom, Schmitt, Tallier) 1:41.05. 1,600 relay: 1, Rib Lake 3:45.03; 2, Thorp (Vecciato, Thomas Nomazy, Devin Gurklis, Reis) 3:54.48; 3, Lake Holcombe/​Cornell (Nathan Parkhurst, Kyle Glaus, T. Glaus, Popp) 3:58.94. 3,200 relay: 1, Athens 9:03.64; 3, Owen-Withee (Seidel, Jankowski, Matt Moffitt, Shelton) 9:26.34; 4, Lake Holcombe/​Cornell (Evan Dixon, Brandon Bintz, Tyler Dixon, Wyatt Willmarth) 11:09.24. High jump: 1, Kremsreiter (AB) 6-0; 2, Hetke (LHC) 5-10. Pole vault: 1, Popp (LHC) 12-0. Long jump: 1, Franny Gamillo (AB) 20-7; 2, Emstrom (GI) 20-5.5; 3, Goltz (LHC) 19-8.5. Triple jump: 1, Goltz (LHC) 42-8.25; 3, Marlin Pogodzinski (OW) 39-9. Shot put: 1, Swan (R) 45-11.5; 2, Brosted (LHC) 43-6.25; 4, Lane Webster (GI) 42-2.5. Discus: 1, Swan (R) 125-11; 2, Andrew Brosted (LHC) 124-06; 4, Josh Grape (OW) 122-06.

Girls

Team Scores

Abbotsford 138, Rib Lake 124, Athens 88, Thorp 72, Lake Holcombe/​Cornell 70, Owen-Withee 57, Greenwood 48, Prentice 48, Gilman 13

Event Winners and Area Sectional Qualifiers

100: 1, Molly Milliren (T) 13.12; 3, Alycia Emmons (LHC) 13.51. 200: 1, Milliren (T) 27.51; 4, Emmons (LHC) 27.81. 400: 1, Milliren (T) 1:03.99; 4, Rose Schoenherr (GRE) 1:05.60. 800: 1, Emily Espinoza (RL) 2:30.75; 3, Orianna Lebal (LHC) 2:39.73; 4, Sophie Shaw (GR) 2:40.91. 1,600: 1, Falon Immormino (T) 5:52.35; 2, Lebal (LHC) 5:52.52. 3,200: 1, Immormino (T) 13:06.10; 3, Lebal (LHC) 13:36.05. 100 hurdles: 1, Kallie Falteisek (OW) 17.84; 2, Kierra Walters (LHC) 18.15; 3, Kate Schmelzer (OW) 18.26. 300 hurdles: 1, Mel Kunze (AB) 49.85; 2, Walters (LHC) 51.08; 3, Schmelzer (OW) 53.93; 4, Madeline Johnson (GRE) 56.14. 400 relay: 1, Abbotsford 54.22. 800 relay: 1, Abbotsford 1:57.71; 4, Thorp (Kat Petranovich, Madisyn Greschner, Hailey Barth, Brianne Hallin) 2:13.65. 1,600 relay: 1, Rib Lake 4:31.42; 2, Greenwood (Kelly Nielsen, Shaw, Johnson, Schoenherr) 4:41.89. 3,200 relay: 1, Rib Lake 10:49.64; 3, Greenwood (Allison Mayville, Shaw, Johnson, Katie Volovsek) 12:23.04; 4, Gilman (Camryn Skabroud, Hannah Baker, Sydney Webster, Mikayla Waichulis) 13:38.10. High jump: 1, Dylana Schreiner (AB) 4-10.00; 2, Emmons (LHC) 4-09.00. Long jump: 1, Cheyenne Hawkins (P) 16-07.00; 4, Theresa Jox (T) 14-10.25. Triple jump: 1, Hawkins (P) 32-02.50; 2, Nielsen (GR) 32-10.00; 4, Ana Capetillo (OW) 30-06.00. Shot put: 1, Schreiner (AB) 35-06.50. Discus: 1, Jen Wendler (OW) 106-07.